انتخابات سوریه؛ یک پیروزی سیاسی هم‌سنگ پیروزی نظامی

کدخبر: 415269
اقتصادنیوز : حجم گسترده مشارکت مردم سوریه در انتخابات ریاست‌جمهوری که روز گذشته در این کشور برگزار شد، یک پیروزی سیاسی بزرگ دیگر برای دمشق بود و تمام تلاش‌ها برای زیرسوال بردن مشروعیت این انتخابات را زیر سوال برد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، انتخابات ریاست جمهوری سوریه روز گذشته در سراسر این کشور برگزار شد و بر خلاف گمانه‌زنی‌های مسموم برخی رسانه‌های غربی، مشارکت گسترده مردمی در این انتخابات ضربه جدیدی به جبهه دشمنان این کشور وارد ساخت. انتشار تصاویر سیل گسترده جمعیت در پای صندوق‌های رأی نشان داد که مردم سوریه به روند سیاسی در کشورشان ایمان و همچنان بر ضرورت تعیین سرنوشت به دست خودشان تاکید دارند. 

حجم استقبال مردمی از این انتخابات به اندازه‌ای بود کهکمیته قضایی عالی انتخابات ریاست جمهوری سوریه مدت زمان رأی‌گیری را به مدت ۵ ساعت دیگر و تا ساعت ۲۴ به وقت محلی (۱:۳۰ به وقت تهران)  در تمامی مراکز و حوزه‌های اخذ رای تمدید کرد.

در حالی که شمارش آراء احرازی نامزدهای ریاست‌جمهوری سوریه ادامه دارد و صرف‌نظر از این‌که چه کسی پیروز این انتخابات خواهد بود، این حضور گسترده صحت سخنان روز گذشته «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه و ارزیابی او از این انتخابات را تایید کرد.

وی گفت: « ملت سوریه در مقابل تروریسم متحد است و سوریه توجهی به آن‌چه که کشورهای غربی درباره انتخابات می‌گویند، ندارد و نظرات آنها هیچ ارزشی ندارد.جنبش و تحرک مردمی طی انتخابات برای پاسخگویی به اظهارات کشورهای غربی دارای تاریخ استعماری در خصوص این انتخابات کافی بود. آن‌چه که در سوریه روی داده، آن‌چنان که غرب ادعا می‌کرد، یک جنگ داخلی نیست. »

«فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه نیز امروز در همین خصوص گفت که سوری‌ها در داخل و خارج سوریه به جهان تأکید کردند که تنها خودشان، درباره حال و آینده‌شان تصمیم می‌گیرند و حرف خود را از طریق صندوق‌های رأی می‌زنند. بیانیه‌هایی که چند کشور غربی درباره انتخابات در سوریه صادر کرده‌اند نشان می‌دهد آن‌ها در جهان امروز زندگی نمی‌کنند و از واقعیت فاصله دارند. فقط سوری‌ها هستند که می‌‌توانند نظر خود را درباره انتخابات بیان کنند.

پایگاه خبری شبکه «العهد» در یادداشتی به ارزیابی ابعاد مختلف پیروزی سیاسی کسب شده برای سوریه در جریان برگزاری این انتخابات پرداخت و آن را هم‌سنگ پیروزی نظامی دمشق توصیف کرد.

«یک ناظر سیاسی نیازی ندارد که منتظر نتایج شمارش آراء در انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه که دیروز (چهارشنبه - ۲۶ می) برگزار شد؛ بماند تا از پیامدها و نتایج این انتخابات آگاه شود. ما این‌جا از هویت پیروز در این انتخابات سخن نمی‌گوییم هرچند که چشم‌ها، شعار‌ها و فریادهای رای‌دهندگان حاکی از پیروزی قاطع دکتر «بشار اسد» است.ما در این‌جا از شکست برخی در شرط‌بستن بر مشارکت کم در پای صندوق‌های رای و زیر سوال بردن مشروعیت این انتخابات و تلاش برای مصادره رای مردم سوریه و حق آنها در انتخاب رهبر خود صحبت می‌کنیم.

انتخابات [دیروز] هفت سال با انتخابات سال ۲۰۱۴ از نظر زمانی، فاصله داشت. سوریه در این مدت با چالش‌های متعددی که موجودیت و وحدتش را تهدید می‌کرد، مواجه شد. دولت سوریه بخش‌ زیادی از اراضی و منابع خود را از دست داد و ارتش و ملت سوریه شمار زیادی شهید و مجروح تقدیم کردند و خسارات سنگینی به  اقتصاد این کشور وارد شد. اما ارتش سوریه با کمک همپیمانان خود توانست پیروزی‌هایی را محقق سازد و در اغلب جبهه‌های بزرگ پیروز شود. اما هنوز این نبردها پایان نیافته بود که جنگ اقتصادی شدیدی علیه آن آغاز شد. قانون سزار در محاصره، تحریم و مجازات سوریه به دلیل انتخاب‌های ملی‌اش، تنها یکی از مراحل این جنگ بود.

ناظر بر رسانه‌های غربی و کلیه رسانه‌های مخالف سوریه در مرحله سابق، میزان اهتمام آن‌ها به این انتخابات و اظهارنظر‌ها و پیشگویی‌ها درباره آن، پیش از برگزاری انتخابات را ملاحظه می‌کند. این رسانه‌ها با پیش بینی عدم مشارکت مردمی [در انتخابات] به دنبال ایجاد تردید در مشروعیت آن بودند و از زیر میز به دنبال مشارکت دادن اردوگاه‌های آوارگان در انتخابات، از طریق جمع‌آوری آراء آن‌ها در صندوق‌هایی که تحت نظارت و کنترل دولت سوریه  نباشد، بودند.

چه بسا که صحنه انتخابات سوریه و میزان حضور و اقبال مردم در پای صندوق‌های رأی، بسیاری را غافلگیر کرد. اما این غافلگیری در روز برگزاری انتخابات برای مردم داخل سوریه آغاز نشد بلکه چند روز پیش از آن و زمانی که مراکز رأی‌گیری در خارج از کشور سوریه برای جمع آوری آراء اتباع سوری باز شد، روی داد. اقبال زیادی مردم سوریه در خارج از کشور، به جایی رسید که برخی دولت‌های غربی را بر آن داشت تا مانع برگزاری انتخابات در اراضی خود شوند. آلمان از جمله این کشورها بود در حالی که این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، میزبان بیشترین پناه‌جوی سوری است.

این حجم از مشارکت در انتخابات، که حتی قبل از جنگ سوریه، بی‌سابقه بود، بسیاری از مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی علاقه‌مند به منطقه و به طور خاص سوریه را به بررسی و مطالعه دقیق در تلاش برای یافتن علل آن سوق خواهد داد. اما بی‌تردید این امر، شکست کلیه جنگ‌ها علیه سوریه، به ویژه جنگ اقتصادی که هدف از آن به زانو درآوردن این کشور  پس از شکست کارزارهای نظامی بود، را نشان می‌دهد.

در بخش سیاسی، این حضور بزرگ مردمی در انتخابات، موضع سوریه در مذاکرات سیاسی را چه در سوچی و چه در کمیته تدوین قانونی اساسی، تقویت خواهد کرد.مذاکراتی که برخی در آن به دنبال محدود کردن و تعیین سقف برای حق نامزدی مجدد بشار اسد در انتخابات بودند.

همچنین در سیاست، حضور گسترده مردم موجب  تسریع تلاش برخی از عرب‌ها برای بازگشت به "آغوش سوریه" خواهد شد و همچنین ضرورت ارائه رویکرد جدید در خصوص راه حل سیاسی را  بر ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی تحمیل خواهد کرد.

قطعا، این حضور گسترده رأی‌دهندگان سوری معادله‌ای را بر این اساس تحمیل می‌کند که همان‌گونه که شکست نظامی سوریه به گذشته پیوسته، تلاش برای تحمیل یک توافق سیاسی فراتر از واقعیت نظامی و نتایج جنگ نیز به گذشته می‌پیوندد.

این مشارکت سنگین در پای صندوق‌های رأی، هویت برنده انتخابات را نیز تا زمانی که نامزدها از شخصیت‌هایی هستند که کشور را ترک نکرده‌اند،به یک موضوع فرعی تبدیل کرد. هرچند که پیروزی دکتر اسد، این پیروزی را کامل خواهد کرد.[زیرا نشان می‌دهد که] انتخاب مردم سوریه کسی است که در جنگ نظامی جنگیده و پیروز شده و او قادرترین فرد در برابر چالش‌های آینده است و می‌تواند سوریه را به ساحل امنیت برساند.

انتخابات ریاست جمهوری سوریه در سال 2021، پرده از سالهای جنگ سوریه انداخت. در این حضور گسترده در پای صندوق های رأی ، مردم سوریه حرف خود را گفتند: همانطور که در جنگ نظامی پیروز شدیم ، در جنگ سیاسی نیز پیروز می شویم و در این‌جا گزینه‌های ما مشخص است که تغییر نکرده و نخواهند کرد.»

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما