پیام مکتوب پوتین به امیر قطر همزمان با افزایش بحران در اوکراین

کدخبر: 478218
اقتصادنیوز: با افزایش تنش میان روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا، امیر قطر پیامی مکتوب از پوتین دریافت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، بر اساس بیانیه رسمی دیوان قطر «نیکولای شولچنف» وزیر انرژی روسیه، در حاشیه نشست کشورهای صادرکننده گاز با «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر، دیدار کرد.

الخلیج آنلاین گزارش داد، او در این دیدار پیام مکتوب «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه، را به امیر قطر تقدیم کرد.

این نامه در حالی ارسال شده که از شب گذشته با به رسمیت شناخته شدن رسمی لوهانست و دونتسک از جانب روسیه به عنوان کشورهای مستقل، تنش میان روسیه با اوکراین و اتحادیه اروپا شدت گرفته است.

افزایش احتمال حمله روسیه به اوکراین نگرانی‌ها از قطع گاز اروپا توسط روسیه را افزایش داده است و پیش از این اروپا و امریکا از قطر خواسته بودند که صادرات گاز خود به اروپا را افزایش دهد.

پیش از این، نشریه «لوسیل» قطر با انتشار آمارهایی خبر داد صادرات گاز این کشور به اروپا از ۶۵۳ هزار تُن در ژانویه ۲۰۲۱ به ۱.۱ میلیون تُن در ژانویه ۲۰۲۲ رسیده که نشان‌دهنده افزایش ۶۵.۱ درصدی است.

بر اساس این گزارش مجموع کل صادرات گاز قطر در ژانویه گذشته ۷.۲ میلیون تُن بوده که ۲۱ درصد بازار گاز جهان را به خود اختصاص داده است.

در اتحادیه اروپا انگلیس ۴۶۱ هزار تُن و ایتالیا ۳۸۰ تُن و لهستان ۹۱ هزار تُن و بلژیک ۷۶ هزار تُن گاز از قطر وارد کرده‌اند.

اتحادیه اروپا حدود ۴۰ درصد نیاز گاز خود را از روسیه و ۵ درصد را از قطر وارد می‌کند.

پیش از این، «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی»، وزیر خارجه قطر، در سخنرانی با عنوان «نقش منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای قطر» در پژوهشگاه «چتم هاوس» با اشاره به بحران انرژی در اروپا و مساله اوکراین، گفت که قطر به عنوان یکی از اصلی‌ترین صادرکنندگان گاز در جهان می‌کوشد که تولید گاز خود را افزایش دهد و خطی پایدار برای ارسال گاز به اروپا فراهم کند.

او گفت که تضمین کامل امنیت انرژی ممکن نیست و لازمه چنین چیزی همکاری دائم میان همه کشورهاست و افزود که «ما نیازمند مذاکرات فراگیر با همسایگان غیر عرب خود هستیم».

تیتر یک
  • بازدهی هفتگی اتریوم بالاخره مثبت شد

    اقتصادنیوز : بیت کوین مجددا وارد کانال ۳۰ هزار دلار شده و وضعیت بدی ندارد. اتریوم هم به قیمت ۲۰۶۰ دلار رسیده است.

از دست ندهید
فلای تودی