«نه» ظاهری به جمهوری‌خواهان برای دور زدن انتخابات 2020

زدوبند انتخاباتی ترامپ و دیوان عالی

کدخبر: 370080
دادگاه عالی روز چهارشنبه حکمی عجیب را صادر کرد که حداقل در نگاه اول به نظر می‌رسید یک پیروزی برای حقوق رای دهندگان باشد. اما آیا واقعاً اینگونه است؟

به گزارش اقتصادنیوز، علی‌رغم نگرانی دموکرات‌ها از احتمال زدوبند انتخاباتی جمهوری‌خواهان با دیوان عالی آمریکا -با توجه به افزایش تعداد قضات محافظه‌کار در این دادگاه- حکم اخیر قضات درباره آرای غیرحضوری در ایالت سرنوشت‌ساز پنسیلوانیا، دست کم در ظاهر چنین نشانه‌ای به همراه نداشت. اما پشت پرده این حکم، یک تهدید بزرگ برای دموکراسی است و خطر سرکوب آراء و دور زدن انتخابات از سوی ترامپ و جمهوری‌خواهان را بیش از پیش نمایان کرد.

پایگاه تحلیلی-خبری VOX این تصمیم دیوان عالی را یک «تهدید واقعی علیه انتخابات دموکراتیک» خواند و نوشت: در نگاه اول به نظر می رسد برندگان آخرین تصمیم دیوان عالی کشور «حق رای» ودموکرات‌های خواهان گسترش آرای غیرحضوری هستند و بازندگان آن نیز مقامات و قضات ایالتی پنسیلوانیا، دونالد ترامپ و دیگر جمهوری‌خواهان سرکوب‌کننده آرای غیرحضوری مایل به دموکرات‌ها هستند.

اما نتیجه این حکم دادگاه عالی چه بود؟ قضات خطاب به رأی دهندگان پنسیلوانیا اعلام کردند: اگر هنوز رأی نداده اید، از طریق ایمیل نه، به روش دیگری رأی دهید.


 اکوایران تازه‌ترین نظرسنجی‌ها را مرور کرده است؛ «امید تازه برای طرفداران ترامپ»


دادگاه عالی روز چهارشنبه حکمی عجیب را صادر کرد که به نظر می رسد، حداقل در نگاه اول ، پیروزی حقوق رای دهندگان باشد. دادگاه حکم داد که فعلا تصمیمی برای لغو تصمیم دادگاه عالی پنسیلوانیا ندارد اما اطمینان حاصل خواهد کرد که بسیاری از آراء که قبل از روز انتخابات از طریق پست ارسال می‌شوند اما پس از انتخابات می‌رسند، شمارش خواهند شد.

با این حال ، فقط کمی بررسی کافی است تا بتوان فهمید که برنده حکم این قضات حق رای نیست. نظر قاضی ساموئل آلیتو، که دو قاضی دیگر نیز به وی پیوستند، نشان می‌دهد که دادگاه عالی ممکن است پس از پایان انتخابات هفته آینده در شب ۳ نوامبر، همچنان تعداد نامعلومی از آراء را ابطال کند.

200709-donald-trump-john-roberts-jm-1351_7de408fc6eca367f388bb4c269678e4d.fit-760w

به عبارت دیگر، ممکن است حکم اخیر دادگاه عالی تلاش جمهوری‌خواهان پنسیلوانیا را برای ابطال برگه‌های رأی ایمیلی که حداکثر سه روز پس از روز انتخابات تحویل می‌شوند، رد کرده باشد- اما نظر قاضی آلیتو این حق را برای خود محفوظ می‌داند که تازه پس از شمارش آراء و در صورت نزدیک بودن نتایج، در این رأی بازنگری کنند.

این برای رای دهندگان پنسیلوانیا یک معنایی درونی و بسیار مهم دارد؛ اگر هنوز رأی نداده‌اید، از طریق پست و ایمیل رای ندهید. شخصاً و حضوراً رأی دهید، یا برگ رأی غیابی خود را بصورت حضوری به دفتر انتخابات یا شعبه اخذ رأی برسانید.

چرا؟ زیرا قضات جمهوری‌خواه دیوان عالی که ظاهراً برای برقراری عدالت و استیفای حقوق شهروندان و رأی دهندگان بر کرسی های خود تکیه زده‌اند، در حقیقت بازوهای قضایی خود را به قوه اجرایی ترامپ قرض داده اند تا با همکاری یکدیگر، دموکراسی آمریکایی را بازی داده و انتخابات را دور بزنند.

 

پشت پرده رأی اخیر دادگاه عالی/ «نه» ظاهری دادگاه عالی به جمهوری‌خواهان برای دور زدن انتخابات

منبع: اقتصادنیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید