رئیس سازمان انرژی اتمی ایران؛

میزان اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد به ۵۰ کیلوگرم رسید

کدخبر: 402757
اقتصادنیوز : رئیس سازمان انرژی اتمی گفت که در حال حاضر میزان تولید اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد به ۵۰ کیلوگرم رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی امشب (جمعه) در گفت‌وگویی درباره «انرژی هسته‌ای و ایران» در کلاب هاوس عنوان کرد: ما در برجام محدودیت پذیرفتیم، ولی هیچ حقی را واگذار نکردیم.

وی همچنین گفت: وقتی قانون مجلس تصویب شد من از مدافعان پیاده کردن این قانون بودم. چگونه صنعتی که فاتحه آن خوانده شده و وا داده شده است، سانتریفیوژهای جدید نصب شده است.

رئیس سازمان انر‌ژی اتمی خاطرنشان کرد: قرار بود براساس مصوبه مجلس در ظرف یک سال ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد تولید کنیم، الان به ۵۰ کیلوگرم رسیده‌ایم.

وی پرسید: اگر فاتحه این صنعت خوانده شده، چگونه توانستیم غنی سازی ۲۰ درصد را ۲۴ ساعته راه بیندازیم.

صالحی همچنین خاطرنشان کرد: ان شاءالله تا پنج شش ماه آینده تست سرد راکتور آب سنگین اراک شروع می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی گفت: سلطان قابوس پادشاه فقید عمان در نامه‌ای برای آقای احمدی نژاد نوشت که آمریکا اظهار کرده حق غنی سازی ایران را به رسمیت می‌شناسد.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره نشست روز سه شنبه در وین گفت: بحثی که قرار است طی هفته آینده در وین و درباره برجام صورت گیرد، فنی خواهد بود. 

معاون رئیس جمهور درباره صنعت هسته‌ای در سند برنامه همکاری جامع ایران و چین گفت: ما در راکتور اراک با چین همکاری می‌کنیم و تمام طراحی‌هایی که انجام دادیم به تایید دوستان چینی رسیده است و در صنعت هسته‌ای همکاری نسبتا خوبی داریم و در چارچوب این سند ۲۵ ساله این همکاری‌ها افزایش خواهد یافت.

وی به ساخت بیمارستان هسته‌ای در کشور اشاره کرد و گفت: امیدواریم تا شهریور ماه تست‌های بخش اول آن انجام شود. این بیمارستان در منطقه غرب آسیا بی نظیر است. 

صالحی همچنین گفت: قبل از برجام پنج تن کیک زرد تولید می‌کردیم که در این سال‌ها به ۴۰ تن رسیده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما