همه آنچه باید درباره لانینا بدانید/ چگونگی اثرگذاری این پدیده بر آب‌وهوا

کدخبر: ۶۵۸۶۵۷
اقتصادنیوز: لانینا که به طور معمول هر چند سال یک‌بار رخ می‌دهد و دوره آن می‌تواند بین 9 تا یک سال ادامه داشته باشد، چه تاثیری بر آب و هوای جهانی دارد؟
همه آنچه باید درباره لانینا بدانید/ چگونگی اثرگذاری این پدیده بر آب‌وهوا

به گزارش اقتصادنیوز، ال نینو بخشی از پدیده آب‌وهوایی طبیعی به نام نوسان جنوبی ال‌نینو (ENSO) است که دو حالت متضاد دارد؛ ال نینو و لا نینا، که هر دو به طور قابل توجهی آب‌وهوای جهانی را تغییر می‌دهند. بر اساس گزارش بی بی سی جهانی، ال نینو را می‌توان با تعدادی از مشخصه‌های مختلف شناسایی کرد، از جمله اینکه دمای سطح دریا گرم‌تر از حد معمول در مناطق گرمسیری شرق اقیانوس آرام باشد. فشار اتمسفر بالاتر از نرمال در داروین، استرالیا (غرب اقیانوس آرام) و فشار اتمسفر پایین‌تر از حد نرمال در تاهیتی، پلی‌نزی فرانسه (در مرکز اقیانوس آرام) از دیگر مواردی هستند که نشان از وقوع این پدیده دارند. در شرایط «خنثی»، آب‌های سطحی اقیانوس آرام در شرق سردتر و در غرب گرم‌تر هستند.

«بادهای تجاری»، تمایل به وزش شرق به غرب دارند و گرمای خورشید به تدریج آب‌ها را گرم می‌کند که در این جهت حرکت می‌کنند. در جریان رویدادهای ال نینو، این بادها ضعیف یا معکوس می‌شوند و در عوض آب‌های سطحی گرم را به سمت شرق می‌فرستند. در دوره‌های لانینا، بادهای معمولی شرقی به غربی قوی‌تر می‌شوند و آب‌های گرم‌تر را به سمت غرب سوق می‌دهند. این امر باعث می‌شود که آب سرد از اعماق اقیانوس بالا بیاید، به این معنی که دمای سطح دریا در شرق اقیانوس آرام سردتر از حد معمول است. این پدیده اولین بار توسط یک ماهیگیر پرویی در دهه 1600 مشاهده شد.

تاثیر لانینا و ال نینو بر آب‌وهوای جهانی

همه رویدادها یکسان نیستند و پیامدهای آن از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است. با این حال، دانشمندان برخی از اثرات رایج را مشاهده کرده‌اند.

دمای کره زمین

دمای کره زمین معمولاً در طول یک دوره ال نینو افزایش و در طول لانینا کاهش می‌یابد. ال نینو به این معنی است که آب گرم‌تر بیشتر پخش می‌شود و به سطح نزدیک‌تر می‌ماند. این امر گرمای بیشتری را در جو آزاد می‌کند و هوا مرطوب و گرم‌تر می‌شود. اما اثرات منطقه‌ای پیچیده است و برخی مکان‌ها ممکن است در نقاط مختلف سال گرم‌تر و خنک‌تر از حد انتظار باشند. گرم‌ترین سال ثبت‌شده تحت تاثیر ال نینو،‌ سال 2023 است که این گرما تا سال 2024 ادامه یافت.

بین سال‌های 2020 و 2022، جهان یک دوره طولانی غیرمعمول از شرایط لانینا را پشت سر گذاشت که به حفظ دمای جهانی کمک کرد. چگونگی واکنش دمای بریتانیا و اروپای غربی به ال نینو پیچیده و نامشخص است. برای مثال می‌تواند به معنای زمستان‌های سردتر از حد معمول باشد اما این موضوع بستگی به چگونگی گسترش ال نینو دارد.

تغییرات بارندگی

در جریان رویدادهای ال نینو، آب گرم‌تر جریان‌های هوای قوی روی اقیانوس آرام را به سمت جنوب و شرق سوق می‌دهد. این پدیده، آب و هوای مرطوب‌تر را به جنوب ایالات متحده و خلیج مکزیک می‌آورد.مناطق گرمسیری مانند جنوب شرقی آسیا، استرالیا و آفریقای مرکزی معمولاً شرایط خشک‌تری را تجربه می‌کنند. لانینا اثر معکوس دارد.

طوفان‌های استوایی

ال نینو همچنین بر الگوهای گردش جوی تأثیر می‌گذارد، به این معنی که به طور کلی طوفان‌های استوایی در اقیانوس آرام بیشتر می‌شود. در طول دوره لانینا، معمولا عکس این موضوع اتفاق می‌افتد.  

 

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی