پیشرفت در مذاکرات وین، تل‌آویو را به تکاپو انداخت

لشکرکشی اسرائیل به واشنگتن علیه احیای برجام

کدخبر: 406678
اقتصادنیوز؛ به دنبال پیشرفت در مذاکرات احیای برجام در وین، اسرائیل فاز جدیدی از تلاش‌های خود برای مقابله با بازگشت ایالات متحده به برجام را آغاز کرده و قرار است مقامات بلندپایه د روزهای آینده عازم واشنگتن شوند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ پایگاه خبری اکسیوس (Axios) در گزارشی فاش کرده است که آژانس های اطلاعاتی اسرائیل بر این باورند که مذاکرات برجامی در وین، به بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای ۲۰۱۵ منتهی می‌شود.

بر همین اساس در دو هفته آینده مِیر بن شبات مشاور امنیت ملی، آویو کچاوی رئیس ستاد ارتش، تامیر هایمن رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل، و نیز یوسی کوهن رئیس موساد برای گفتگو با همتایان خود در مورد ایران به واشنگتن سفر خواهند کرد.

باراک راوید، خبرنگار آکسیوس در تل‌آویو درباره جلسه مشترک نهادهای اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل درباره ایران و مذاکرات احیای برجام در وین، نوشت: دو مقام شرکت کننده در جلسه به من گفتند که مقامات ارشد اطلاعات ارتش (IDF) و موساد، محتوای جلسه مشترک کابینه امنیتی را مختصراً اعلام کردند که "گفتگوها در وین بین ایران و سایر قدرتهای جهانی منجر به بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای 2015 خواهد شد."

 موساد عمده جلسه کابینه را به توضیح در مورد وضعیت برنامه هسته‌ای ایران پرداخت. مقامات اطلاعات نظامی در این نشست درباره اقدامات ایران در منطقه بحث کردند.

دو آژانس اطلاعاتی ارزیابی های مشابهی راجع به مذاکرات وین ارائه دادند. یک مقام ارشد اسرائیلی که در این جلسه حضور داشت به من گفت: "حداقل ما زیاد خوشبین نیستیم، اگر طی چند هفته آینده ایالات متحده و سایر قدرتهای جهانی با ایران توافق کنند، تعجب نخواهیم کرد."

 مقامات اسرائیلی به من گفتند که هیچ تصمیم سیاسی جدیدی در جلسه امروز کابینه اتخاذ نشده است ، و اسرائیل گفتگوها را با دولت بایدن در مورد مذاکرات با ایران ادامه خواهد داد.

مقامات به من گفتند در ۲ هفته آینده، مِیر بن شبات مشاور امنیت ملی، آویو کچاوی رئیس ستاد ارتش، تامیر هایمن رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل، و نیز یوسی کوهن رئیس موساد برای گفتگو با همتایان خود در مورد ایران به واشنگتن سفر خواهند کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا جیک سالیوان به برنامه "فاکس‌نیوز یکشنبه" گفت که مذاکرات وین با ایران "سازنده" بوده و تلاش واقعی برای بازگشت متقابل به توافق هسته‌ای 2015 وجود دارد.

سالیوان اضافه کرد که ایالات متحده تحریم ها را لغو نمی‌کند مگر اینکه "بطور واضح اطمینان حاصل شود که ایران به طور کامل به تمام تعهدات خود در توافق 2015 عمل خواهد کرد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما