نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از 19مهر آغاز هر دهه

آغاز پرداخت وام مسکن به کارگران/ اعلام عمومی آمار در تعلیق

کدخبر: 366362
​اقتصادنیوز: مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات۱9مهرماه در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: جزئیات قانون ایجاد موسسه‌های بیمه خصوصی، قیمت دوو سی‌یلو، پراید و پژو آردی کاهش یافت و..

تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

19 مهر 1350؛ دود و آلودگی‌ هوای تهران در سنا

دکتر جهانشاه صالح دومین ناطق پیش از دستور گفت: در دوره گذشته من، شادروان دکتر رضازاده شفق و آقای دکتر صدیق درباره آلودگی هوا صحبت‌ها کردیم و کمیسیونی هم به دستور آقای رئیس برای بررسی رفع آلودگی محیط تشکیل گردید و در این کمیسیون پس از بررسی‌هایی پیشنهادهایی طویل‌المدت و کوتاه‌مدت تهیه گردید و به دولت ابلاغ شد.

توجه بفرمایید شرکت واحد اتوبوسرانی به حرف ما گوش نکرد و همان‌طور که همه روزه ملاحظه می‌کنید خیابان‌های تهران آلوده و پر از دود است. نمی‌دانم چطور اتومبیل‌های شرکت واحد و کامیون‌های دولتی دود می‌کنند و اتومبیل‌های دیگر دود نکنند.آقا یک سوزن به خودتان بزنید یک جوالدوز به مردم.

سناتور دکتر صالح افزود: من به خدا از کارهایی که در این باره می‌شود سر در نمی‌آورم در تهران خودمان فقط حدود سه هزار هکتار فضای سبز داریم؛ درحالی‌که به 20 هزار هکتار فضای سبز نیاز داریم تا مردم بتوانند از اکسیژن کافی استفاده کنند. دولت می‌خواهد زمین‌های داودیه را متری 300 تا 400 تومان بفروشد.

از شمیران نمی‌شود پول به خارج از کشور فرستاد

در جلسه هیات مشورتی روزنامه اطلاعات در شمیران اعلام شد: برای حواله پول به خارج از کشور حتما باید به تهران رفت و انجام این کار در اینجا میسر نیست! عده‌ای از مردم برای امور بازرگانی و یا فرستادن پول برای فرزندان خود در خارج از کشور ناچارند مدت‌ها وقت تلف کنند و به تهران بروند تا بتوانند این کار را انجام دهند.

درحالی‌که اگر مسوولین و اولیای بانک ملی در شعبه این بانک در تجریش قسمتی را به این کار اختصاص دهند، قدم مثبتی در راه آسایش مردم برداشته شده است. همچنین یک سال پیش برای گسترش صحن امامزاده صالح چند خانه اطراف آن را خریداری کردند و خراب نمودند؛ ولی این خانه‌ها از آن موقع تا به حال به‌صورت خرابه مانده و اینک محل زباله شده و منظر مشمئزکننده‌ای را به‌وجود آورده است.

اطلاعات 19 مهر 1350

19 مهر 1360؛ آغاز پرداخت وام مسکن به کارگران

براساس آیین‌نامه پرداخت وام مسکن انفرادی به کارگران که ازسوی شورای‌ عالی بانک‌ها تصویب و برای  اجرا به بانک رفاه کارگران ابلاغ شده است. هر یک از بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی طبق ضوابط این آیین‌نامه می‌توانند تا مبلغ 400 هزار تومان وام مسکن دریافت کنند.

SmartSelect_20201010-022915_Drive

 

19 مهر 1380؛ تلفن همراه تمامی متقاضیان تا پایان آذر واگذار می‌شود

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران اعلام کرد: این شرکت در موقع مقرر و تا پایان آذرماه تمام تلفن‌های همراه را واگذار و به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

بهرام‌پور  افزود: علت افزایش بهای تلفن همراه در روزهای اخیر نگرانی از واگذار نشدن تلفن‌های همراه در روزهای آینده است، اما علت واگذار نشدن شماره‌های جدید، فقط تغییر در سیاست واگذاری تلفن‌های همراه است و تا پایان آذرماه این شرکت تمام تلفن‌ها را واگذار خواهد کرد.

جزئیات قانون ایجاد موسسه‌های بیمه خصوصی

قانون تاسیس موسسات بیمه غیردولتی ازسوی مجلس شورای اسلامی جهت اجرا به هیات دولت ابلاغ شد. در قانون جدید، نحوه تاسیس و فعالیت موسسه بیمه خصوصی داخلی تعیین شده است.

همچنین حداقل سرمایه برای تاسیس موسسه بیمه خصوصی را بیمه مرکزی ایران پس از تایید وزارت امور  اقتصادی و دارایی اعلام می‌کند. براساس این مصوبه، میزان ذخایر فنی و اندوخته‌های قانونی و نحوه سرمایه‌گذاری موسسه بیمه خصوصی طبق قانون مشخص می‌شود.

قیمت دوو سی‌یلو، پراید و پژو آردی کاهش یافت

قیمت دوو سی‌یلو، پراید و پژو آردی در بازار تهران کاهش یافت. هر دستگاه دوو سی‌یلو رنگ‌های طلایی و دودی هر کدام با سه میلیون ریال کاهش در مقایسه با هفت گذشته 115 میلیون و پانصد هزار ریال معامله شد. همچنین هر دستگاه پراید صندوق‌دار فول سفید و شیمی در بازار تهران به ترتیب با یک میلیون و پانصد هزار ریال کاهش نسبت به هفته قبل 66 میلیون ریال و 69 میلیون ریال فروخته شد. قیمت هر دستگاه پژو آردی عدسی نیز با یک میلیون ریال کاهش به 70 میلیون و پانصد هزار ریال رسید.

SmartSelect_20201010-022952_Drive

19 مهر 1390؛اعلام عمومی آمارها در تعلیق

عادل آذر، رئیس مرکز آمار اعلام کرد که براساس قانون این مرکز موظف به اعلام عمومی جزئیات آمار نیست و تمامی اطلاعات آماری را تنها در اختیار مسوولان و برنامه‌ریزان قرار می‌دهد و اطلاعات عمومی شاید بعدها در اختیار مردم قرار گیرد.

عادل آذر در حاشیه نشست خبری خود در پاسخ به سوال «دنیای اقتصاد» که از وی درباره تاخیر در انتشار رسمی آمار نرخ تورم و بیکاری ازسوی مرکز آمار و نیز ایجاد اشتغال بدون ارائه هرگونه سند، تاکید کرد که این مرکز اطلاعات دقیق و کامل را در اختیار مسوولان قرار می‌دهد.

وی با اشاره به ایجاد بیش از 1/1 میلیون فرصت جدید شغلی در سال‌جاری گفت: مرکز آمار ایران درخصوص اشتغال ایجادشده هنوز به جمع‌بندی نرسیده؛ اما از تابستان سال گذشته تا تابستان امسال یک میلیون و 750 هزار فرصت جدید شغلی در کشور ایجاد شده است. آذر اعلام کرد: روش جدیدی برای بررسی موضوع اشتغال و بیکاری با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دست اجراست.

قیمت نفت به 84 دلار نزدیک شد

براساس گزارش «دنیای اقتصاد» دیروز دوشنبه قیمت نفت به بشکه‌ای 84 دلار نزدیک شد؛ زیرا آمار مشاغل آمریکا بهتر از حدانتظار بود و نشانه‌هایی وجود داشت مبنی‌بر اینکه اروپا برای حمایت از بانک‌های این منطقه در برابر بحران بدهی‌ها  اقدام می‌کند. دیروز در لندن، نفت خام برنت 20 سنت افزایش یافت و 106 دلار در هر بشکه معامله شد.  

توماس سارجنت و کریستوفر سیمز برندگان نوبل اقتصاد

آکادمی سلطنتی علوم سوئد اسامی برندگان نوبل اقتصاد سال 2011 را اعلام کرد. براساس اعلام این آکادمی، توماس سارجنت و کریستوفر سیمز، دو اقتصاددان آمریکایی به‌طور مشترک برنده جایزه نوبل سال 2011 در رشته اقتصاد شده‌اند.

تحقیقات این دو روشنگر رابطه علت و معلولی بین اقتصاد و ابزارهای سیاست‌گذاری چون نرخ بهره و هزینه‌های دولت بوده است.

تورم نیمه اول سال 18.3 درصد شد

تازه‌ترین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ تورم بیش از میزان مطرح‌شده ازسوی وزیر اقتصاد ]شمس‌الدین حسینی[ است. برابر گزارش بانک مرکزی میانگین شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در پایان شهریورماه به 18.3درصد رسیده است که در مقایسه با تورم 17.3درصد ماه قبل یک درصد افزایش یافته است. تورم نقطه به نقطه نیز در شهریورماه به 22 درصد افزایش یافته است.

طرح اصلاح پول ملی متوقف نشده است

حسین قضاوی، معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به تصویب طرح رفرم پول ملی در کارگروه طرح تحول اقتصادی، ارائه این لایحه به مجلس را مشروط به تصویب کمیسیون اقتصادی دولت دانست. وی گفت که بررسی‌های لازم در مورد این طرح در کارگروه طرح تحول اقتصادی انجام شده است.

سکه 5000 تومان گران شد

با افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی قیمت سکه با 5 هزار تومان افزایش به 570 هزار تومان رسید. در عین حال دلار در بازار داخلی با نوسان  اندک به نرخ 1235 تومان فروخته شد.

قیمت طلا در بازارهای جهانی در پی دیداری بین روسای‌جمهور آلمان و فرانسه همراستا با بالا رفتن ارزش یورو، تا 1665 دلار بالا رفت. از بازار ارز نیز خبر می‌رسد که تکنیک کاهش نرخ ارز به سمت پایین آوردن قیمت درهم امارات تغییر جهت داده است. روز گذشته در بازار اعلام شده که برخی از صرافان برای ماه آینده درهم را 320 تومان پیش‌خرید کرده‌اند؛ از این رو انتظار می‌رود که قیمت دلار آمریکا در ماه آتی تحت‌کنترل بیشتری قرار گیرد.

SmartSelect_20201010-023126_Drive

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما