ترکیه، طالبان را به رسمیت می شناسد؟

کدخبر: 452611
چاووش‌اوغلو با بیان اینکه اگر جلوی این خطرات در خود افغانستان گرفته نشود، عواقبش دامن همه را خواهد گرفت، گفت: به همین دلایل، ما تعامل تدریجی با طالبان، حمایت در مسائل بشردوستانه و دیپلماسی فعال در عرصه بین‌المللی را دنبال می‌کنیم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، که بودجه ۲۰۲۲ این وزارتخانه و دیگر موسسات مرتبطش را به کمیته برنامه‌ریزی و بودجه مجلس ترکیه ارائه کرد، درخصوص سیاست خارجه ترکیه در مورد افغانستان، گفت که آنکارا نمی‌تواند نسبت به افغانستان بی‌تفاوت باشد.

چاووش‌اوغلو گفت: ما علاوه بر روابط تاریخی خود، با افغانستان نَسَب مشترک داشته و در بسیاری از زمینه‌ها حضور و سرمایه‌گذاری‌ داریم. باید تروریسم، مهاجرت و خطرات مواد مخدر از مبدا افغانستان متوقف شده و از فروپاشی اقتصادی و بحران انسانی جلوگیری شود.

او با بیان اینکه اگر جلوی این خطرات در خود افغانستان گرفته نشود، عواقبش دامن همه را خواهد گرفت، گفت: به همین دلایل، ما تعامل تدریجی با طالبان، حمایت در مسائل بشردوستانه و دیپلماسی فعال در عرصه بین‌المللی را دنبال می‌کنیم. علاوه بر این، جامعه بین‌المللی، به طور کلی، سیاست تعامل تدریجی با طالبان را اعمال می‌کند. ما (نیز) عجله نداریم و به روش دیگر کشورها عمل خواهیم کرد.

چاووش‌اوغلو گفت که در دیدارش با معاون سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان افغانستان، بر اهمیت تشکیل یک دولت فراگیر برای ثبات دائمی، تاکید کرده است.

یک هیئت بلندپایه به سرپرستی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان، ماه گذشته برای گفتگو با مقامات ارشد ترکیه، به این کشور سفر کرد.

این اولین ارتباط در سطح بالا بین ترکیه و دولت جدید افغانستان پس از به دست گرفتن قدرت توسط طالبان در ۱۵ اوت بود.

چاووش‌اوغلو پس از این دیدار، به خبرنگاران گفت که به رسمیت شناختن طالبان و تعامل با آن‌ها دو موضوع متفاوت است. وی افزود که ترکیه بر نیاز به یک دولت فراگیر تاکید کرده و انتظارات خود را در مورد امنیت فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای بیان کرده است.

او همچنین گفت "آنها از ما درخواست کمک‌های بشردوستانه و ادامه سرمایه گذاری در آنجا را کردند" و افزود که طرف ترکیه بار دیگر توصیه‌های خود را در مورد تحصیل دختران و اشتغال زنان یادآور شد.

وی در ادامه درباره مهاجران افغان گفت: رهبران طالبان گفتند که اگر آن‌ها (مهاجران افغان) بخواهند به کشورشان بازگردند، بهترین حمایت را انجام خواهند داد.

انتهای پیام

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما