منبع آمریکایی در گفت‌وگو با دویچه‌وله مدعی شد؛

با احیای برجام فاصله داریم/ نتیجه مذاکرات وین نامشخص است

کدخبر: 407515
اقتصادنیوز؛ دویچه وله به نقل منبع آمریکایی در وزارت‌خارجه آمریکا مدعی شد که هنوز اختلاف نظرهای بسیار مهمی وجود دارد و نتیجه هنوز نامشخص است.

به گزارش اقتصانیوز به نقل از شفقنا؛ دویچه وله در تحلیلی به روند احیای برجام در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین پرداخت.

دویچه وله در این تحلیل نوشت: ایالات متحده به تخفیف تحریم‌‌ها برای ایران اشاره کرده است؛ اگرچه با نتیجه گیری در مذاکرات توافق هسته ای فاصله زیادی وجود  دارد. جو بایدن در صورت تمایل به مهلت دادن به تهران مخالفت شدید جمهوری خواهان را شاهد خواهد بود.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که ایالات متحده و ایران هنوز فاصله زیادی تا توافق دارند زیرا این دو به دنبال راهی برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ هستند.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت که اختلافات میان واشنگتن و تهران در مورد چگونگی از سرگیری انطباق با توافق نامه معروف به برنامه جامع اقدام مشترک  وجود دارد . یک دیپلمات اروپایی به نمایندگی از انگلیس ، فرانسه و آلمان ، که  مایل بود ناشناس بماند ،اظهارات  مشابهی را ابراز داشت.

این مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: هنوز اختلاف نظرهای بسیار مهم وجود دارد.ما به پایان این مذاکرات نزدیک نیستیم. نتیجه هنوز نامشخص است.

با وجود شکاف بین دو ملت، این مقام آمریکایی در گام بعدی به سمت کاهش احتمال تحریم‌ها برای ایران اشاره کرد.

ایالات متحده رسماً در مذاکرات پایتخت اتریش نمایندگی ندارد اما واشنگتن می‌تواند با واسطه‌ها حضور خود داشته باشد. در نتیجه، این مقام گفت که ایالات متحده سه نکته را در مورد تحریم‌هایی که در حال حاضر علیه جمهوری اسلامی اعمال می کند برجسته کرده است. یعنی: تحریم هایی که کاخ سفید آماده لغو آن است، تحریم‌هایی که لغو نمی شود  و تحریم‌هایی که هنوز نیاز به بررسی بیشتر دارند.

این مقام مشخص نکرد که کدام تحریم‌ها در کدام گروه قرار می گیرند اما گفت که گروه سوم بیشترین مشکل را دارد.

دلیل این امر شامل تدابیری است که به اعتقاد مقامات کنونی ممکن است توسط دولت قبلی صرفاً برای دشوارتر کردن بازگشت ایران اعمال شده باشد.

هرگونه تخفیف تحریم توسط دولت بایدن با مخالفت شدید جمهوری خواهان در کنگره روبرو خواهد شد.

اسراییل که ایران را تهدیدی وجودی تلقی می‌کند و همچنین کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس  نگران کاهش تحریم ها هستند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما