کدخبر: ۳۶۳۵۱۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از۵ مهر آغاز هر دهه

تاسیس دفتر صدور اجازه خرید مسکن برای تهرانی‌ها؛ چه کسانی مجاز به خرید خانه هستند؟/کسری ۱۵ هزار میلیارد تومانی یارانه نقدی

اقتصادنیوز:مهم ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات پنجم مهرماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: نرخ تره و بار و میوه اعلام شد، آی‌فون به ۱/۱ میلیون تومان رسید و...

تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

 

5 مهر 1350؛ نرخ تره و بار و میوه اعلام شد

به وسیله نمایندگان کمیته 10 نفری (بارفروش و میوه‌فروش) از تاریخ صبح سه‌شنبه 6/7/50 تا اطلاع ثانوی نرخ تره و بار و میوه اعلام شد.

گوجه فرنگی کیلویی حداقل 4 و حداکثر 6 ریال، هندوانه کیلویی حداقل 3 و حداکثر 4 ریال، خربزه مشهد کیلویی حداقل 7 و حداکثر 10 ریال، سیب قرمز کیلویی حداقل 19 و حداکثر 35 ریال، هلو کاردی حداقل 9 و حداکثر 16 ریال، هلو حاج کاظمی حداقل 9 و حداکثر 20 ریال، گلابی حداقل 19 و حداکثر 43 ریال، لیموترش حداقل 17 و حداکثر 24 ریال و سیب‌زمینی رسمی حداقل 11 و حداکثر 15 ریال.

 

اطلاعات 5 مهر 1350

5 مهر 1360؛ واگذاری زمین به کشاورزان

ازسوی هیات واگذاری درنور، 31 هکتار از اراضی بایر روستاهای قاسم‌آباد و جلیکان نور جهت کشت محصولات کشاورزی بی‌زمین و کم‌زمین این روستاها تقسیم شد.

تاسیس دفتر صدور اجازه‌نامه خرید مسکن

روزنامه اطلاعات در صفحه 3 روزنامه در گزارش اعلام کرد: جهت خرید خانه دفتر جدیدی به نام دفتر صدور اجازه‌نامه خرید مسکن تاسیس شد. پیش از ظهر دیروز جواد مکانیکی، سرپرست دفتر جدیدالتاسیس صدور اجازه‌نامه خرید مسکن در مصاحبه‌ای مسائل مربوط به خرید مسکن و همچنین چگونگی صدور اجازه‌نامه خرید مسکن را تشریح کرد. وی گفت: این دفتر پس از تصویب قانون نحوه انجام معاملات واحدهای مسکونی توسط مجلس شورای اسلامی به‌عنوان مجری قانون یادشده تاسیس و مشغول به کار شد و کارهای مربوط به این دفتر توسط پست انجام می‌گیرد.

وی افزود: فکر تدوین چنین قانونی از اینجا ناشی می‌شد که در تهران تعداد محدودی خانه برای فروش وجود دارد و در مقابل متقاضی خرید خانه‌ بیش از عرضه است. لذا با اعمال شرایط رعایت اولویت‌ها براساس قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی در این زمینه سعی داریم بازار خرید و فروش مسکن را کنترل کنیم در حقیقت وظیفه این دفتر به این صورت است که سعی شود کسانی خانه خریداری کنند که واجد شرایط یادشده در قانون بوده و از اولویت بیشتری برخوردار باشند.

وی سپس به تشریح خلاصه‌ای از مصوبه مجلس پرداخت و گفت: شرایطی که مجلس شورای اسلامی تصویب کرده از سر بند تشکیل شده است که عبارت است از:

الف: کسی می‌تواند در تهران و حومه خانه خریداری کند که خانه یا زمین نداشته باشد.

ب: حداقل 10 سال به‌صورت مستمر و متوالی در تهران سابقه سکونت داشته باشد.

ج: حداقل 25 سال سن داشته و یا متاهل باشد.

اطلاعات 5 مهر 1360

5 مهر 1380؛ اختصاص درصدی از درآمد صداوسیما به فدراسیون‌های ورزشی

طرح «اختصاص درصدی از درآمد حاصل از پخش مسابقات ورزشی توسط صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به فدراسیون‌های ورزشی» در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و جزئیات آن به تصویب رسید.

به موجب این طرح، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است بابت ارزش پخش مسابقات ورزشی، معادل ارزش تولید زمان مربوط به مسابقات که در محدوده مرزهای جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود، به حساب فدراسیون ورزشی مربوط واریز کند. مبلغ مربوط، براساس ضوابط و مقررات فدراسیون‌ها به تناسب بین باشگاه‌ها توزیع می‌شود.

ارزش تولید هر دقیقه متناسب با نوع مسابقه، بین سازمان صداوسیما و فدراسیون ورزشی مربوط توافق خواهد شد.

معامله‌گران عمده سهام در انتظار کاهش بیشتر قیمت

روزنامه اطلاعات در صفحه 18 روز پنج‌شنبه 5 مهر 1380 در گزارشی اعلام می‌کند: دستورهای خرید و فروش سهام در تعادل نسبی قرار دارد، اما خریداران قیمت‌های پایین‌تری را پیشنهاد می‌کنند.

براساس این گزارش، از جمع 119 شرکتی که سهام آنها تا زمان مخابره خبر مورد معامله قرار گرفت، سهام 63 شرکت با کاهش قیمت و سهام 37 شرکت با افزایش قیمت روبه‌رو شد و سهام 19 شرکت نیز بدون تغییر قیمت نسبت به پریروز اعلام شد.

هر دلار آمریکا در بازار تهران 801 تومان، یورو 737 تومان و درهم امارات  217 تومان معامله می‌شد.

همچنین هر قطعه سکه بهار آزادی طرح قدیم 61 هزار تومان و طرح جدید 56 هزار تومان عرضه شد.

هر گرم طلای 18 عیار نیز 5700 تومان اعلام شده است.

اطلاعات 5 مهر 1380

5 مهر 1390؛ نوسان شدید طلا و افت سکه

سه‌شنبه پنجم مهرماه 1390 روزنامه «دنیای اقتصاد» در گزارشی اعلام می‌کند: قیمت طلا در اولین لحظات شروع معاملات هفتگی با 126 دلار افت تا 1531 دلار سقوط کرد؛ اما این میزان تا غروب دیروز به محدوده 1600 دلار رسید که عملا نسبت به نرخ بسته‌شده پایان معاملات جمعه شب در بازارهای جهانی 57 دلار کاهش  داشت.

سکه نیز در بازار داخلی پس از اعلام نرخ‌های متفاوت بعد از ظهر دیروز بالاخره به نرخ 565 هزار تومان رسید.

کسری 15 هزار میلیارد تومانی یارانه نقدی

براساس گزارش کمیسیون ویژه مجلس از نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در صورت ادامه روند کنونی برای پرداخت یارانه‌ نقدی، دولت حتی در صورت اختصاص همه درآمد حاصل از هدفمندی به یارانه نقدی، تا پایان سال 156 هزار میلیارد ریال کسری بودجه خواهد داشت.

جمعیت‌پذیری تهران در 1404

هیربد معصومی، معاون امور معماری و شهرسازی شهرداری تهران در گفت‌و‌گو با «دنیای اقتصاد» گفت: برای تهران در افق 1404 معادل 9 میلیون و 100 هزار نفر جمعیت پیش‌بینی شده، اما ما در شهر تهران با توجه به طرح تفصیلی برای 10 میلیون و 400 هزار نفر امکانات سکونتی فراهم کرده‌ایم.

پس‌لرزه افت قیمت‌های جهانی در بازار سهام

به گزارش «دنیای اقتصاد» ریزش قیمت‌های جهانی طی دو روز گذشته به مهم‌ترین دغدغه سرمایه‌گذاران بورس تهران تبدیل شد تا با اثرگذاری منفی خود افت 15 درصدی شاخص کل را در دو روز آغاز فصل پاییز رقم بزند.

علیرضا امیدی، کارشناس بازار سرمایه دلیل افت حدود 400 واحدی شاخص و تقویت ذائقه فروش سهام در بازار سرمایه طی دو روز گذشته را ناشی از هیجان‌زدگی معامله‌گران عنوان کرد.

شاخص کل بورس در روز سه‌شنبه به 26 هزار و 572 واحد رسید و ارزش معاملات 367 میلیارد ریال را ثبت کرد.

آی‌فون 1/1 میلیون تومانی

براساس گزارش روزنامه دنیای اقتصاد در مهرماه 1390 در بازار فروش تلفن همراه یکی از گران‌ترین برندهای آی‌فون 4 با 32 گیگابت حافظه به قیمت یک میلیون و 130 هزار تومان فروخته شد.

اچ‌تی‌سی sensation با قیمت 720 هزار تومان در بازار تهران فروخته می‌شد.

دنیای اقتصاد 5مهر 1390

 

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند