حضور احمدی نژادی ها در دولت رئیسی پررنگ نیست

صندلی شمخانی به سعید جلیلی به می رسد؟

کدخبر: 440443
فعال سیاسی اصولگرا گفت: تصور می کنم که آقای شمخانی به عنوان دبیر شورای امنیت ملی باقی خواهند ماند، در واقع اگر بنا به تغییر ایشان بود تا به الآن این اتفاق می‌افتاد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از قرن نو، «فکر نمی کنم تعداد مدیران دولت آقای احمدی نژاد در دولت سیزدهم به اندازه انگشتان یک دست باشند.» این گزاره‌ای است که ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا بر آن تاکید دارد. اومی گوید  منظور از دولت معمولا کابینه یا هئیت وزیران است، و اگر کسی معاون وزیر بوده، معاونِ معاون وزیر بوده، رئیس مرکز پژوهش ها بوده است، اسم اینها را نمی توان دولت گذاشت.

مشروح گفت‌وگوی ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا را در قرن نو می‌خوانید.

*****

* آقای ایمانی! رئیس جمهور در حکمی جدید یکی دیگر از رقبای انتخاباتی اش یعنی آقای قاضی زاده هاشمی را در کابینه به کار گرفتند، پیشتر هم آقای محسن رضایی به معاونت اقتصادی ریاست جمهوری رسیده بودند. تحلیل شما از حضور رقبای انتخاباتی در کابینه سیزدهم چیست؟

این موضوع الزاما ارتباطی با رقیب بودن این افراد ندارد، یعنی اگر رقیب رئیس جمهور هم نبودند، این افراد در این پست ها استفاده می شدند. آقای زاکانی هم که مربوط به دولت نیست و شورای شهر ایشان را انتخاب کرده است.

* گفته می‌شود زاکانی هم به بخاطر انصرافش از رئیسی سهم خواهی کرده است و شهرداری همان سهم است.

آقای محسن رضایی چطور؟

* الان معاون اقتصادی هستند.

ایشان کنار رفت؟

* خیر، کنار نرفتند.

آقای رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهوری شدند، یعنی بالاترین منصب. این که می گویند رقبای انتخابات آقای رئیسی کنار رفتند تا بعد سهمشان را بگیرند باید با بقیه مسائل همخوانی داشته باشد. آقای محسن رضایی نقض این تحلیل است.

آقای رئیسی یکسری از افراد را که صلاح می دانستند، صرف نظر از اینکه رقیب ایشان بودند در دولت خود استفاده کردند و از افرادی که صلاح نمی دانستند صرف نظر از اینکه رقیب ایشان نبودند استفاده نکردند. اینها ارتباطی با هم ندارند، به برخی از رقبایشان مسئولیت دادند و به برخی هم ندادند. برخی از کسانی که مسئولیت داشتند کنار کشیده بودند و برخی کنار نکشیدند.

شمخانی در شورای امنیت ملی باقی می ماند

* پیش بینی می شد سعید جلیلی، وزیر خارجه،معاون اول یا دبیر شورای عالی امنیت ملی شود ولی تا اینجای کار هنوز حکمی برای او صادر نشده است. فکر می کنید اختلافی بین جلیلی و تیم رئیسی یا شخص رئیس جمهور وجود دارد؟

من تصور می کنم که آقای شمخانی به عنوان دبیر شورای امنیت ملی باقی خواهند ماند، در واقع اگر بنا به تغییر ایشان بود تا به الآن این اتفاق می‌افتاد. ما هیچ اخباری از اینکه ایشان بخواهند تغییر کنند، نداریم و من فکر می کنم آقای شمخانی باقی خواهند ماند.

حضور احمدی نژادی ها در دولت رئیسی پر رنگ نیست

* آقای ایمانی، یکی از انتقادات به کابینه آقای رئیسی درباره حضور پررنگ مدیران و وزرای دولت آقای احمدی نژاد است. با توجه به حضور این مدیران احتمال بازگشت به برخی روش ها و تکفرات دولت آقای احمدی نژاد را در دولت آقای رئیسی شاهد خواهیم بود؟

این حضور پر رنگ نیست و ...

* تعداد زیادی از معاونت ها و وزراء از دولت آقای احمدی نژاد هستند.
 

خیر، اینطور نیست. الان اگر شما نگاه کنید شاید به تعداد انگشتان یک دست هم کمتر از دولت آقای احمدی نژاد در این دولت می بینید، اگر بخواهید نام ببرید، چه کسانی در دولت ایشان بودند؟

* مثلا آقای رستم قاسمی، آقای محرابیان، آقای میر کاظمی ...

درست است، اما من تصور نمی کنم که تعدادشان از انگشتان یک دست بیشتر باشد. مثلا از مجموع وزراء و معاونین رئیس جمهور که ایشان تا الان حکم دادند، فکر نمی کنم اندازه انگشتان یک دست باشند بنابراین پر رنگ نیست ضمن اینکه به هر حال یک دولتی بوده و اینکه از افراد آنجا استفاده کنند، این افراد به معنای این نیستند که حالا چون در دولت آقای احمدی نژاد بودند همیشه بخواهند به آن محکوم باشند، باید این تفکرات را کنار گذاشت.

* بیش از 9 نفر از مدیران دولت آقای احمدی نژاد در دولت آقای رئیسی حضور دارند،  بیشتر از انگشتان یک دست و ..

اینکه می گوییم دولت، منظورمان از دولت معمولا کابینه است، شما اگر بخواهید پایین بیایید، بالاخره هر کسی که وزیر شده است، قبلا در یک جایی از کشور مسئولیتی داشته، اسم این که دولت نمی شود. ما 20 هزار نفر کارمند دولت داریم، منظور این نیست. اگر کسی معاون وزیر بوده، معاونِ معاون وزیر بوده، رئیس مرکز پژوهش ها بوده است، اسم این ها را نمی توان دولت گذاشت، دولت یعنی هیئت وزیران!


 

کادرسازی در دولت روحانی رعایت نشد

* نظر شما در مورد پرورش و کادر سازی مدیران و دولتی ها چه است؟ اینکه ما از افراد جدید استفاده کنیم و یک کادر سازی صورت بگیرد. با توجه به اینکه اغلب شاهد استفاده از مدیران قبلی هستیم مثلا یک کادر سازی صورت بگیرد که یکسری افراد و چهره های جدید روی کار بیایند، چرا اینکار صورت نمی گیرد؟

این حرف درست است که باید افراد جدید بیایند. من تصور می کنم که اتفاقا این رویه خوب که شما دارید به آن اشاره می کنید در دولت قبلی (دولت آقای روحانی) اصلا رعایت نشد و تقریبا اکثر مدیران، مدیران 2-3 دولت سابق بودند و کمتر نوگرایی در این زمینه دیده شد. یکی از مواردی که بخاطر آن به دولت آقای رئیسی انتقاد می کنند، استفاده از چهره های جدیدی است که شاید مقداری کم تجربه باشند و استفاده از نیروهای جدید این نیست که بخواهند یکدفعه تمام نیروها، نیروهای جدید باشند که کادر سازی صورت بگیرد برای اینکه کارهای امور جاری کشور بخاطر کم تجربگی معطل می ماند. ولی، من فکر می کنم دولت آقای رئیسی صرف نظر از اینکه انتخابشان درست بوده یا خیر، ایشان نوگرایی های بیشتری انجام دادند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما