«اقتصادنیوز» آرای استانی 2 نامزد انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کرد

پشت پرده پازل جلیلی و پزشکیان روی نقشه ایران+ اینفوگرافیک

کدخبر: ۶۵۸۴۹۱
اقتصادنیوز: پس از برگزاری انتخابات 15 تیرماه که در آن مسعود پزشکیان به عنوان نهمین رئیس جمهور کشور انتخاب شد آمار قابل تاملی از هریک از استان ها منتشر شد. «اقتصادنیوز» در این گزارش به بررسی تفکیکی مشارکت برخی از استان‌های شگفتی‌ساز در این دوره ریاست جمهوری پرداخته است.
پشت پرده پازل جلیلی و پزشکیان روی نقشه ایران+ اینفوگرافیک

به گزارش اقتصادنیوز، سرانجام رقابت نفس‌گیر انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید و روز شنبه وزارت کشور  رسما مسعود پزشکیان را به عنوان نهمین رئیس جمهور ایران معرفی کرد. بررسی تعداد آرای اخذ شده در استان‌ها حاوی نکات جالبی است. 

خراسان شمالی و کهگیلویه استان‌های شگفتی‌ساز رای جلیلی 

نگاهی به تعداد آرای دور دوم انتخابات نشان می‌دهد که دو استان خراسان شمالی و کهکیلویه و بویراحمد در این مرحله انتخابات شگفتی ساز شدند. به این معنا که اگرچه مسعود پزشکیان توانسته بود در دور اول سبد رای این دو استان را به نام خود کند و پیروز این استانها باشد، اما در دور دوم انتخابات با چرخشی کامل، شرایط به نفع سعید جلیلی تغییر کرد، و رای اول این استان‌ها نصیب کاندیدای رقیب شد.

نکته جالب آنکه در استان خراسان شمالی، تنها رای 25 نفر سبب شد که مسعود پزشکیان در دور اول انتخابات ریاست جمهوری این استان پیروز شود اما در دور دوم انتخابات، تفاضل رای پزشکیان با جلیلی، به 5896 رای رسید؛ به عبارتی افزایش 13.59واحد درصد رای سعید جلیلی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، بازی نامزد پیروز در این استان را به هم زد و جلیلی برنده صندوق های خراسان شمالی شد.

بررسی اقتصادنیوز نشان می دهد که اگرچه در نتایج دور اول انتخابات در استان کهکیویه و بویراحمد اختلاف رای پزشکیان با جلیلی 21 هزار و 128 رای اعلام شد اما در دور دوم، با افزایش تعداد آرای جلیلی، این اختلاف به 24 هزار و 829 رای رسید و به این ترتیب، بازی برنده پزشکیان در این استان، در دور دوم به هم خورد و سعید جلیلی توانست با افزایش 17.34 واحد درصدی  گوی سبقت را از رقیب خود برباید.

info
اینفوگرافیک:‌ اقتصادنیوز/ شیدا بی‌نظیر

بازی جلیلی در فارس، مازندران و قزوین به هم خورد

با این همه، اگرچه خراسان شمالی و کهکیلویه برای جلیلی شگفتی‌ساز شدند اما در مقابل، با نگاهی به سبد رای مسعود پزشکیان در سایر استان ها در می‌یابیم که سه استان دیگر با همین تاکتیک بازی باخته پزشکیان در دور اول را به برد تبدیل کردند و نامزد پیروز دور اول (جلیلی) را در دور دوم کنار زدند. به عبارتی رای پزشکیان در استان فارس با افزایش 11.8 واحد درصدی، در استان‌ مازندران با افزایش 12.47 واحد درصدی و در استان قزوین با افزایش 12.6 واحد درصد در دور دوم انتخابات نسبت به دور اول، او را برنده دور دوم کرد.

کاهش شکاف رای در این استان‌ها کارساز نشد 

از سوی دیگر، بررسی تعداد آرای استانی جلیلی و پزشکیان حاوی نکته جالب دیگری است. اصفهان، مرکزی، بوشهر، همدان و یزد استان‌هایی بودند که با وجود افزایش مشارکت کل و همچنین کاهش شکاف آرای جلیلی و پزشکیان، برنده دور اول در دور دوم تغییر نکرد و پزشکیان نتوانست آرای جلیلی را قبضه کند. بر اساس گزارش اقتصادنیوز؛ منظور از کاهش شکاف آرای پزشکیان و جلیلی، تغییر نتایج حاصل از تفاضل آرا در دور دوم نسبت به دور اول است. به عبارتی اگرچه افزایش مشارکت در این استانها توانسته اختلاف رای پزشکیان نسبت به جلیلی را در دور دوم انتخابات کاهش دهد اما این اختلاف همچنان به اندازه ای نبود که بتواند بازی جلیلی را به هم بزند و پزشکیان را پیشتاز کند.

مثلا در اصفهان با وجود افزایش مشارکت مردم از 41 درصد در دور اول به 49 درصد در دور دوم و همچنین کاهش شکاف آرای جلیلی و پزشکیان از 440 هزار و 323 رای در دور اول به 377 هزار و 948 رای در دور دوم، باز هم سعید جلیلی بود که پیروز صندوق رای اصفهانی ها شد.

همچنین این وضعیت در استان مرکزی نیز تکرار شد؛ گرچه با افزایش مشارکت و کاهش اختلاف رای دو نامزد در دور دوم نسبت به دور اول، تفاضل آرای جلیلی به پزشکیان، از 97 هزار و 363 را به 85 هزار و 743 رای کاهش یافت، اما باز جلیلی نامزد پیروز استان مرکزی بود. در بوشهر، همدان و یزد هم با وضعیت مشابه، پزشکیان نتوانست گوی رقابت را از جلیلی برباید.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی