هشدار سازمان ملل؛ افغانستان در آستانه فاجعه انسانی

کدخبر: 452146
اقتصادنیوز: کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در باره وقوع بحران انسانی در افغانستان هشدار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، رویترز گزارش داد، در گزارشی که از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در امور افغانستان منتشر شده، درباره وقوع بحران انسانی در این کشور هشدار داده شده است.

به گفته کمیساریای عالی پناهندگان، حداقل ۳.۵ میلیون نفر در اثر جنگ و ناامنی در افغانستان تا کنون آواره شده اند.

همچنین از ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی یعنی طی کمتر از یک سال گذشته تا کنون دست‌کم ۲۷۰ هزار نفر در داخل افغانستان به دلیل خشونت‌ها و ناامنی‌ها آواره شده‌اند.

این کمیساریا اعلام کرده که در نظر دارد حداقل برای ۵۰۰ هزار نفر در افغانستان امکانات اولیه و حداقلی را در آستانه فصل زمستان تدارک ببیند، هرچند اوضاع در افغانستان همزمان با آغاز فصول سرد بدتر و وخیم‌تر از گذشته خواهد شد.

در این گزارش به نقل از شهروندان افغانستان گفته که ناامنی مهمترین دلیل مهاجرت و آوارگی خانواده‌های افغانستان است و بسیاری از شهروندان با بمب‌های دست ساز و ناامنی جانی و مالی در سکونت‌گاه‌های خود روبرو هستند.

روز گذشته، «شبیا مانتو»، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در یک نشست خبری مجازی اعلام کرده بود: با آغاز فصل سرما و دشوارتر شدن شرایط زندگی برای خانواده‌های نیازمند افغانستان، ۳۳ تُن وسایل و تجهیزات زمستانی به کابل ارسال کرده‌ایم.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با بیان اینکه این هواپیما صبح روز سه شنبه از فرودگاه شارجه به سمت کابل حرکت کرد، اظهارداشت: محموله‌های دیگر در روزهای ۱۳ و ۱۶ نوامبر از طریق هوایی به کابل ارسال خواهد شد.

شبیا مانتو در ادامه اضافه کرد: انواع کفپوش وسایل و تجهیزات عایق بندی در برابر سرما ارسال شده است.

وی افزود: برای تأمین به نیازهای مردم نیازمند افغانستان از مسیرهای زمینی، دریایی و هوایی به فعال‌ترین شکل استفاده خواهیم کرد؛ کمک‌های تکمیلی به شهر ترمذ ازبکستان ارسال شده و از آنجا به افغانستان انتقال خواهد یافت.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما