واکنش آمریکا به اظهارات رئیسی/ ادعای آمادگی واشنگتن برای بازگشت به برجام

کدخبر: 489654
اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن اعلام آمادگی این کشور برای بازگشت به برجام، نسبت به اظهارات رئیسی در مراسم رژه روز ارتش واکنش نشان داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،  ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر دوشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران  در پاسخ به سوالی درباره اظهارات همتای ایرانی خود مبنی بر اینکه واشنگتن سیاست تاخیر را در پیش گرفته است، مدعی شد ما از ابتدا بیان کرده ایم که آماده ایم به اجرایی شدن کامل برجام بازگردیم.

وی افزود: ما همچنین برای تلاش های دیپلماتیک گسترده تر برای حل مسائل در خارج از برجام آماده هستیم. "انریکه مورا" (هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات وین) همچنان پیام های ایران را به آمریکا منتقل می کند و در حال تلاش برای به پایان رساندن موفقیت آمیز این مذاکرات است.

ند پرایس  ادعا کرد: اگر ایران می خواهد لغو تحریم ها فراتر از برجام باشد، باید به نگرانی های ما نیز که فراتر از برجام است، رسیدگی کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: اگر آنها نمی خواهند از این مذاکرات برای حل سایر مسایل دوجانبه استفاده کنند، ما اطمینان داریم که می توانیم به سرعت به یک درک مشترک در خصوص برجام برسیم و اجرایی کردن آن را آغاز کنیم.

وی در تداوم ادعاهایش گفت که این ایران است که باید این تصمیم گیری را انجام دهد. همه طرف ها که به صورت مستقیم در این مذاکرات شرکت داشته اند،  می دانند چه کسی پیشنهادات سازنده ارائه کرده  و چه کسی با حسن نیت مذاکره نکرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آمریکا در خصوص حذف سپاه از فهرست موسوم به سازمان های تروریستی تصمیمی گرفته است، اظهار داشت که ما در مورد این مسائل علنی صحبت نمی کنیم. ایرانی ها از مواضع ما در مورد مسائل مختلف آگاهی دارند.

وی مدعی شد ما به دنبال یک بازگشت مشترک به پایبندی به برجام هستیم. اگر آنها می خواهند در خصوص مسائل خارج از برجام مذاکره کنند ما می توانیم آن را انجام دهیم اما آنها باید با حسن نیت و به صورت اقدام متقابل وارد این مذاکرات شوند.

ند پرایس در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که با توجه به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران مبنی بر اینکه در حال حاضر جو وین منفی نیست، از او پرسید آیا وی فضای مذاکرات را مثبت ارزیابی می کند، ادعا کرد، اینکه بخواهیم در مورد فضای مذاکرات صحبت کنیم، کمکی به ما نمی کند، تنها مساله ای که اهمیت دارد این است که ما می توانیم به پایبندی مشترک به برجام بازگردیم یا خیر.

 وی ادامه داد، در این مرحله ما نمی دانیم که خواهیم توانست به این مرحله برسیم. ما در مورد پیشرفت های مهمی که بدست آمده صحبت کرده ایم اما اکنون چند هفته است دروضعیت  متفاوتی هستیم به همین دلیل ما درحال آماده سازی خود برای هر دو شرایط دستیابی به پایبندی مشترک به برجام یا عدم دستیابی به آن هستیم.

ند پرایس ادعا کرد ما بازگشت به پایبندی به برجام را ترجیح می دهیم.

واکنش به اظهارات رئیس جمهوری ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اظهارات رئیس جمهوری اسلامی ایران علیه رژیم صهیونیستی ، تهران را متهم به حمایت از تروریسم کرد.

وی  مدعی شد حمایت ایران از تروریسم، امنیت بین المللی و شرکای ما در منطقه از جمله اسرائیل و  فراتر از آن را تهدید می کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر تعهد آمریکا بر تامین  امنیت اسرائیل در تداوم تهدیدها و لفاظی های واشنگتن علیه ایران افزود: ما این تعهد را به روش های مختلف نشان داده ایم. ما به همراه شرکا و همکاران منطقه ای خود از جمله اسرائیل از همه ابزار مناسب برای مقابله با نقش بی ثبات کننده سپاه در منطقه استفاده خواهیم کرد.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی

    اقتصادنیوز: ارزش بیت کوین در هفته اخیر تقریباً ثابت بود. سیگنال‌های فنی چشم انداز ی نزولی یا کم‌نوسان را برای این…

از دست ندهید
فلای تودی