تاثیر لانینا بر ایران/ تهران از این پدیده عبور می‌کند؟

کدخبر: ۶۵۸۴۵۸
اقتصادنیوز: آیا ایران از لانینا عبور می‌کند؟ این یکی از پرسش‌هایی است که در پی نگرانی از این پدیده جوی در بین افکار عمومی مطرح شده است. برخی پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که احتمال ایجاد شرایط خنثی یا انتقال به لانینا وجود دارد.
تاثیر لانینا بر ایران/ تهران از این پدیده عبور می‌کند؟

به گزارش اقتصادنیوز،‌ لانینا چیست و چه اثری بر ایران دارد؟ اگر بخواهیم پاسخی کوتاه به این دو سوال بدهیم،‌ با استناد به منابع رسمی باید بگوییم در حالی‌که ال‌نینو به جریانات گرم اقیانوسی گفته می‌شود. لانینا جریان‌های سرد اقیانوسی است که با تغییر فشار سطحی هوا در بخش غربی خط استوا روی اقیانوس آرام رخ می‌دهد و تاثیر آن بر ایران،‌ به صورت خشکسالی‌های طولانی‌مدت خواهد بود. احتمال ورود لانینا به ایران،‌ آنگونه که ایسنا به نقل از مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا خبر داده،‌ 38 درصد است و این در حالیست که احتمال شرایط خنثی بیش از 60 درصد اعلام شده است.

 گزارش سازمان هواشناسی جهانی درباره ایران

سازمان هواشناسی جهانی (WMO) اخیرا گزارشی درباره رویدادهای شدید مانند سیل، خشکسالی، طوفان گرد و غبار و بادهای شدید منتشر کرد که وضعیت اقلیمی ایران را تحت تاثیر قرار داده‌اند. آنگونه که تهران تایمز به نقل از سازمان هواشناسی گزارش داده،‌ بارندگی کمتر از حد نرمال در اکثر مناطق ایران برای سومین سال متوالی در سال 2023 منجر به خشکسالی گسترده در کشور شده است. نیمه شرقی با کمبود شدید بارندگی در سال مواجه شد.  کاهش بارندگی و خشکسالی شدید در منطقه به همراه دمای بیش از حد نرمال منجر به خشک شدن بستر اصلی دریاچه داخلی یعنی دریاچه هامون شده است. در ایران، پاییز 2023 بسیار گرم‌تر از حد نرمال بود و کمبود شدید بارندگی در سراسر کشور وجود داشت.

گزارش هواشناسی جهانی درباره احتمال ورود لانینا بر ایران همچنین نشان می‌دهد که طوفان‌های گرد و غبار شدید اکثر مناطق آسیا را درنوردیده است. در اواسط سپتامبر، طوفان گرد و غبار ایران، افغانستان و پاکستان را تحت تاثیر قرار داد و مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کرد. وزش باد شدید در جنوب شرق کشور از 27 تا 25 شهریور ماه موجب طوفان شدید گرد و غبار و مصدومیت شدید و بستری شدن در بیمارستان شد.

باد لوار به همراه گرد و غبار تالاب خشک شده هامون را تحت تاثیر قرار داده و اثرات نامطلوب بهداشتی، تعطیلی مدارس، خطرات حمل و نقل و خسارت به محصولات زراعی را در پی داشته است.

بر اساس این گزارش، سیلاب که از 26 تا 28 شهریور ماه سال قبل در شهرستان آستارا رخ داد، 300 خانوار را تحت تاثیر قرار داد. سیل ناشی از بارندگی شدید و طولانی در در آستارا بود که در مدت 12 ساعت، 220 میلی‌متر بارندگی ثبت شد که خسارات زیادی به بار آورد.

همین شرایط اقلیمی، احتمال تجربه لانینا از سوی ایران را تقویت کرده و به نگرانی‌ها از وقوع خشکسالی‌های بلندمدت دامن زده است.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی