طرحی جدید برای مشمولان غایب/احتمال کاهش حقوق پیشنهادی سربازان

کدخبر: 384593
اقتصاد نیوز:عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی، گفت: حقوق سربازان در حال حاضر بسیار اندک و ناچیز است و فاصله زیادی با تورم موجود در جامعه دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز،ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در مورد افزایش حقوق سربازان در بودجه ۱۴۰۰ گفت: دولت کشور را به لحاظ امنیتی و شرایط جغرافیایی به چند قسمت تقسیم کرده است که شامل مناطق امنیتی غیردرگیر، مناطق عملیاتی، مناطق محروم و بد آب‌ وهوا می‌شود که حقوق سربازان در هر منطقه با توجه به محرومیت‌ها و مشکلات متفاوت است.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی، افزود: حقوق سربازان در حال حاضر بسیار اندک و ناچیز است و فاصله زیادی با تورم موجود در جامعه دارد ، ماده ۴۹ و ۵۰ قانون خدمت وظیفه عمومی در خصوص نحوه محاسبه حقوق سربازان است؛ در بودجه سال آتی حقوق مشمولان سه برابر میزان دریافتی فعلی آنها در نظر گرفته شده بود، از آنجایی که در بودجه سال آینده قیمت نفت غیر واقعی بودبه احتمال زیاد حقوق سه برابری که در نظر گرفته تعدیل و دو برابر شود و این پرداختی با شرایط جغرافیایی دوران خدمت سربازان تغییر می‌کند.

طرح جدید برای مشمولان غایب

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس یازدهم یادآور شد: اگر طرح مالیات بر امنیت  اجرایی شود می‌توان به مرور زمان هزینه‌های سربازی را از بودجه جدا کرد، یعنی مشمولان که به هر دلیلی خود خواسته یا ناخواسته به خدمت نرفته‌اند با پرداخت مالیات بر خدمت سربازی بودجه‌ای اختصاصی برای هزینه سربازان کشور تهیه کرده، امروزه ظرفیت نیروهای مشمول اعزام در کشور بسیار خوب است، اجرای این طرح فرصتی طلایی برای جدایی بودجه از وابستگی به نفت است.

وی ادامه داد: اجرایی شدن این طرح گاهی موجب ترغیب مشمولان برای ورود به نظام و خدمت به کشور می‌شود؛ بخشی مشکلات غایبان نظام وظیفه به مسائل اقتصادی باز می‌گردد که مانع از ورود آنها به خدمت می‌شود.

ابوترابی تاکید کرد: امروز افرادی سربازی نرفته‌اند جزو غایبان محسوب شده و با پرداخت مالیات بر تامین امنیت می‌توانند خدمات دریافت کنند به فرض مثال برای دریافت خدمات اجتماعی نظیر گرفتن گواهینامه باید هزینه‌ای دو برابر نرخ عادی را پرداخت کنند، حدود بیش از ۲ میلیون نفر مشمول غایب در کشور داریم که می‌توان با اجرای این طرح مالیات دریافت کرد و مالیات دریافتی صرف هزینه سربازانی می‌شود که به وطن خدمت می‌کند و این اقدام باعث حل شدن درصد کمی از بیکاری در جامعه خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: مالیات بر تامین عدالت با خرید خدمت متفاوت است، در خرید خدمت ناعدالتی بسیار وجود دارد، در خرید سربازی باید ابتدای کار تمام هزینه پرداخت شود؛ در مالیات بر خدمت هر میزان شخص غایب خدمات دریافت کند باید به همان میزان مالیات بپردازد، در لایحه بودجه ۱۴۰۰ موردی از خرید خدمت عنوان نشده است.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها خاطرنشان کرد: مجلس با خرید خدمت سربازی مخالف است. باید به سمت مالیات بر تامین امنیت پیش برویم، خرید سربازی فشار به پدر و مادر است، گاهی حتی والدین مجبور به فروش منازل خود می‌شوند تا بتوانند خدمت سربازی فرزندان خود را بخرند و این ظلم است؛ در طرح ارائه شده هم بحث بیکاری و هم عدالت مطرح می‌شود که در بیشتر کشورها اتفاق افتاده و خدمت سربازی برای مدتی به عنوان شغل محسوب می‌شود.

 

اخبار تیتر یک
  • مناظره صادق زیبا کلام و ابراهیم متقی

    اقتصاد نیوز: صادق زیبا کلام و ابراهیم متقی در مناظره ای به آینده برجام، تحریم ها و رابطه ایران و امریکا پرداختند.

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید