توجه ویژه رسانه‌های بین‌المللی به مذاکرات وین

تأیید مذاکرات تبادل زندانی/ واکنش ایران به پیشنهاد جامع رفع تحریم‌ها

کدخبر: 410578
همزمان با آغاز دور چهارم مذاکرات احیای برجام در وین، رسانه‌های بین‌المللی توجه ویژه‌ای به این رویداد مهم دیپلماتیک داشته‌اند و هریک با نقل قول‌هایی از جانب منابع دیپلماتیک، به گمانه‌زنی و تحلیل در این زمینه پرداخته‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ همزمان با نخستین روز از چهارمین دور مذاکرات وین با هدف بازگشت طرف‌ها به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، اغلب رسانه‌های معتبر جهان از جنبه‌های مختلف این موضوع پرداخته‌اند. اما درون‌مایه اغلب قریب به اتفاق این نقل قول‌ها و تحلیل‌ها مشتمل بر دو انگاره کلی است؛ قسمی از آن‌ها حصول توافق در هفته‌های پیش رو را در دسترس می‌دانند و قسمی دیگر با اشاره به اختلاف‌های جدی باقی‌مانده، نسبت به توافق در کوتاه‌مدت، به دیده تردید می‌نگرند. قسم دیگری نیز هر دو انگاره را به یک میزان برجسته کرده‌اند.

نیویورک‌تایمز| توافق طی چندهفته آینده محتمل است

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی با بیان اینکه موانع قابل توجهی باقی مانده است، نوشت: اما یک نشانه خوش بینانه از سوی دولت بایدن بروز یافت که احتمال بازگشت  به توافق وجود دارد.

روز پنجشنبه ، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه در آستانه آنچه به گفته وی می‌تواند دور نهایی مذاکرات قبل از رسیدن به توافق، باشد گفت که ایالات متحده و ایران می توانند طی چند هفته به طمطابقت با توافق هسته‌ای بازگردند.

این مقام ارشد در حضور خبرنگاران به شرط ناشناس ماندن گفت احتمال توافق قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران در اواسط ماه ژوئن را هر دو طرف ممکن و قابل دستیابی می دانند. وی این احتمال را نداد که در دور مذاکراتی که روز جمعه در وین آغاز می شود ، توافق انجام شود.

57156817_403

با این حال ، این مقام رسمی هشدار داد که ایالات متحده و ایران همچنان در مورد میزان اقدام لازم هر یک از طرفها برای پیروی از مفاد توافق 2015 -لغو تحریم های اقتصادی واشنگتن در ازای اینکه تهران برنامه هسته‌ای خود را محدود کند- اختلاف نظر دارند.

این مقام رسمی به نقاط اختلاف خاصی در مذاکرات اشاره نکرد  و می گوید تا زمان حل آنها، نامشخص می‌مانند.

رسانه های دولتی ایران روز پنجشنبه گزارش دادند که یکی از اختلافات در این گفتگوها مربوط به نصب سانتریفیوژهای پیشرفته ایران در ماه گذشته است.

رسانه های دولتی ایران گزارش دادند که سانتریفیوژها زمان مورد نیاز برای غنی سازی اورانیوم را کوتاه می کنند و مذاکره کنندگان غربی خواستار نابودی آنها شده اند. با این وجود ایران می خواهد سانتریفیوژها را حفظ کند، اما اجازه می دهد توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، تحت نظارت قرار گیرند.

مقام ارشد وزارت خارجه در جلسه توجیهی که به خبرنگاری که در مورد سانتریفیوژها پرسیده بود ، مستقیماً بحثی نکرد به جز اینکه توانایی آنها برای غنی سازی اورانیوم نباید بیش از شرایط توافق 2015 باشد.

رسانه های دولتی ایران همچنین گزارش دادند که مذاکره کنندگان ایران  می خواهند ایالات متحده برچسب تحریمی تروریسم روی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، بازوی قدرتمند نظامی ایران را رفع کند. مقامات آمریکایی به صراحت اعلام کرده اند که قصد ندارند تحریم ها را بیش از دوره قبلی توافق بردارند یا در مذاکرات هسته ای فعلی موضوعاتی را فراتر از مرزهای توافق سال 2015 مطرح کنند. درج سپاه پاسداران در لیست تروریسم در سال 2019 اعمال شد.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه امکان توافق غیرمرتبط اما موازی با تهران درباره آزادی چهار بازداشت شده آمریکایی در ایران را بدون لحاظ کردن زمان توافق هسته ای ، باز گذاشت. مقامات ایرانی همچنین خواستار مبادله شهروندان زندانی خود در ایالات متحده شده اند.

توافق به تصمیم سیاسی تهران بستگی دارد/ تأیید گفت‌وگوهای مبادله زندانی

به نوشته آسوشیتدپرس، آمریکا احتمال بازگشت و پایبندی دو جانبه این کشور و ایران به توافق هسته‌ای را در هفته‌های آینده واقع‌بینانه می‌داند. یکی از کارکنان بلندپایه وزارت امورخارجه آمریکا روز پنجشنبه، دور جدید مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین را "پربار" توصیف کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنج‌شنبه ۱۶ اردیبهشت از قول این مقام آمریکایی که نامی از او برده نشده، پیش از ادامه مذاکرات امروز (۱۷ اردیبهشت)، نوشت، امکان رسیدن به توافق برای بازگشت و پایبندی همزمان ایران و آمریکا به برجام در هفته‌های آتی وجود دارد اما این موضوع به "تصمیم سیاسی" ایران بستگی دارد.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس تلفنی با خبرنگاران در مورد موضع آمریکا در دور چهارم مذاکرات غیرعلنی در وین گفت‌وگو کرد.

این مقام از اظهارنظر یا پیش بینی این موضوع که دور چهارم گفت‌وگوها تحول چشمگیری به همراه بیاورند خودداری کرد اما دستیابی به توافق پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران را ناممکن ندانست.

این مقام آمریکایی همچنین از "گفت‌وگوهای غیرمستقیم" انجام گرفته در مورد آزادی فوری شهروندان آمریکایی بازداشت‌شده در ایران خبر داده است. خبرگزاری فرانسه می‌گوید، مشخص نیست که آیا توافقی در این مورد، یکی از شروط آمریکا برای بازگشت به برجام است یا خیر.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا نخواست در مورد امتیازات احتمالی که آمریکا آمادگی اعطای آن به ایران را دارد، اظهارنظری کند اما تأکید کرد که تمامی تحریم‌هایی که از نظر آمریکا در مغایرت با توافق هستند، خط خواهند خورد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در رابطه با این گفت‌وگو مدعی است، دولت بایدن این سیگنال را فرستاده است که ایران نباید انتظار امتیازات عمده جدیدی از آمریکا داشته باشد.

آسوشیتدپرس| دیپلماسی شلوغ به احتمال توافق با ایران دامن می‌زند

آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: انبوه تماس های دیپلماتیک از خاورمیانه تا اروپا و گزارش های مربوط به پیشرفت عمده حاکی از آن است که مذاکرات غیر مستقیم بین ایالات متحده و ایران در حال نزدیک شدن به توافق است. این به رغم تلاش برخی دیگر از مقامات آمریکایی برای پایین آوردن شانس یک توافق قریب الوقوع است که واشنگتن و تهران را به توافق هسته ای سال 2015 برگردانند.

800

ایالات متحده و انگلیس گزارش های رسانه‌ای در ایران مبنی بر جریان داشتن هرگونه توافق با ایران برای مبادله بازداشتی های آمریکایی و انگلیسی را تکذیب کردند. چنین تبادلاتی می تواند اقدامی اعتمادساز برای احیای توافق هسته ای باشد.

بازگشت ایالات متحده به این معامله بزرگترین و بحث برانگیزترین ابتکار سیاست خارجی در ماه های نخست ریاست جمهوری جو بایدن خواهد بود. این توافق نامه ای خواهد بود که دستیاران ارشد بایدن در طول سالهای فعالیت خود در دولت اوباما منعقد کردند.

همچنین دیپلمات های ارشد آمریکایی در خاورمیانه با رهبران عرب خلیج فارس دیدار می‌کنند و اخیراً دو تن از بزرگترین طرفداران توافق هسته ای در کنگره - سناتورهای دموکرات، کریس کونز و کریس مورفی در حال گشت و گذار در منطقه بوده‌اند.

این بحث ها به دنبال یک هفته از دیدارهای سطح بالا در واشنگتن بین تیم بایدن و مقامات اسرائیلی انجام می شود. مشاور امنیت ملی وی، جیک سالیوان، بلینکن و معاون وی وندی شرمن، فرستاده ویژه ایران راب مالی و دیگران با رئیس آژانس جاسوسی اسرائیل و سفیر و مشاور عالی امنیت ملی آن دیدار کردند.

دولت بایدن به برخی گزارش‌های رسانه‌ای واکنش تندی نشان داد. وزارت امور خارجه گفت "ما در شکل هیچ پیشرفتی نیستیم" و ادعای مبادله زندانیان نادرست است. ران کلین ، رئیس ستاد کاخ سفید نیز گفت: "متأسفانه ، این گزارش واقعیت ندارد."

خود سالیوان در اظهارنظرهای عمومی درباره مذاکرات احتیاط کرده و تأکید کرده است که اوضاع در وین در "وضعیت نامعلومی" است. 

وی گفت: "من قکر می کنم که حسن نیت همیشه در چشم مخاطبان است و ما معتقدیم که ایرانی ها به طور جدی برای بحث جدی در مورد جزئیات تلاش کرده اند و تیم ها در حال کار روی این جزئیات هستند."

بنابراین ، افزایش فعالیت های دیپلماتیک در حالی که مذاکره کنندگان برای دور چهارم مذاکرات در وین آماده می شوند ، به طرفداران توافقی که ترامپ در سال 2018 از آن کنار کشید ، دلیلی برای امیدواری ارائه داده و این باعث خشم شدید مخالفان توافق نیز شده است.

پیچیدگی هر توافق بالقوه چه در کوتاه مدت و چه در میان مدت، شامل مجموعه قابل توجهی از مخالفانی است که برای ناکامی آن به صف شده اند. علاوه بر اعراب خلیج فارس و اسرائیل ، مخالفت شدیدی از سوی اعضای جمهوری خواه کنگره وجود دارد که قبلاً سعی در تصویب قانونی برای جلوگیری از احیای آن داشتند. به نظر می رسد در ایران نیز عناصر تندرو از مذاکرات وین برای خنثی کردن نامزدی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در انتخابات ریاست جمهوری امسال استفاده می‌کنند. 

میانجی‌گری قطر در مذاکرات آمریکا و ایران

بر اساس گزارش الجزیره، وزیر خارجه قطر خواستار کاهش تنش ها با تهران و گفتگو بین ایران و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه گفت قطر خواستار کاهش تنش بین واشنگتن و تهران است. وی گفت: "ما با واشنگتن روابط قوی و استراتژیک داریم و روابط خوبی با تهران داریم و نمی خواهیم تنش را افزایش دهیم که این امر اثر منفی بر قطر و منطقه خواهد داشت."

000_1N36AL

الثانی در مصاحبه‌ای با الجزیره گفت: "تماس مداوم با ایالات متحده و ایران وجود دارد و آنها را تشویق می کنیم تا به روشی مثبت درگیر تعامل شوند."

در واشنگتن ، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که در صورت تصمیم گیری سیاسی ایران در این زمینه ، ممکن است طی چند هفته توافقاتی در مورد مسیر واشنگتن و تهران برای دستیابی به توافق هسته ای 2015 ایران انجام شود.

وی گفت: "آیا ممکن است در چند هفته آینده شاهد بازگشت متقابل به انطباق یا درک سازگاری متقابل باشیم؟ این امکان وجود دارد ، بله. "

 آل ثانی که در ماه فوریه به منظور هدایت یک هیئت عالی رتبه به تهران برای گفتگو در مورد توافق هسته ای و تنش های میان ایران و رقبای عرب ، گفت: "ترس های مشترکی بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ایران وجود دارد و باید گفتگوی مستقیم برای رفع این ترس‌ها وجود داشته باشد." .

وزارت امور خارجه ایران ماه گذشته هشدار داد که پیشنهاد شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر نگرانی از برنامه هسته ای ایران و حضور در نسخه احیا شده توافقنامه 2015، مذاکرات وین را از بین می برد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود: "هدف آنها از طرح چنین اظهاراتی این نیست که درخواست مشارکت کنند بلکه می‌خواهند روند گفتگوهای فنی در وین را به هم بزنند."

رویترز| درخواست قطر برای گفت‌وگوی منطقه‌ای ایران و اعراب

به گزارش رویترز شیخ محمد بن عبدالرحمن الثانی روز پنجشنبه گفت که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و ایران باید در مورد فرمی برای رفع نگرانی ها و کاهش تنش های منطقه ای توافق کنند.

شیخ محمد همچنین از اقدامات متحد دوحه، یعنی ترکیه برای اصلاح روابط با عربستان سعودی و مصر استقبال کرد و از دو کشور عربی خواست تا به تعامل خود با آنکارا ادامه دهند.

وی به رویترز گفت: "منطقه باید مقداری ثبات را احساس کند و باید همه بازیگران منطقه با هم جمع شوند و گفتگو کنند تا همه این تنش ها آرام شود."

وی گفت: "شورای همکاری خلیج فارس برای حل نگرانی های اعضا و هر گونه نگرانی که ایران نیز دارد، باید با هم بنشینند و در مورد یک قالب منطقه‌ای بین خودمان توافق کنند."

مقامات سعودی و ایرانی ماه گذشته با هدف کاهش تنش‌ها در منطقه، مذاکراتی انجام دادند.قطر از روابط خوبی با ایران و همچنین ترکیه برخوردار است، و این از جمله عواملی بود که باعث شد ریاض و متحدان عرب آن همه روابط خود را با دوحه در سال 2017 قطع کنند.

در ژانویه ، عربستان سعودی توافق میان چهار کشور که شامل مصر ، بحرین و امارات متحده عربی نیز میشد را برای پایان دادن به اختلاف‌ها با قطر اعلام کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه هفته آینده برای گفتگو به عربستان سعودی سفر می کند. این سفر به دنبال مذاکرات ترکیه در هفته جاری با مصر با هدف عادی سازی روابط صورت خواهد گرفت.

وزیر خارجه قطر گفت: "من مطمئن هستم که اگر همه آن بازیگران دور هم جمع شوند ، این تأثیر مهمی در ثبات منطقه خواهد داشت."

ان‌بی‌سی‌نیوز| آمریکا: از تصمیم ایران مطمئن نیستیم/  مذاکرات تبادل زندانی بطور فعال و مستقل در جریان است

آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا در گفت‌گویی با شبکه خبری ان‌بی‌سی، با اشاره به اقدامات ایران در "از سرگیری بخش از برنامه اتمی که در چارچوب برجام متوقف شده بودند"، گفت: « نمی‌دانیم که آیا ایران واقعا آماده دست زدن به تصمیمات لازم برای بازگشت به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای هست یا خیر.»

1000

همچنین یک مقام آمریکایی دیگر گفت که بحث های جداگانه ای برای تأمین آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران در جریان است.

این مقام ارشد آمریکایی روز پنجشنبه مدعی شد که ایالات متحده و ایران هنوز در مورد موضوعات اصلی اختلاف نظر دارند ، اما اگر تهران تصمیم سیاسی برای تحقق توافق اتخاذ کند، آنها می‌توانند ظرف چند هفته در مورد احیای توافق هسته ای 2015 به توافق برسند.

این مقام گفت که مذاکرات برای احیای توافق در چند هفته آینده، قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران در 18 ژوئن، سریعتر خواهد بود.

وی مدعی شد: "اگر ایران تصمیمی سیاسی اتخاذ کند که واقعاً می خواهد همانطور که مذاکره شد طرفین به برجام بازگردند، پس می توان آن را نسبتاً سریع انجام داد و اجرای آن نیز نسبتاً سریع است. اما ما نمی‌دانیم ایران چنین تصمیمی گرفته است."

وی گفت که ممکن است دو طرف بتوانند در مورد بازگشت متقابل به توافق برسند. "آیا این احتمال وجود دارد؟ فقط زمان نشان خواهد داد، زیرا همانطور که گفتم، این مسئله در نهایت مربوط به یک تصمیم سیاسی است که باید در ایران اتخاذ شود."

این مقام آمریکایی ادعا کرد که نمی‌داند آیا ایران آماده است "خواسته های غیرواقعی" را که در دورهای قبلی مذاکرات مطرح شده بود کنار بگذارد یا خیر.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: "ما نمی‌توانیم در شرایطی قرار بگیریم که ایالات متحده در زمینه تخفیف تحریم ها بیش از آنچه در این توافق شرط شده است، انجام دهد و ایران نیز کاری کمتر از آنچه که از نظر بازگشت به انطباق هسته‌ای لازم است انجام دهد." 

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه در مصاحبه ای گفت که "امید زیادی وجود دارد که بتوانیم معامله را دوباره احیا کنیم" و کسی که "باید تصمیم بگیرد" که ایالات متحده را به توافق برگرداند، رئیس جمهور جو بایدن است.

مقامات ایرانی پیش از این از پیشرفت مذاکرات خبر داده بودند و گفته بودند که دو طرف توافق کرده اند که ایالات متحده تحریم های انرژی و بخش های بانکی ایران را لغو کند. ایران گفته است که ایالات متحده از توافق خارج شده است و بنابراین باید قبل از اقدام ایران برای بازگشت به توافق ، کلیه تحریم های اقتصادی را لغو کند.

این مقام آمریکایی همچنین گفت که بحث‌های غیرمستقیم "فعال" در مورد سرنوشت آمریکایی‌های زندانی در ایران در جریان است، اگرچه این موضوع "به طور مستقل" از مذاکرات برجام مورد رسیدگی قرار گرفت.

رویترز| ایران خواهان لغو تحریم‌های بیشتری از پیشنهاد تحریمی آمریکا است

خبرگزاری رویترز گزارش داد، ایالات متحده آمادگی خود را برای رفع بسیاری از تحریم های خود در مورد ایران در مذاکرات هسته ای وین ابراز کرده است، اما به گفته عباس عراقچی تهران خواستار میزان بیشتری است.

عراقچی به تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد: "اطلاعات منتقل شده به ما از طرف آمریکا این است که آنها نیز در بازگشت به توافق هسته‌ای جدی هستند و تا کنون واشنگتن آمادگی خود را برای رفع بخش بزرگی از تحریم های خود اعلام کرده است."

وی گفت: "اما این از نظر ما کافی نیست و بنابراین بحث ها ادامه خواهد یافت تا زمانی که ما به تمام خواسته هایمان برسیم."

یک دیپلمات اروپایی نیز گفت: واشنگتن یک پیشنهاد جامع را مطرح کرده است که شامل برداشتن و حذف تحریم ها در بخش‌های اصلی مثل نفت، گاز و بانکداری است و همچنین آمادگی خود را برای کاهش برخی تحریم های مربوط به تروریسم و حقوق بشر اعلام کرده است.

این دیپلمات اروپایی افزود: ایران عزم و آمادگی خود را برای محدودکردن کار بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته یا منهدم کردن آنها نشان نداده است.

تسنیم ۴

سی‌ان‌ان| واشنگتن 1 میلیارد دلار از اموال بلوکه ایران را آزاد می‌کند/ ند پرایس تکذیب کرد

صبح امروز نیز سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت که دولت بایدن در حال سنجش آزادسازی یک میلیارد دلار اموال ایران است که این کشور بتواند برای کمک های بشردوستانه از آن استفاده کند.

طبق گفته سه نفر که به رایزنی های داخلی آشنایی دارند، مشخص نیست که آیا آزادسازی وجوه به صورت یک جانبه اتفاق می افتد یا خیر، اما یک طرز فکر این است که این می‌تواند به عنوان یک نشانه حسن نیت مفید برای تهران عمل کند.

وجوه به صورت نقدی تأمین نمی شود. در عوض، آنها به یک کانال سوئیسی، معروف به توافق تجارت بشردوستانه سوئیس اختصاص داده می‌شوند، که سال گذشته ایجاد شد تا اجازه دهد کمک‌های بشردوستانه مانند غذا و دارو بدون نقض تحریم‌های ایالات متحده به ایران ارسال شود.

یکی از کارمندان نماینده جمهوری خواه کنگره گفت که این طرح با مخالفت شاهین‌های ضدایران در کنگره که بصورت محرمانه در بحث و گفتگو با دولت هستند روبرو است. کارمند گفت که برخی از افراد در کپیتول هیل ایده آزاد شدن پول ایران را به عنوان امتیازی تلقی می کنند که اهرم فشار آمریکا را کاهش دهد. اما برخی از کارشناسان این اقدام را موضوعی می دانند که می‌تواند در مذاکرات ایجاد تحرک کند.

توماس کانتریمن ، که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷به عنوان دستیار وزیر خارجه ایالات متحده در امور امنیت و منع گسترش سلاح های هسته‌ای خدمت می‌کرد ، گفت: "اگر این نوعی حسن نیت را نشان دهد که می‌تواند حسن نیت متقابل طرف ایرانی را ایجاد کند، به طور بالقوه یک گام خوب به جلو است." 

یک دستیار نماینده دموکرات کنگره به طور جداگانه تأیید کرد که تیم مذاکره کننده ایالات متحده اخیراً با کارمندان کنگره در مورد کمک های بشردوستانه و چگونگی عملکرد آن، از جمله فرآیند پرداخت اعتبارات مالی برای قرار دادن در کانال سوئیس، مشورت کرده است. یک مقام آمریکایی اذعان کرد که این طرح مورد بررسی قرار گرفته است، اما گفت که هدف اصلی در حال حاضر در میان مذاکره کنندگان آمریکایی بازگشت متقابل به توافق است.

کارشناسان می گویند گزینه دیگر این است که ایالات متحده اجازه دهد صندوق بین المللی پول درخواست وام 5 میلیارد دلاری ایران برای مبارزه با Covid-19 را تأیید کند. دولت ترامپ تلاش کرده بود تا این وام را مسدود کند، با این استدلال که ایران می تواند بودجه را برای تقویت اقتصاد خود مصرف کند.

ند پرایس ، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: "گزارش اینکه ما در حال ارزیابی آزادسازی وجوه ایران به عنوان یک اقدام یک جانبه به تهران هستیم، درست نیست، که ما آن را قبل‌تر روشن کردیم. همانطور که گفتیم ، هر حرکت اساسی توسط ایالات متحده باید بخشی از فرایندی باشد که در آن هر دو طرف اقدام کنند."

چند فرد آگاه به سی‌ان‌ان گفته‌اند که راب مالی از چند ماه پیش تاکنون در تلاش است که دولت را به آزاد کردن پول‌های بلوکه شده ایران و استفاده از آن برای اهداف بشردوستانه متقاعد کند. منبع دیگری گفته است که با این حال کاخ سفید تا زمانی که پیشرفتی در مذاکرات جاری برجام حاصل نشود، در برابر هر گونه پیشنهاد آزادسازی پول به نفع ایران مقاومت می‌کند.

این بحث نشان دهند میزان حساسیت مذاکرات است و همچنین حاکی از اختلافات درونی در دولت میان کاخ سفید و نماینده ویژه ایران، راب مالی ، ایجاد کرده است. زیرا دولت جدید تلاش می کند مذاکرات را با ملاحظات سیاسی در داخل بالانس کند.

رابرت مالی مذاکرات هسته‌ای

ملاحظات سیاسی در این میان نقش مخل را بازی کرده اند. باراک اوباما ، رئیس جمهور سابق آمریکا هنگامی که مشخص شد دولت وی در اوایل سال 2016 حدود 1.7 میلیارد دلار به ایران منتقل کرده است، با مخالفت شدید جمهوری خواهان روبرو شد. مانند اکنون، این پول به هر حال از نظر فنی متعلق به ایران بود و از مودیان آمریکایی نبود. اما واکنش‌ها تند بود و دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا بارها و بارها در مبارزات انتخاباتی و نیز در زمان ریاست جمهوری از آن انتقاد کرد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ، قبل از آغاز دور جدید مذاکرات در وین ، روز جمعه در گفتگو با خبرنگاران ، گفت که مذاکرات تاکنون "به تبلور انتخاب هایی که باید توسط ایران و ایالات متحده انجام شود کمک کرده است." این مقام گفت که بازگشت به معامله می تواند "نسبتاً سریع" باشد زیرا "ما چیز جدیدی اختراع نمی کنیم" ، اما پیشرفت "در نهایت ناشی از تصمیم سیاسی است که باید در ایران اتخاذ شود."

رسانه های ایران آخر هفته گذشته گزارش دادند که آمریکا موافقت کرده است که 7 میلیارد دلار از بودجه ایران را خنثی کند و به عنوان بخشی از مذاکرات مبادله اسیر را ترتیب دهد ، اما وزارت امور خارجه گزارش های مبادله زندانیان را نادرست رد کرد و یک مقام ارشد روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که افرادی که مسئول این درز هستند ، "بی رحمی وصف ناپذیری" مقصر بودند. این وزارت در مورد گزارش های مبنی بر خاموش شدن بودجه توسط ایالات متحده سنگینی نکرد ، اما یک منبع درمورد گفتگوها گفت که رقم 7 میلیارد دلاری نادرست است.

https___bucketeer-e05bbc84-baa3-437e-9518-adb32be77984.s3.amazonaws.com_public_images_a5567446-2960-4812-935a-374daa801b5b_2048x1536 (1)

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما