واشنگتن کاهش تحریم ها را رد کرد

نشست مهم پشت درهای بسته شورای امنیت درباره آزمایش های موشکی کره شمالی

کدخبر: 474068
سفیر آمریکا در سازمان ملل عنوان داشت: همچنان از کره شمالی می خواهیم که به پیشنهادات ما و سایر کشورها برای مذاکره بدون پیش شرط پاسخ دهد.

به گزارش اقتصادنیوز،، ایالات متحده، ژاپن و تعدادی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای مشترک از کره شمالی خواستند تا «به گفت وگو بدون پیش شرط» درباره پرتاب موشک یکشنبه گذشته پیونگ یانگ بازگردد.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از نووستی، در بیانیه مشترک واشنگتن و متحدانش که توسط لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل قرائت شد، آمده است: ما بار دیگر از کره شمالی می خواهیم که اقدامات "بی ثبات کننده" خود را متوقف کرده و به گفتگو و مذاکره بازگردد.

وی افزود: همواره برای دستیابی به دیپلماسی جدی و با ثبات تلاش می‌کنیم و متقابلا کره شمالی باید تعهد مشابهی را برای کاهش تنش‌ها در منطقه و تضمین صلح و امنیت بین المللی ارائه کند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل عنوان داشت: همچنان از کره شمالی می خواهیم که به پیشنهادات ما و سایر کشورها برای مذاکره بدون پیش شرط پاسخ دهد.

در این بیانیه آمده است که پرتاب اخیر موشک بالستیک توسط پیونگ یانگ نقض قطعنامه‌های سازمان ملل و باعث بی‌ثباتی بیشتر در منطقه است.

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل همچنین به خبرنگاران گفت که واشنگتن از ایده روسیه و چین در مورد قطعنامه احتمالی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای کاهش تحریم ها علیه کره شمالی حمایت نمی کند.

او گفت: "این قطعنامه به کره شمالی برای رفتار بد پاداش می دهد. هیچ دلیلی وجود ندارد که این شورا برای ۹ آزمایش در یک ماه و تقریباً به همان میزان در سال گذشته به آنها پاداش دهد."

پاییز گذشته، روسیه و چین پیشنهاد کردند که قطعنامه‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل تصویب کنند که به موجب آن می‌توان به تدریج برخی از تحریم‌های اعمال شده علیه کره شمالی را در ازای اقداماتی برای تعلیق برنامه موشکی این کشور لغو کرد.

این بیانیه توسط آمریکا، آلبانی، برزیل، فرانسه، ایرلند، انگلیس، نروژ، امارات و ژاپن امضا شد.

روز جمعه، شورای امنیت سازمان ملل جلسه‌ای پشت درهای بسته برگزار کرد تا درباره وضعیت کره شمالی به دلیل ادامه پرتاب های موشکی این کشور بحث کند.

به گفته رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی، کره شمالی در ۳۰ ژانویه یک موشک بالستیک میان برد را به سمت دریای ژاپن پرتاب کرد. این بزرگترین پرتاب پیونگ یانگ از پایان سال ۲۰۱۷، پس از توقف خودخواسته برای پرتاب موشک‌های بالستیک هسته‌ای و قاره‌پیما بود. این هفتمین پرتاب موشک توسط کره شمالی در سال جاری بود.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی