دوست میلیاردر پوتین کیست؟

کدخبر: 389764
اقتصاد نیوز : روتنبرگ میلیاردر روسی مالک شرکت‌های بزرگ ساختمانی، انرژی و حمل نقل روسیه است و شرکت‌های بزرگ دیگری برای ایجاد زیرساخت‌های خطوط گاز یا ایجاد پل دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از عصر ایران، چندی پیش "الکسی ناوالنی" رهبر منتقدان روسیه با انتشار تصاویری از یک کاخ بسیار مجلل و با شکوه در حاشیه دریای سیاه ادعا کرد که این کاخ با حومه چند ده هزار هکتاری آن متعلق به "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه است.

 این فیلمِ کوتاه که بیشتر آن با هلی‌شات و تصاویر هوایی ساخته شده، در کوتاه مدت توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد و در کمتر از یک هفته بیش از 100 میلیون بار در فضای مجازی دیده شد.

بی‌بی سی در این باره نوشت: اینک "ارکادی روتنبرگ" که به عنوان یکی از اعضای "اولیگارشی" روسیه شناخته می‌شود، می‌گوید که صاحب این عمارت و کاخ مجلل در حاشیه دریای سیاه است و ادعای رهبر منتقدان روسیه صحت ندارد.

بنا به تعریف ویکی‌پدیا و دیکشنری، اولیگارشی مالی در روسیه به معنای ارتباط تعداد کم و محدودی از سرمایه‌داران بزرگ با مقامات سیاسی  و مسلط شدن آنها بر اقتصاد کشور است. آنها به عنوان گروهی کوچک مالک رشته‌های بزرگ بانکداری و صنعتی شده و اقتصاد را در اختیار می گیرند.

ارکادی روتنبرگ که یک میلیاردر روسی و از دوستان نزدیک پوتین است و در روز شنبه به صورت عمومی اعلام کرد که مالک این کاخ است.

پوتین در اوایل هفته گذشته و بلافاصله پس از انتشار این تصاویر مربوط به کاخ، ادعای مخالفان خود را رد کرد.

 مصاحبه افشاگرانه روتنبرگ قبل از تائید در خبرگزاری "اینترفاکس" روسیه، بر روی کانال تلگرامی کرملین قرار گرفت.

دفتر مطبوعاتی روتنبرگ نیز به نقل از او اعلام کرد: "در سال‌های گذشته و پس از یک معامله کاربر و ذینفع این مجموعه شدم".

 روتنبرگ در این باره گفت: این ملک "در چند سال و به تدریج" تکمیل می‌شود و قرار است به یک هتل- آپارتمان تبدیل شود.

این ادعا همزمان با تشدید سرکوب مخالفان دولت در سراسر روسیه شدت گرفته است.

آرکادی روتنبرگ کیست؟

روتنبرگ میلیاردر روسی مالک شرکت‌های بزرگ ساختمانی، انرژی و حمل نقل روسیه است و شرکت‌های بزرگ دیگری برای ایجاد زیرساخت‌های خطوط گاز یا ایجاد پل دارد. او دوست دوران نوجوانی و یار تمرینی "سامبا"ی پوتین بوده است. سامبا ورزشی شبیه جودو است.

مستند پخش شده از سوی ناوالنی ادعا می‌کند این مجموعه دارای یک کازینو، زمین یخی برای اسکیت و بازی های روی یخ و تاکستان است/ عکس: رویترز

میلیاردر روسی:

وی در سال 2014 و پس از آنکه مقامات او را به عنوان یکی از "نزدیکان رهبر روسیه" توصیف کردند در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

روتنبرگ سرمایه‌گذار 69 ساله روس در بخش‌های بانک‌داری، انرژی، حمل و نقل و ساخت و ساز دست دارد. منبع اصلی درآمد روتنبرگ قرادادهای دولتی است که برای ساخت هزاران کیلومتر جاده، خطوط لوله گاز یا پروژه عجیب و غریب پل بین روسیه و کریمه با دولت روسیه بسته شده است.

ادعاهای جدید در باره مالکیت این کاخ اخر باعث ایجاد تظاهرات در حمایت از ناوالنی در حمایت از روسیه شد و این اعتراض را به بزرگترین جنبش سال‌های اخیر علیه پوتین تبدل کرد.

چرا ماجرای این کاخ به رسانه‌ها کشید؟

پس از انتشار این فیلم از سوی تیم الکسی ناوالنی که اینک زندانی کرملین است، بحث و جنجال پیرامون این ملک گسترده شد.

تیم ناوالنی ادعا کرد که براساس تحقیقات آنها این ملک 1 میلیارد پوندی (1.37 میلیارد دلاری) "با بیشترین پرداخت رشوه در تاریخ " خریداری و ساخته شده است.

"تیم ویول" گزارشگر سابق بی‌ بی سی در سال 2012 نیز در گزارشی از این کاخ مرموز به نقل از یکی از همکاران سابق و تجاری آقای پوتین ادعا کرد که این عمارت طبق نظریات وی و برای استفاده شخصی اش ساخته شده است. اما سخنگوی پوتین درآن زمان نیز این ادعاها را رد کرد.

رئیس‌جمهور روسیه در اوایل این هفته نیز مجددا ادعای مالکیت خود یا خانواده‌اش بر این کاخ را رد کرد و ویدئوی منتشر شده را "کسل کننده" خواند.

ناوالنی در روزهای اخیر و به محض ورود به روسیه از سوی عوامل حکومتی بازداشت شد.

مقام‌های روسیه می‌گویند او مقررات آزادی مشروط خود را نقض کرده است. ناوالنی در سال 2014 از سوی یکی از دادگاه‌های روسیه به 3.5 سال حبس تعلیقی محکوم شد.

براساس آزمایش‌های تائید شده از سوی ارتش آلمان، "ناوالنی" در تابستان سال گذشته در روسیه، با ماده محرک و سمی "نوویچوک" مسموم شد و توجهات بین‌المللی را به پرونده خود جلب کرد. او دولت روسیه را مسئول مسمومیت خود می‌داند اما کرملین این ادعا را رد کرده است.

معترضان به بازداشت ناوالنی هفته گذشته در روسیه تظاهرات کردند

میلیاردر روسی:

پس از بازداشت ناوالنی جمعیت زیادی در اعتراض به بازداشت وی در شهرهای روسیه تظاهرات کردند و بیش از 4 هزار نفر در این میان دستگیر شده‌اند.

تعدادی از نزدیکان ناوالنی مانند برادرش نیز در بازداشت خانگی قرار گرفته‌اند.

مقامات روسیه از هفته گذشته پیش‌بینی کردند که طرفداران ناوالنی امروز (یکشنبه) نیز تظاهرات دیگری را به راه خواهند انداخت.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما