امام جمعه یزد:

بسیاری از دانش آموزان درک درستی از ولایت ندارند

کدخبر: 397874
اقتصادنیوز: محمدرضا ناصری در دیدار با دبیر جبهه فرهنگی خراسان جنوبی و فعال جبهه فرهنگی استان مرکزی با محور تشکیل مجمع تخصصی فارغ‌التحصیلان طرح ولایت آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به اینکه 40 سال از انقلاب می‌گذرد و جوانان دوران مبارزات و پیروزی انقلاب به تدریج از عرصه فعالیت و اجرا کنار رفته‌اند و امروز بیشتر از تجربیات آنها استفاده می‌شود، اظهار داشت: باید به فکر نسل آینده باشیم و برای هدایت آنها در مسیر انقلاب کادرسازی کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم وی با تاکید بر اینکه نگاه به کادرسازی باید از ابتدای پیروزی انقلاب انجام می‌شد، افزود: البته در دوران دفاع مقدس کادرسازی بسیار خوبی انجام گرفت اما برای 10 سال آینده و نسل‌های بعدی باید به دنبال تربیت نیرو و کادرسازی باشیم.

ناصری با اشاره به تشکیل موسسه امام خمینی(ره) و تربیت نیرو در قالب طرح ولایت بیان کرد: موفقیت مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی این بود که گام نخست را از آموزش برداشت و به فرموده امام راحل که ببینید دشمن از کجا به شما ضربه می‌زند تا از همان جا شروع به مقابله کنید، جامه عمل پوشاند.

وی گفت: تبعات حذف تفکر، تعقل و تدین از سیستم آموزشی در جامعه هویدا شد و دشمنان ما از 100 سال پیش سیستم آموزشی را تغییر دادند و تفکر، تعقل و تدین را از این سیستم حذف کردند و آموزش‌های سطحی را در مدارس به راه انداختند و امروز شاهد آسیب‌ها و تبعات آن هستیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 260 هزار دانش‌آموز در استان یزد وجود دارد، عنوان کرد: سوال این است که نیروهای ارزشی و انقلابی چقدر برای تربیت و آموزش این طیف گسترده اقدام موثر انجام داده‌اند.

ناصری با اظهار تاسف از اینکه برخی دانش آموزان حتی با مفاهیم ابتدایی در حوزه‌های مختلف از جمله دین آشنا نیستند، افزود: بسیاری از آنها درک درستی از دین و ولایت و سایر ارزش‌ها ندارند که لازم است روی این موضوع کار شود و دوای این درد، آموزش است.

وی بر سرمایه‌گذاری روی معلمان و آموزش آنها تاکید کرد و گفت: آموزش معلمان در نهایت نیروسازی و کادرسازی برای آینده را به دنبال دارد و البته علاوه بر معلمان باید کار آموزش از محله‌ها نیز آغاز شود.

ناصری تصریح کرد: با تاکید بر اینکه مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی توسط ائمه جماعات در محله‌ها راه‌اندازی شود گفت: اگر این کادرسازی از ابتدا انجام می‌شد اکنون مساجد ما کم جمعیت نبود و به جای افراد سالمند، عمده جمعیت مسجدی‌ها را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دادند.

وی با اشاره به اینکه تجربه موفق این امر، راه‌اندازی مدارس معارف در شهرکرد و یزد است، افزود: با تاسیس این مدرسه، بیش از 2 هزار نیروی متدین و انقلابی تربیت کردیم که اکنون در بسیاری از نهادهای فرهنگی مشغول به فعالیت شده‌اند و منشأ اثر هستند.

ناصری با اشاره به اینکه تدین، تعقل و تفکر از سیستم آموزشی ما توسط غربی‌ها حذف شده است، افزود: یکی از کارهایی که جبهه فرهنگی باید انجام دهد، ورود به مقوله آموزش و بازگرداندن این سه عنصر مهم به آموزش است که در این زمینه یا باید با آموزش و پرورش وارد مذاکره شوید و به مدارس ورود کنید یا اقدام به تاسیس مدرسه کنید.

وی با اشاره به اینکه این سیستم نمی‌تواند قدرت تشخیص حق از باطل و درست از نادرست را در دانش آموزان تقویت کند، عنوان کرد: اگر می‌خواهیم نسل آینده را نسلی انقلابی و متدین تربیت کنیم، هیچ راهی جز به دست گرفتن سیستم آموزش نداریم.

وی با تاکید بر اقدامات انجام شده مقطعی و فاقد عمق و ماندگاری است افزود: اقداماتی که اکنون انجام می‌شود بسیار خوب است اما مقطعی و فاقد عمق و ماندگاری است، افزود: آموزش‌ها زمانی اثرگذار است که در وجود افراد نهادینه شده باشد در غیر این‌ صورت به سرعت فراموش می شود.

امام جمعه یزد اظهار داشت: جبهه فرهنگی انقلاب باید در کنار برنامه‌های خود، با روحانیون برنامه ریزی کنند و برای احداث مجتمع‌های فرهنگی اقدام کنند و با ایجاد حداقل 10 مدرسه در هر استان، بتوانند برای چند سال آینده 10 هزار دانش‌آموز تراز انقلاب اسلامی تربیت کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما