سخنگوى حزب اتحاد ملت؛

جهانگیرى راى آورترین کاندیداى اصلاح طلبان است

کدخبر: 412019
اقتصادنیوز : حسین نورانى نژاد در پاسخ به این سوال که کدام کاندید در لیست پیشنهادی جبهه اصطلاح طلبان ایران از شانس بیشتری در انتخابات برخوردار است گفت: به نظر می رسد در میان کاندیدهای اصلاح طلب که در لیست جبهه اصلاح طلبان معرفی شده است و پس از اعلام نیامدن آقای دکتر ظریف، زمینه رأی آقای دکتر جهانگیری بیشتر است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نواندیش؛ سخنگوی حزب اتحاد ملت در خصوص مصوبه اخیر شورای نگهبان پیرامون شرایط انتخابات ریاست جمهوری گفت: با روالی که شورای نگهبان در پیش گرفته، پول کشور را بی‌جهت خرج انتخابات نکنند، شورای نگهبان خودش هرکسی را که صلاح می داند انتخاب کند؛ چون کاری که دنبال می‌کنند انتخابات را از معنا تهی می کند و فقط پوسته ای از آن باقی می ماند.

حسین نورانی نژاد، سخنگوی حزب اتحاد ملت در خصوص وضعیت انتخابات ریاست جمهوری امسال در مقایسه با انتخابات های سال های گذشته به خبرنگار نواندیش گفت: عموما بخشی از جامعه که خواستار تغییر در وضع موجود، پیگیری مطالبات و حل مسائلشان از طریق انتخابات بودند می خواستند این تغییر را نه از دل نافرمانی مدنی و پر هزینه بلکه به نحو مسالمت جویانه و از طریق ظرفیت های موجود در قانون اساسی و قوانین عادی دنبال کنند در نتیجه با حضور و شرکت در انتخابات سعی می کردند که حرفشان را بزنند.

وی با اشاره به اینکه انتخابات این دوره از جهاتی انتخابات متفاوتی است بیان کرد: از دوم خرداد 1376 تا کنون جامعه تقریبا در تمامی انتخابات مختلف به زبان های مختلف گاهی با شرکت، گاهی با عدم شرکت سعی کرده است به کاندیداهایی که نماد تغییر و نماد «نه به وضع موجود بودند» رأی دهند؛ حتی احمدی نژاد که در سال 1384 رأی آورد، رأی به تغییر بود هرچند شاید بعدها بخشی از مردم به این نتیجه رسیدند که در انتخاب مصداق اشتباه کرده اند اما بحث بر سر این است که بخش بزرگی از مردم سالهای طولانی است که از شرایط موجود ناراضی هستند اما نجیبانه و قانون مدارانه سعی کردند با زبان رای و با استفاده از وضعیت های انتخابات حرفشان را بزنند اما به میزانی که در این راه نجیبانه تلاش کردند، نتیجه ای نگرفتند.

وی افزود: موانعی درون ساختار است که اجازه نمی دهد رأی و خواست مردم حاکم شود، به همین دلیل در مقایسه با انتخابات پیشین ما با نوعی تردید وعدم رغبت بخشی از جامعه که نسبت به وضع موجود ناراضی اند، مواجه هستیم اما اقلیت کوچکی از جامعه که طرفدار وضع موجودند، راضی و خوشحال هستند.

نورانی نژاد با اشاره به اینکه میل و رغبت عمومی نسبت به انتخابات مانند سابق نیست گفت: اکثریت بزرگ جامعه که در پی تغییراتی به نفع آزادی، عدالت و بهبود معیشت هستند و یک رابطه بی دردسر توأم با آرامش و آسایش و در رابطه امن با جهان می خواهند، این اکثریت بزرگ کم کم دارد به این نتیجه می رسد که راه حل این وضعیت مطلوب، انتخابات نیست و اگر این بخش بزرگ جامعه تردیدش تبدیل به یقین شود که نمی تواند از طریق انتخابات خواست خودش را دنبال کند مطمئنا به سراغ راه حل های دیگر می رود.

وی ادامه داد: همه نمی توانند مهاجرت کنند و از کشور بروند برخی نیز مایل هستند در کشور بمانند اما نمی توانند این وضعیت را تحمل کنند و آن را شایسته خودشان نمی دانند؛ این بخش بزرگ جامعه سعی می کند کماکان راه انتخابات را بیازماید اما با تردید بیشتر نسبت به گذشته به پدیده انتخابات نگاه می‌کند و در آستانه بریدن است.

سخنگوی حزب اتحاد ملت با اشاره به موانع ساختاری پیش روی نهاد انتخابات توضیح داد: واقعیت این است که موانع ساختاری که پیش روی نهاد انتخابات و پیش روی منتخبین انتخابات مختلف اعم از رئیس جمهور، نمایندگان مجلس منظور مجلسی است که زمانی رأی اکثریت جامعه را داشتند نه مجلس فعلی که رأی اقلیت بسیار کوچک جامعه را دارند، گذاشته شد این موانع باعث شد که آنها نتوانند به وعده هایشان عمل کنند بنابراین این موانع ساختاری و در پی آن بی رغبتی و تردید نسبت به حضور در انتخابات برای نظام جمهوری اسلامی بسیار خطرناک است.

نورانی نژاد درباره مصوبه شورای نگهبان بیان کرد: نقطه پایانی هم عملکرد شورای نگهبان است که در واقع با قانونگذاری، کاری خلاف قانون اساسی انجام می دهد چون حق قانونگذاری ندارد و همچنین شورای نگهبان با این قانونگذاری درواقع روال جدید را حاکم می کند روالی که نسبت به انتخابات های سال های گذشته بسته تر و با دخالت بیشتر همراه خواهد بود.

وی ادامه داد: به نظر می رسد که شورای نگهبان با این مصوبه کاری می کند که کاملا خودش شخص کاندید را انتخاب کند در این صورت پیشنهاد ما این است که پول کشور را به هدر خرج انتخابات نکنند، شورای نگهبان خودش هرکسی را که صلاح می داند انتخاب کند.

سخنگوی حزب اتحاد ملت با تأکید بر اینکه مصوبه شورای نگهبان انتخابات را از معنا خارج می کند گفت: شواری نگهبان این مواردی را که تعریف می کند دیگر انتخابات را از معنا تهی می کند و فقط یک پوسته ای از انتخابات می ماند، انتخاباتی که از معنا خارج می شود در واقع شورای نگهبان به دنبال پوسته ای از انتخابات است اما آن چیزی که مردم نیاز دارند حق حاکمیت ملی است.
وی افزود: حق حامیت ملی از طریق انتخابات محقق می شود اما شورای نگهبان دارد این حق را نقض می کند و در مقابل حق حاکمیت ملی اقداماتی انجام می دهد.

وی در  پاسخ به این سوال که کدام کاندید در لیست پیشنهادی جبهه اصلاح طلبان ایران از شانس بیشتری در انتخابات برخوردار است گفت: به نظر می رسد در میان کاندیدهای اصلاح طلب که در لیست جبهه اصلاح طلبان معرفی شده است و پس از اعلام نیامدن آقای دکتر ظریف، زمینه رأی آقای دکتر جهانگیری بیشتر است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما