تلگراف خبر داد

انگلیس به شرق اروپا نیرو اعزام می‌کند!

کدخبر: 472000
اقتصادنیوز:یک روزنامه انگلیسی گزارش داد که دولت لندن در حال بررسی استقرار صدها نظامی در شرق اروپاست تا در صورت وقوع حمله روسیه علیه اوکراین، به کی‌یف کمک کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، بعد از اظهارات «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس در حمایت از اوکراین و تهدید روسیه به اقدام نظامی، برخی منابع از تصمیم لندن برای استقرار نیرو خبر می‌دهند.

روزنامه «تلگراف» شامگاه چهارشنبه به نقل از منابع مطلع گزارش داد که دولت انگلیس در حال بررسی استقرار صدها نظامی در شرق اروپاست تا در صورت وقوع حمله روسیه علیه اوکراین، به کی‌یف کمک کنند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» به نقل از این روزنامه، منابع دولتی انگلیسی گفتند که «مباحثات بسیار پیشرفته‌ای» هم‌اکنون در لندن در حال انجام شدن است و این امر بعد از مذاکرات آمریکا و کشورهای ناتو برای تقویت حضور نظامی در جبهه شرقی اروپا رخ داده است.

تلگراف همچنین نوشت که این احتمال وجود دارد که روز پنجشنبه اعلامیه استقرار نیروی نظامی در شرق اروپا توسط چند کشور عضو ناتو از جمله انگلیس منتشر شود.

جانسون پیش از این گفته بود: «ارتش بریتانیا رهبری گروه رزمی ناتو در استونی را برعهده دارد و اگر روسیه به اوکراین حمله کند، ما در هر طرحی از سوی ناتو برای استقرار نیرو جهت محافظت از متحدان خود در اروپا مشارکت خواهیم کرد».

قبل از آن نیز ارتش انگلیس یک تیپ عملیات ویژه را به اوکراین اعزام کرد تا ضمن آموزش نحوه استفاده از سلاح‌های ضد تانک جدید این کشور به نظامیان کی‌یف، به مقابله با تهدیدهای احتمالی علیه اوکراین کمک کنند. (جزئیات بیشتر)

از حدود دو ماه قبل رسانه‌های آمریکایی جوسازی و خبرسازی درباره احتمال حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال جاری میلادی را آغاز کرده و موجب تشدید تنش در شرق اروپا شده‌اند. روسیه قویا چنین ادعاهایی را رد کرده اما تأکید کرده تداوم حملات توپخانه‌ای نیروهای اوکراینی علیه مناطق خودمختار روس زبان این کشور واکنش مسکو را در پی خواهد داشت.

مسکو همچنین به‌منظور کاهش تنش‌ها پیرامون مسائل اوکراین، پیشنهاداتی در راستای تضمین امنیتی غربی‌ها به روسیه از جمله عدم گسترش پیمان نظامی ناتو به سمت مرزهای این کشور و خروج نیروهای ناتو از این منطقه را مطرح کرد. هفته گذشته نماینده روسیه با همتایان آمریکایی و ناتو جلسه‌ای برگزار کردند تا این پیشنهادات را بررسی کنند اما در نهایت طرف غربی این پیشنهادات را رد کرد.

در تاریخ ۱۷ دسامبر بود که وزارت خارجه روسیه پیش‌نویس معاهدات امنیتی با آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را منتشر کرد. این تضمین‌ها به‌صورت خاص گسترش بیشتر ائتلاف ناتو به شرق و ورود کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق به آن را مردود می‌داند. این پیش‌نویس همچنین امکان ترک هرگونه فعالیت نظامی در اوکراین، سایر کشورهای اروپای شرقی و همچنین در قفقاز و آسیای مرکزی توسط بلوک را فراهم می‌کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی