اقدام شوک برانگیز روسیه برای فرار از تحریم های نفتی

کدخبر: 485243
اقتصادنیوز: در هفته منتهی به ۲۵ مارس حداقل ۳۳ مورد فعالیت خاموش نفتکش‌های روسی مشاهده شده که دو برابر میانگین هفتگی ۱۴ مورد در سال گذشته است که این فعالیتها اغلب در منطقه اقتصادی انحصاری روسیه رخ داده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، نفتکش‌های روسی حامل مواد شیمیایی و فرآورده‌های نفتی در اقدامی که کارشناسان دریایی آن را تلاش برای دور زدن تحریمهای بی‌سابقه علیه مسکو می‌دانند، حرکت خود را پنهان می کنند.

شرکت "ویند وارد" اعلام کرد در هفته منتهی به ۲۵ مارس حداقل ۳۳ مورد فعالیت خاموش نفتکش‌های روسی را مشاهده کرده که دو برابر میانگین هفتگی ۱۴ مورد در سال گذشته است. فعالیتهای خاموش عمدتا در منطقه اقتصادی انحصاری روسیه روی داده‌اند.

کشتیهای تجاری بر اساس قانون دریانوردی بین المللی مستلزم هستند سیستم شناسایی اتوماتیک یا AIS خود را هنگامی که در دریا هستند، روشن کنند. وزارت خزانه داری آمریکا در ماه مه سال گذشته هشدار داده بود غیرفعال کردن یا دستکاری سیستم AIS یک کشتی، یکی از شیوه‌های مورد استفاده برای فرار از تحریمها و کشتیرانی غیرقانونی است.

از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، آمریکا، انگلیس و هم‌پیمانانشان تحریمها علیه کرملین را تشدید کرده اند. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هشتم مارس فرمانی را برای ممنوعیت واردات نفت و گاز روسیه اعلام کرد و همان روز انگلیس اعلام کرد تا پایان سال ۲۰۲۲ به واردات نفت روسیه خاتمه می دهد. هر دو کشور و همچنین کانادا ورود کشتیهای روسی به بنادرشان را ممنوع کرده‌اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ایان رال بای، مدیر اجرایی شرکت حقوق دریایی و مشاوره امنیتی "آی آر کانسیلیوم" در این باره گفت: با قطع همکاری و تجارت کشورها و شرکتهای بیشتر با روسیه، ناوگان کشتیهای روسی برای انجام فعالیت خاموش و حتی کشتیرانی غیرقانونی برای سر پا ماندن، تحت فشار قرار گرفته است.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی