روحانی: شبی نبوده با خیال آسوده سر به بالین بگذارم

کدخبر: 389095
اقتصاد نیوز : رئیس‌جمهور گفت: حد نگاری بهترین راه برای حفاظت از منابع طبیعی است و با این کار می‌توانیم جلوی زمین خواری را بگیریم، این یک کار بزرگی برای مقابله با فساد است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، مراسم بهره‌برداری و افتتاح طرح‌های آب و خاک و منابع طبیعی وزارت جهاد کشاورزی در استان‌های اردبیل، خوزستان و گلستان  صبح امروز(پنجشنبه) با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور برگزار شد.

روحانی در این مراسم پس از استماع گزارش وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در زمینه حدنگاری یا کاداستر هر کمکی لازم است را اعلام کنید، گفت: ما باید از زمین‌ها و و منابع طبیعی کشور به خوبی حراست کنیم.

وی افزود: حد نگاری بهترین راه برای حفاظت از منابع طبیعی است و با این کار می‌توانیم جلوی زمین خواری را بگیریم. این یک کار بزرگی برای مقابله با فساد است.

اهم اظهارات رئیس جمهور را به نقل از مهر بخوانید؛

*{ پس از استماع گزارش مسئولین خوزستان درخصوص افتتاح طرح های آبخیزداری در بیابان زایی در این استان}: مردم خوزستان در چند سال اخیر گرفتار گرد و غبار و ریزگردها بودند و هنوز هم کم و بیش با آن مواجه هستند.

*از یک طرف هورالعظیم و آبگیری آن بسیار می تواند تاثیرگذار باشد که البته تحقق پیداکرده است زیرا این هور به سمت خشک شدن می‌رفت. مقابله با بیان زایی از طریق درختکاری و سایر طرح ها کار بزرگ و خوبی است که در خوزستان انجام شده است.

*هم آقای استاندار و هم آقای حجتی وزیر سابق جهاد کشاورزی در زمانی که مسئولیت داشتند این کار را انجام دادند. وقتی آقای حجتی اصرار داشتند از ورات جهاد کشاورزی بروند، به من می‌گفتند من حاضرم به خوزستان بروم و مسئولیت درختکاری در این استان را بپذیرم.

*ما باید پروژه های بیان زایی و کنترل ریزگردها را ادامه دهیم و تا مردم خوزستان فضای امنی را در این زمینه پیدا کنند.

*  خدا را گواه می‌گیرم که در این سه سال هیچ شبی نبود بنده با خیال آسوده سر به بالین بگذارم و در تمام این سه سال احساس من همان احساسی بود که ما ۸ سال در دوران جنگ تحمیلی داشتیم.

* احساس بنده این بود که این هشت سال به یک شکل دیگری ظهور و بروز پیدا کرده است و امروز در یک جنگ تحمیلی اقتصادی هستیم. به مردم تبریک می گویم چرا که ایستادگی و مقاومت کردند و البته رنج فراوانی برای مردم بود.

* مردم سر صبح به مغازه می روند تا مایحتاج خود را تامین کنند اما احساس رنج می کنند زمانی که می‌بینند اجناس از قیمت تعادلی خودش خارج شده است. سه سال ما را در تحریم شدید و یک جنگ اقتصادی بی نظیر قرار دادند و منابع مالی کشورمان را در دنیا ثبت و قفل کردند و نگذاشتند ما از منابع مالی مان استفاده کنیم. آنان نگذاشتند که ما نفت و میعانات گازی خود را صادر کنیم و در سایر صادرات هم برای ما مشکل ایجاد کردند اما علیرغم این ملت ما ایستادگی کردند.

* امسال علیرغم همه سختی ها، در ۱۰ ماه اول امسال واردات کشور حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است و همچنین بیش از ۲۸ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته ایم و میزان صادرات و واردات ما  نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار است که البته باید بیشتر می بود اما به دلیل کرونا و مشکلاتی که داشتیم، امسال سال سختی داشتیم و در اسفند، فروردین و اردیبهشت تقریبا صادرات ما تعطیل شد که امیدوارم در دو ماهه پایانی امسال بتوانیم تا حدی این موضوع را جبران کنیم.

* ملت ما در مقابل تحریم، فشار، توطئه و ویروس کرونا سر فرود نیاوردند، ملت ما ایستادگی و مقاومت کردند و دست به دست هم دادند و ان شاءالله همه این وحدت و یکپارچگی باقی بماند تا بتوانیم به اهداف بلندمان برسیم.

*{با اشاره به اینکه طرح هایی که امروز افتتاح شد برای ما بسیار اهمیت داشت}: امنیت غذایی برای ما بسیار اهمیت دارد و در قضیه کرونا یک بار دیگر بحث امنیت غذایی را بهتر درک کردیم چرا که کشورهایی بودند که به دلیل ترس از کرونا مواد غذایی داشتند و انبار کرده بودند اما صادر نمی‌کردند. اگر ما در گندم خودکفا نبودیم و در زمینه کالاهایی چون برنج، روغن و شکر شرایط مان نسبت به گذشته متفاوت نبود، امسال مردم ما رنج بیشتری را تحمل می کردند.

*در این ۷ سال کار بزرگی در بخش کشاورزی انجام گرفته است. البته اصل کار کشاورزی بر  عهده کشاورزان است اما در زمینه سرمایه گذاری های بزرگ، دولت باید وارد شود و مردم توان این کار را ندارند. بنده در همین جا از مقام معظم رهبری تشکر می کنم که از سال های اولیه دولت یازدهم بنده از ایشان درخواست کردم هشت میلیارد دلار از صندوق توسعه برای طرح آب و خاک در غرب و شمال غرب کشور برداشت کنیم و ایشان موافقت کردند.

*این همه سدی که ساخته شده است و کانال هایی که ایجاد شده و همچنین تحول های شگرف در عرصه کشاورزی، بخشی از آن به این ۸ میلیارد دلاری باز می گردد که ما در این زمینه توانستیم خرج کنیم و تحول بزرگی را به وجود بیاوریم.

*مردم ما بدانند که در این هفت سال بیش از ۵۲۱ هزار هکتار زمین در کشور احیا، تجهیز، کانال کشی و زه کشی شده است و همچنین پمپاژها را گذاشتیم و لوله کشی‌ها انجام شد که کار بزرگی بوده است. ۲۹۵ هزار هکتار از این ۵۲۱ هزار هکتار زمین مربوط به خوزستان و ایلام می‌شود و همچنین ۱۰۲ هزار هکتار از آن مربوط به منطقه غرب کشور و طرح های گرمسیری می شود. علاوه بر این ۷۸ هزار هکتار از آن مربوط به زه کشی در استان گلستان می شود.

*مردم ما می دانند زمانی که سیل آمد اگر این زه کشی ها نبود، شرایط در گلستان بسیار بدتر از شرایطی می شد که در سال ۹۸ مشاهده کردیم. زه‌کش‌ها همگی تبدیل به کانال هایی شدند که سیل را از صحرا به دریای خزر منتقل می‌کرد. از سوی دیگر این زه‌کش‌ها از جان، اموال و زمین‌های مردم محافظت کرد و طرح هایی که ما اجرا می کنیم ثروت کشاورزان را به ۱۰ برابر می رساند.

تیتر یک
  • دولت روحانی رکورد یک تاخیر را شکست؛

    رکورد تاخیر موعد برقراری شصتمین مجمع عمومی بانک مرکزی در یک دهه اخیر به ثبت رسیده است. مجمعی که به نظر مهم ترین دستور…

از دست ندهید
بلیط هواپیما