آمادگی نظامی سوئد در برابر اقدامات تحریک‌آمیز روسیه در دریای بالتیک

کدخبر: 468975
اقتصادنیوز: سوئد به دلیل سیر تحولات در دریای بالتیک آمادگی نظامی خود را افزایش می‌دهد اما همزمان اعلام کرد که تهدیدی قریب الوقوع در کار نیست.

بدون اشاره به هر گونه تهدیدی؛

نیروهای مسلح سوئد از افزایش آمادگی خود در برابر آنچه تحرکات غیرمعمول روسیه در دریای بالتیک خواندند، خبر دادند و این در حالی است که همزمان اعلام کردند که تهدیدی قریب الوقوع در کار نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، همزمان با خط و نشان کشیدن های ناتو برای روسیه و اعلام این مسئله که این ائتلاف از مواضع خود در گسترش به سمت شرق اروپا کوتاه نخواهد آمد، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که نیروهای مسلح سوئد اعلام کرده است که شاهد افزایش فعالیت روسیه در دریای بالتیک است.

نیروهای مسلح سوئد در این باره مدعی شده است که سیر تحولات در این منطقه به طوری است که از شرایط عادی خارج شده است و این امر باعث شده تا این کشور آمادگی نظامی خود را افزایش می‌دهد.

ژنرال «لیف مایکل کلاسون» در بیانیه‌ای در این باره گفت: این به معنای افزایش تهدید نیست، اما ما همیشه با شرایط حاکم سازگار می‌شویم.

کشور سوئد عضو ائتلاف نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی نیست، اما ذکر این مسئله ضروری است که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در نشست مطبوعاتی امروز خود اعلام کرد که ناتو در حال تلاش برای افزودن اوکراین و کشورهای حوزه اسکاندیناوی (همانند سوئد و فنلاند) به این ائتلاف است.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که کشورهای غربی به گسترش تنش ها کمک می کنند و پتانسیل درگیری در جهان در حال افزایش است.

اظهارات وزیر خارجه روسیه در حالی بیان می شود که «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو امروز جمعه اعلام کرد که این ائتلاف در گسترش و استقرار نظامیان خود به سمت شرق، هیچ گونه مصالحه ای نخواهد کرد.

پیشتر نیز «الکساندر گرشکو» معاون وزیر خارجه روسیه پس از پایان نشست شورای ناتو و روسیه در روز چهارشنبه در بروکسل اعلام کرده بود: ما به ناتو اطلاع داده ایم که اوضاع دیگر قابل تحمل نیست و حرکت در مسیر اشتباه می تواند به پیامدهای جدی منتهی شود.

نشست شورای ناتو-روسیه روز چهارشنبه به میزبانی بروکسل به عنوان مقر پیمان آتلانتیک شمالی برگزار شد.

این نخستین نشست شورای ناتو- روسیه از سال ۲۰۱۹ به این سو تلقی می شود و قرار بود بر تبادل دغدغه های امنیتی طرفین متمرکز باشد.

ریاست شورا را ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو بر عهده داشت و سرپرستی هیئت های آمریکا و روسیه نیز به ترتیب با «وندی شرمن» و «سرگئی ریابکوف» معاونین وزارت خانه های خارجه طرفین بود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما