استقبال سازمان ملل از توقف درگیری‌ها در یمن/صلح نزدیک است؟

کدخبر: 485594
اقتصادنیوز: سخنگوی آنتونیو گوترش در بیانیه‌ای ضمن استقبال از توقف درگیری‌ها در یمن گفت: این امر زمینه ساز پایان خشونت و پیشبرد مذاکرات متوقف مانده سیاسی می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل از توقف موقت درگیری های یمن استقبال و خواهان تعامل "بی قید و شرط" طرف های درگیر با تلاش های تحت رهبری سازمان ملل برای برقراری صلح شد.

رویترز گزارش داد، استفان دوجاریک سخنگوی آنتونیو گوترش در بیانیه ای ابراز امیدواری کرد که توقف درگیری ها زمینه ساز پایان خشونت و پیشبرد مذاکرات متوقف مانده سیاسی شده و بحران انسانی را با کاهش محدودیت واردات کالاها از جمله سوخت فرونشاند.

در این بیانیه از تمامی طرف ها خواسته شده تا "به نحوی سازنده و بی قید وشرط" با هانس گروندبرگ فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن همکاری شود.

ائتلاف سعودی اعلام کرده که در پاسخ به درخواست دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس" به منظور دستیابی به موفقیت در رایزنی های سیاسی و ایجاد جو مثبت برای دستیابی به صلح" عملیات نظامی خود در یمن را از ساعت ۶ بامداد امروز متوقف می کند.

شورای همکاری خلیج فارس از رهبران ائتلاف سعودی و تمامی طرف های درگیر خواسته بود تا عملیات نظامی خود را پس از ۷ سال جنگ علیه یمن متوقف نماید.

رایزنی‌ میان طرف‌های یمنی تحت نظارت سازمان ملل و حمایت شورای همکاری خلیج فارس در غیاب انصارالله، روز سه‌شنبه (۹ فروردین) در ریاض آغاز شده و تا ۷ آوریل (۱۸ فروردین) ادامه خواهد داشت.

بنا به این گزارش، در این رایزنی‌ها قرار است ۶ محور از جمله بهبود وضعیت نظامی، سیاسی، امور بشردوستانه و باز کردن کریدورهای بشردوستانه و دستیابی به ثبات در یمن مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

پیش از این، محمدعلی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن ضمن رد درخواست شورای همکاری خلیج فارس از گروه‌های یمنی برای شرکت در مذاکرات ریاض اعلام کرده بود که این دعوت در حقیقت از سوی ریاض انجام شده که خود یک طرف جنگ است و نمی‌تواند میانجی باشد.

چند روز پیش هم گروندبرگ وارد یمن شد تا مقدمات مذاکرات با طرف یمنی را فراهم کند. این مذاکرات به منظور ایجاد چارچوبی برای مذاکرات سیاسی جامع انجام شده است.

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند.

تیتر یک
از دست ندهید