مردم از گزش این پشه نترسند/ آئدس به تنهایی منجر به تب دنگی نمی‌شود

کدخبر: ۶۵۸۷۲۸
اقتصادنیوز: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه هر گزش پشه آئدس منجر به بروز بیماری نمی‌شود، گفت: مردم نباید از گزش پشه آیدس دچار هراس شوند، بلکه با اقداماتی مانند بهسازی و پاکسازی محیط نسبت به کنترل وفور این پشه همکاری کنند.
مردم از گزش این پشه نترسند/ آئدس به تنهایی منجر به تب دنگی نمی‌شود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، سید محمود رضوانی امروز در جمع اصحاب رسانه با اشاره به دیده شدن پشه آئدس از مردادماه سال گذشته در استان گیلان، اظهار داشت: مردم با گزش پشه آئدس دچار هراس نشوند، بلکه باید بتوانیم با اقداماتی مانع از وفور تعداد پشه آئدس در استان شویم. 

وی با بیان اینکه گزش پشه به تنهایی منجر به بروز بیماری تب دنگی نمی‌شود، افزود: برای انتقال این بیماری باید علاوه بر گزش پشه، فرد آلوده به بیماری و گزش پشه از فرد بیمار به فرد سالم صورت بگیرد، بنابراین صرفا هر گزش پشه منجر به بروز بیماری تب دنگی نمی‌شود. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تشریح علائم شدید بیماری تب دنگی بیان کرد: در صورت گزش پشه آئدس آلوده به بیماری تب دنگی، بروز تب شدید، اسهال و استفراغ و درد عضلانی شدید نشانه‌های بروز بیماری تب دنگی است که در صورت دیدن این علائم شدید، بیمار به مراکز درمانی مراجعه کرده و تحت درمان قرار می‌گیرد. 

خبر مرتبط
جولان پشه آئدس در ۴ استان کشور /شناسایی ۱۳۸ مبتلا در ایران

اقتصادنیوز: کارشناس اداره کنترل بیماری‌های منتقله توسط ناقلین وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت کنترل پشه آئدس به منظور مقابله با بیماری «تب دانگی»، درعین حال تب استخوان‌شکن را از علایم مهم این بیماری برشمرد و فعالیت نظام مراقبت حشره‌شناسی کشور برای صید این پشه را تشریح کرد.

رضوانی گفت: بنابراین هر گزشی از پشه آئدس خطرناک نیست و مردم نباید از گزش پشه آئدس دچار هراس شوند، زیرا در نهایت 2 تا 3 درصد افرادی که دچار گزش پشه آلوده می‌شوند علائم شدید بیماری تب دنگی را در خود بروز می‌دهند. 

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به برخی اقداماتی برای کنترل وفور پشه آئدس که توسط هر فرد امکان‌پذیر است، تصریح کرد: پاکیزه‌سازی شهر و بهسازی محیط زندگی مانند، کوچه‌ها و محلات و محل کار می‌تواند زیستگاه‌های پشه را کاهش دهد، بنابراین وفور پشه کنترل می‌شود و امکان گزش پشه را به صورت چشمگیری کاهش می‌دهد و در کنار این اقدامات، استفاده از لباس‌های رنگ روشن و گشاد در فضای بیرون از منزل می‌تواند مانع از گزش پشه شود. 

خبر مرتبط
۳ اصل طلایی پیشگیری از تب دنگی/ پشه آئدس چه زمانی به ایران آمد؟

ااقتصادنیوز: بیماری تب دنگی یک بیمار ویروسی است که از گزش پشه آئدس ایجاد می‌شود. به شرطی که این پشه قبلا فردی را که ویروس این بیماری را داشته نیش زده باشد و بر اثر گزش افراد، ویروس این بیماری را به فرد دیگر منتقل کند. در غیر این صورت گزش این پشه به تنهایی خطری ندارد.

وی با تاکید بر اینکه مسئولیت کنترل پشه آئدس در سطح استان تنها بر عهده دانشگاه علوم پزشکی نیست، گفت: با توجه به اینکه بسیاری از اقدامات می‌تواند مانع از وفور پشه آئدس در سطح شهرها و روستاهای استان شود، بنابراین مسئولیت بخش عمده‌ای از این اقدامات بر عهده سازمان‌ها و نهادهای دیگر است و تنها بر عهده دانشگاه علوم پزشکی استان نیست. 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی