توضیح وزارت خارجه درباره فایل اظهارات جواد ظریف درباره سردارسلیمانی

کدخبر: 408108
اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه به سوال خبرنگاران در خصوص فایل صوتی مخدوش منتشره در برخی رسانه ها با صدای ظریف در خصوص سردار سرافراز شهید سلیمانی پاسخ داد.

به گزارش اقتصادنیوز ، سعید خطیب زاده گفت: فایل صوتی منتشر شده از ظریف یک فایل تقطیع شده و گزینشی از یک گفتگوی داخلی ۷ ساعته است که به هیچ وجه منعکس کننده میزان احترام، تعاریف مفصل و تقدیرهایی که ایشان در ادامه گفتگو به تفصیل از تدبیر، خرد، رشادت و نقش منحصر بفرد سردار سلیمانی در توفیقات منطقه ای جمهوری اسلامی ایران دارند، نیست. 

خطیب زاده با بیان این‌نکته که دوستی دیرینه و قرابت های ظریف با سردار سلیمانی بر کسی پوشیده نیست، افزود: این گفتگو صرفا برای ثبت در حافظه سازمانی دولت تدبیر و امید ضبط شده بوده و قرار به انتشار آن نبوده است و معلوم نیست توسط چه افرادی و با چه اهداف و نیاتی به صورت گزینشی در فضای مجازی منتشر شده است. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان با بیان اینکه متاسفانه با توجه به افزایش بی اخلاقی های سیاسی که این روزها به صورت فزاینده شاهد آن هستیم، باید منتظر تقطیع و پخش بخش های گزینشی دیگری از این گفتگو و یا موارد مشابه هم باشیم، تاکید کرد: در صورت موافقت نهادهای ذیربط کل گفتگوی ۷ ساعته منتشر خواهد شد.

 امروز برخی از رسانه‌های خارج از کشور مدعی دستیابی به گفت‌وگوی وزیر خارجه ایران درباره مناسبات میان بخش‌های نظامی و دیپلماتیک در ساختار نظام جمهوری اسلامی و کارنامه ظریف در دوره برجام شدند.

این رسانه‌ها مدعی شدند: ظریف بار دیگر نقش خود در سیاست خارجی کشور را «صفر» دانست و گفت: «سیاست میدان هم باید تابع استراتژی کشور باشد،‌ اما این‌طور نبوده و میدان[بخش نظامی] تعیین کرده که سیاست کشور چه باشد.» 

وزیر امور خارجه درباره برعکس بودن جایگاه نظامیان و دیپلماسی در ایران و ضرورت سپردن مسائل به دیپلمات‌ها گفت: «برای نظام میدان اولویت داشت.»

او درباره دوسویه نبودن رابطه جنگ و دیپلماسی در سیاست‌های حکومت ایران اشاره کرد: «ما بعد از برجام برای اینکه بتوانیم کار میدانی [نظامی] خود را پیش ببریم، بسیار هزینه کردیم.»

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما