یک فرودگاه مهم اوکراین توسط ارتش روسیه با خاک یکسان شد

کدخبر: 487844
اقتصادنیوز: فرودگاه شهر«دنپیرو» یکی از بزرگترین شهرهای شرق اوکراین بار دیگر در معرض موشک باران ارتش روسیه قرار گرفت.

به گزارش اقتصادینیوز به نقل از جماران، خبرگزاری فرانسه اعلام کرد، ارتش روسیه در ادامه ویرانی و نابودی زیرساخت های اوکراین یک فرودگاه مهم اوکراین را در شرق این کشور به طور کامل نابود کرد.

 

یک مسول محلی گفت که فرودگاه شهر«دنپیرو» یکی از بزرگترین شهرهای شرق اوکراین بار دیگر در معرض موشک باران ارتش روسیه قرار گرفت.

«والنتین ریزنیچنکو» رئیس اداره نظامی در شهر دنپیرو گفت: یک حمله جدید به فرودگاه دنپیرو.چیزی از آن باقی نماند. خود فرودگاه و زیرساخت های مجاور آن نابود شد. موشک ها همچنان بر سر آن می ریزد و در حال بررسی تلفات و شمارش قربانیان هستیم.

در همین حال، یک هفته پس از آغاز عقب‌نشینی روسیه از حومه کی‌یف، مقام‌های اوکراینی می‌گویند نظامیان، شبه‌نظامیان و دولت این کشور خود را برای رویارویی گسترده در شرق آماده می‌کند.

آخرین تحولات جنگ اوکراین 

۱۲۰۰ جسد در منطقه کی‌یف کشف شده است

یک هفته پس از آغاز عقب‌نشینی روسیه از حومه کی‌یف، دادستان کل اوکراین اعلام کرد ۱۲۰۰ جسد در حومه‌های پایتخت کشف شده است.

ایرینا وندیکتووا روز یکشنبه به شبکه اسکای نیوز بریتانیا گفت: «تنها در منطقه کی‌یف ۱۲۲۲ نفر کشته شده اند.» خانم وندیکتووا همچنین از گشایش ۵۶۰۰ پرونده تحقیق درباره جنایات ارتکابی در این کشور از زمان آغاز حمله نظامی روسیه خبر داد. هفته پیش همین مقام اوکراینی از کشف ۴۱۰ جسد در مناطق آزاد شده خبر داده بود. 

روسیه در هفته اول حمله به اوکراین، در دو جبهه شمالی و شرقی تلاش کرد تا وارد کی‌یف شود. پس از شکست عملیات، ارتش روسیه از حومه پایتخت عقب‌نشینی کرد. هفته گذشته جسد نزدیک به ۳۰۰ نفر در شهر بوچا و در گورهای دسته جمعی و کم عمق، کشف شد. کشورهای بسیاری نظامیان روسیه را به اعدام خودسرانه شهروندان، ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت متهم می‌کنند. 

دیوان بین‌المللی کیفری تحقیق برای جمع‌آوری و بررسی مدارک و شواهد چنین اتهامی را آغاز کرده است. 

اسقف اعظم روسیه مردم را به اتحاد با دولت برای شکست دشمنان داخلی و خارجی فراخواند

کریل، اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس روسیه روز یکشنبه از مردم این کشور خواست در شرایط سخت کنونی حول محور دولت متحد شوند. 

بالاترین مقام مذهبی روسیه که یکی از متحدان جدی کاخ کرملین به شمار می‌رود خطاب به پیروان کلیسای ارتدوکس گفت: «در این شرایط دشوار میهن باید، به‌ویژه حول محور قدرت متحد شویم و به رهبران برای اجرای وظایفشان کمک کنیم. باید تا پای جان برای حمایت از دولت آماده باشیم.» کیریل در مراسم عشای ربانی یکشنبه پیش از عید پاک موعظه می‌کرد، گفت: «با همین فداکاری‌ها یک سرباز واقعی نمایان می‌شود و می‌توانند دشمنان داخلی و خارجی را شکست دهد. 

پاپ خواستار آتش‌بس میان اوکراین و روسیه به مناسبت عید پاک شد

پاپ فرانسیس روز یکشنبه و در جریان برگزاری مراسم عشای ربانی از رهبران روسیه و اوکراین خواست تا به مناسبت عید پاک، درگیری نظامی را با هدف « دستیابی به صلح» متوقف کنند. 

رهبر کاتولیک‌های جهانی در هفته‌های گذشته «ملی‌گرایی متوهمانه» شماری از قدرتمندان را عامل به راه افتادن جنگ معرفی کرده بود. 

مقام‌های عالی‌رتبه اوکراین و روسیه با وجود تمایل به ادامه گفت‌وگو‌ها و حضور بر میز‌های مذاکره، می‌گویند دستیابی به توافق آسان نیست. 

از سرگیری خروج جنگ‌زدگان از کراماتورسک

دو روز پس از کشتار ۵۲ غیرنظامی در شهر کراماتورسک، روند خروج جنگ‌زدگان از این شهر در شرق اوکراین ادامه دارد. 

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد تاکنون ۴۵۳۲ غیرنظامی توانسته‌اند با وجود درگیری‌ها از کراماتورسک خارج شوند. 

مشاور ولودیمیر زلنسکی: اگر در جبهه‌های شرقی پیروز شویم، می‌توانیم خواسته‌هایمان را به روسیه تحمیل کنیم

میهایلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید این کشور برای نبردهای بزرگ در شرق این کشور آماده است. 

مقام‌های اوکراینی از هفته گذشته و همزمان با تسریع روند عقب‌نشینی ارتش روسیه از شمال این کشور و به‌ویژه حومه کی‌یف اعلام کردند مسکو خود را برای حمله‌ای عظیم به شرق آماده می‌کند. 

آقای پودولیاک به خبرگزاری اینترفاکس اوکراین گفت: «ما باید برنده این نبرد، ازجمله در منطقه دنباس باشیم.» بخش‌های قابل توجهی از دنباس توسط دو جمهوری خودخوانده و به رسمیت شناخته شده از سوی روسیه اداره می‌شود. 

به‌ گفته این مقام عالی‌رتبه ، «پس از پیروزی در جبهه‌های شرق»، موضع اوکراین در مذاکرات با روسیه قوی‌تر خواهد شد و این کشور می‌تواند برخی شرایط خود را به مسکو تحمیل کند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی