نماینده پارلمان اروپا: اسرائیل رژیمی آپارتاید است

کدخبر: 391239
اقتصاد نیوز : نماینده ایرلندی پارلمان اروپا با آپارتاید توصیف کردن رژیم صهیونیستی گفت که این رژیم به نسل کشی علیه فلسطینیان پرداخته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، میک والاس، نماینده ایرلندی پارلمان اروپا شامگاه شنبه در پیامی توییتری به اقدام روز جمعه دادگاه کیفری بین‌المللی مبنی بر صلاحیت این دادگاه برای بررسی جنایات ضد بشری در سرزمین اشغالی فلسطین واکنش نشان داد.

وی در پیامی توییتری نوشت: «اسرائیل یک کشور دموکراتیک نبوده بلکه رژیمی آپارتایدی است که دست به نسل کشی علیه فلسطینیان زده است.»

والاس اضافه کرد: «اسرائیل به طور غیرقانونی فلسطین و بلندی‌های جولان را به اشغال در آورده و به طور کلی قوانین بین‌المللی را نادیده گرفته و هر زمان که دوست دارد به بمباران سوریه می‌پردازد. اسرائیل یک کشور بی قانون است.»

رأی روز جمعه دادگاه کیفری بین‌المللی مبنی بر صلاحیت این دادگاه برای بررسی جنایات ضد بشری در سرزمین اشغالی فلسطین، موجب نگرانی مقامات صهیونیستی از بازداشت در کشورهای دیگر شده است.

این تصمیم دادگاه کیفری بین‌المللی خشم مقامات رژیم صهیونیستی را برانگیخته و نتانیاهو گفته است که این دادگاه صلاحیت لازم برای تحقیق در خصوص مسائل این رژیم را ندارد.

نتانیاهو با یادآوری اینکه رژیم اسرائیل در دادگاه کیفری بین‌المللی عضویت ندارد، مدعی شد که این دادگاه یک نهاد قضایی نیست و سیاسی عمل می‌کند و همزمان جنایات جنگی واقعی را نادیده می‌گیرد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه گفت که این رژیم از شهروندان و نیروهایش در مقابل اقدامات قضایی بین‌المللی حمایت می‌کند.

«عاموس یادلین» رئیس بخش اطلاعات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی نیز به انتقاد از مقامات این رژیم پرداخت و آن‌ها را به اهمال‌کاری متهم کرد و گفت در شرایطی که کابینه نتانیاهو مشغول کرونا و سیاست داخلی بود، دادگاه کیفری بین‌المللی «ضربه سخت دیپلماتیک» به اسرائیل وارد کرد.

به گفته وی که هم اکنون ریاست «مرکز پژوهش‌های امنیت داخلی اسرائیل» را بر عهده دارد، دادگاه کیفری بین‌المللی می‌تواند با تکیه بر بر این رای، در خصوص جنایت جنگی رخ داده در جنگ ۲۰۱۴ غزه و همچنین درگیری سربازان صهیونیستی با اهالی غزه در خلال راهپیمایی‌های بازگشت که ۲۱۵ شهید و ۱۹۱۷۳ زخمی بر جا گذاشت و همچنین عملیات‌های نظامی و امنیتی در کرانه باختری تحقیق کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما