انتخابات ناتمام آمریکا؛ شمارش معکوس برای شکست بزرگ

آخرین تلاش ترامپ برای فرار از شکست

کدخبر: 378332
اقتصادنیوز : ترامپ هم در دادگاه‌ها و هم در آرای مردمی پی‌در‌پی شکست خورده است، اما او در کمال تعجب باز هم مدعی است که به پیروزی نزدیک شده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ با پایان مهلت ایالت‌ها برای صدور گواهی نتایج انتخابات، و مهر تأیید مقامات ایالتی بر صحت نتایج، دونالد ترامپ مجدداً مدعی تقلب شد و اعلام کرد که ؛ما پیروز خواهیم شد.

در همین زمینه وبگاه نشریه اکونومیست در مطلبی با عنوان «انتخابات ناتمام آمریکا؛ شمارش معکوس نهایی برای شکست دونالد ترامپ» نوشت:

چهار سال پیش دموکرات ها ابراز گلایه کردند که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری به رغم شکست در آرای مردمی -با اختلاف بیش از ۳میلیون رأی- از طریق پیروزی‌های حداقلی در ۳ ایالت به ریاست‌جمهوری رسیده است. او در واقع تنها با ۷۷ هزار و ۷۷۴ رأی بیشتر توانست ۴۶ کالج الکترال از ۳ ایالت میشیگان (۱۶ الکترال)، ویسکانسین (۱۰) و پنسیلوانیا (۲۰) را تصاحب کند و انتخابات ۲۰۱۶ را با مجوع ۳۰۶ رأی الکترال برنده شود. در انتخابات ۲۰۲۰ هم برتری رأی مردمی به نفع دموکرات‌ها بود اما بایدن به‌رغم حاشیه ۷ میلیونی در آرای عمومی، با پیروزی‌های حتی حداقلی‌تر از ترامپ در ۲۰۱۶ توانست ۳۷ کالج الکترال از ۳ ایالت آریزونا (۱۱)، جورجیا (۱۶) و ویسکانسین (۱۰) را کسب کند و مجموعاً با ۳۰۶ رأی الکترال پیروز شود. به همان تعدادی که ترامپ ۴سال پیش به دست آورده بود؛ اما کمی متفاوت.

نتایج نهایی و تایید شده نشان می دهد که اگر ۴۳ هزار و ۵۶۰ رأی‌دهنده -یا 0.03٪ از کل رأی دهندگان- در همین سه ایالت آریزونا ، جورجیا و ویسکانسین رأی خود را تغییر می‌دادند، ۲ نامزد در کالج انتخاباتی به تساوی ۲۶۹ به ۲۶۹ می‌رسیدند و با توجه به دست برتر جمهوری خواهان در مجمع نمایندگان ایالتی، احتمالاً دونالد ترامپ مجددا پیروز می‌شد و برای سومین بار در 20 سال گذشته، دموکرات ها با وجود رای مردمی بیشتر، ریاست جمهوری را به یک جمهوری‌خواه واگذار می‌کردند.

این سناریوی کابوس‌وار از بیخ گوش دموکرات‌ها عبور کرد. همه ایالت‌ها نتایج خود را تا 10 دسامبر نهایی کردند. در 14 دسامبر 538 الکتور از تمامی ایالت‌ها گردهم آمده و جو بایدن را -با نتیجه ۳۰۶ به ۲۳۲ رأی الکترال- به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور ایالات متحده برخواهندگزید. این دقیقاً همان حاشیه برتری ترامپ در چهار سال پیش است که در آن زمان آن را "چشمگیر" توصیف می‌کرد و اکنون آن را تقلب محض می‌داند.

تصویر کامل از نتایج انتخابات به آرامی ظاهر شد. اوایل شب 3 نوامبر، ترامپ با سهولت غیرمنتظره ایالت مهم فلوریدا را به دست آورد. او همچنین از آنچه در جورجیا و کارولینای شمالی، پیش‌بینی شده بود قویتر به نظر می‌رسید. در شب انتخابات به جای پیشتازی بایدن با ۱۰ واحد درصد در آرای عمومی -آنطور که بسیاری از نظرسنجی‌ها ارزیابی می‌کردند- شرایط تقریباً برابری با ترامپ داشت -اختلاف اندک 1.5 واحد درصد یا تنها با 1.9 میلیون رأی. با توجه به مزیت ذاتی کالج انتخاباتی جمهوری خواهان، آن شب دموکراتها با خاطراتی آزاردهنده از شکست ظاهرا غیرقابل تصور هیلاری کلینتون به ترامپ دست و پنجه نرم میکردند.

در پایان، اختلاف آرای مردمی آنقدرها نزدیک نبود (نمودار را ببینید). این تصویر تا حدی به دلیل شمارش طولانی آرا در پایگاه‌های پرجمعیت دموکرات‌ها مانند کالیفرنیا و نیویورک و همچنین به دلیل تعداد غیرمعمول زیادی از آمریکایی‌ها (اغلب با گرایش به دموکرات‌ها) که بخاطر شیوع کرونا بصورت غیابی رأی دادند، تغییر کرد. به این ترتیب حاشیه آرای عمومی بایدن به 4.5 واحد درصد یا بیش از 7 میلیون رأی رسید.

انتخابات ناتمام آمریکا

این اندکی بهتر از حاشیه برتری 2.1 واحد درصدی هیلاری کلینتون است. حتی در این صورت نیز به دلیل قوانین انتخاباتی بیزانسی در آمریکا، دموکرات‌ها به طور شگفت‌انگیزی در آستانه از دست دادن انتخابات بودند.قوانینی که ارزش ایالت‌هایکوچک و متمایل به جمهوری‌خواهان را ارتقاء می‌دهد و همه آرای الکترال ایالتی را به برنده آن ایالت اختصاص می دهد.

اخرین تلاش ترامپ برای فرار از شکست

حتی اکنون، ترامپ حاضر نیست گذشتن از آن شب خوب را بپذیرد. او هنوز از قبول نتیجه امتناع می‌ورزد و تیم حقوقی وی در پی تلاش دون‌کیشوت‌وار برای ابطال نتیجه انتخابات، با یک پیروزی و نزدیک به 50 شکست در دادگاه‌های ایالتی و فدرال یک رکورد بی‌سابقه برجای گذاشته‌اند.

در تاریخ 8 دسامبر (سه‌شنبه) ترامپ خبر بسیار تأسف برانگیزی را دریافت کرد که دادگاه عالی ، که او "با اعتماد به نفس" روی آن  به عنوان برگ برنده خود برای پیروزی در انتخابات "حساب کرده بود"، یک دادخواست سبعانه برای تغییر نتیجه انتخابات در پنسیلوانیا را رد کرد. شاکیان تلاش کردند تا کل آرای غیابی در پنسیلوانیا را ابطال کنند. امری که می‌توانست منجر به سلب حق رأی از 2.6 میلیون آمریکایی شود. در پایان فقط 34 دقیقه پس از آنکه شاکیان -یک گروه هشت نفری از جمهوریخواهان پنسیلوانیا- آخرین دادخواست خود را تسلیم دادگاه کردند،  نتیجه مشخص شد؛ هیچ یک از قضات دادخواست را تأیید نکردند.

این جدال با وجود مهمل بودنش، حمایت 23 جمهوریخواه مجلس و سناتور تد کروز را جلب کرد و آن‌ها پیشنهاد دادند که پیش از دادگاه در مورد پرونده بحث کنند. و پرونده‌ی به وضوح رد شده، حتی جایزه مسخره‌ترین و ضددموکراتیک‌ترین دادخواست را نگرفت. این امر مربوط به ایالت تگزاس است که دادستان عمومی آن از چهار ایالت دیگر -جورجیا، میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین- شکایت کرده و تلاش دارد تا پیروزی‌های بایدن را در روزی که ایالت‌ها مستلزم نهایی کردن نتایج خود هستند، ابطال نمایند. دادگاه عالی این دادخواست پر از اعتماد به نفس را بیشتر از آنچه که در تلاش‌های اخیر انجام شده، جدی نخواهد گرفت. به گفته ریک هاسن، استاد حقوق در دانشگاه کالیفرنیا در ایروین، این فقط "یک بیانیه مطبوعاتی است که به عنوان یک دادخواست مطرح می‌شود".

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما