رکورد گرم‌ترین ماه تاریخ جهان شکست

کدخبر: ۶۵۸۴۲۰
اقتصادنیوز: طبق اطلاعات آژانس «کوپرنیک» سرویس تغییرات آب و هوایی اتحادیه اروپا، متوسط دمای هوا در ماه گذشته میلادی که مملو از موج‌های گرما، آتش سوزی منابع طبیعی در سراسر جهان بود، یک سوم درجه سلیوس بالاتر از رکورد ثبت شده در جولای ۲۰۱۹ میلادی بود.
 رکورد گرم‌ترین ماه تاریخ جهان شکست

به گزارش اقتصادنیوز به نقل  از مهر، رصدخانه آب وهوای اتحادیه اروپا تایید کرد جولای ۲۰۲۳ میلادی( ماه گذشته) گرمترین ماه تاریخ بوده است.

دویچه وله گزارش داد، دمای جولای امسال ۱۶.۹۵ درجه سانتیگراد بود که از رکورد ثبت شده قبلی در جولای ۲۰۱۹ هم بالاتر است. طبق اطلاعات آژانس «کوپرنیک» سرویس تغییرات آب و هوایی اتحادیه اروپا، متوسط دمای هوا در ماه گذشته میلادی که مملو از موج‌های گرما، آتش سوزی منابع طبیعی در سراسر جهان بود، یک سوم درجه سلیوس بالاتر از رکورد ثبت شده در جولای ۲۰۱۹ میلادی بود.

این آژانس اعلام کرده متوسط دمای ماهانه جولای ۱۶.۹۵ درجه سانتیگراد (۶۲.۵ درجه فارنهایت) بوده که از رکورد ثبت شده در جولای ۲۰۱۹ میلادی (۱۶.۶۳ درجه سانتیگراد) بالاتر است.

همچنین ۶ جولای با متوسط دمای ۱۷.۰۸ درجه سانتیگراد، گرم‌ترین روز بوده است. دمای هوا در ۵ و ۸ جولای حدود ۰.۰۱ درجه سانتیگراد بااین رقم اختلاف داشته اند.

در کنار این موارد باید اشاره کرد ۲۹ روز از این ماه ( ۳ تا ۳۱ جولای) گرم‌ترین روزهای ثبت شده در سوابق آژانس کوپرنیک به حساب می آیند که قدمت آن به دهه ۱۹۴۰ میلادی می‌رسد.

علاوه بر آن در سال جاری میلادی یک رکورد دیگر نیز ثبت شده است؛ متوسط دمای هوای در ماه جولای به طور موقت از آستانه ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از دمای هوا قبل از صنعتی شدن زمین، گذشت. این رویداد طی هفته‌های نخست و سوم جولای ثبت شده است.

سوزاندن سوخت‌های فسیلی به طولانی‌تر شدن و افزایش موج‌های گرما و همچنین شدیدتر شدن طوفان‌ها و سیلاب‌ها منجر شده است.

آژانش آب و هوای اتحادیه اروپا اشاره کرده که موج‌های گرما در مناطق مختلف نیمکره شمالی از جمله جنوب اروپا رخ داده اند.

دمای بخش‌هایی از جنوب آمریکا و همچنین قطب جنوب بالاتر از حد متوسط بود. دمای اقیانوس‌های جهان نیز رکورد زد و نگرانی‌هایی را درباره تأثیر آن برحیات موجودات دریایی و شهرهای ساحلی به وجود آورد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی