در نشست امروز سفرای کشورهای اسلامی مطرح شد؛

درخواست تخت‌روانچی از سازمان ملل درخصوص اقدامات اسرائیل در فلسطین

کدخبر: 490474
اقتصادنیوز: نماینده ایران در سازمان ملل در واکنش به تحولات اخیر در سرزمین‌های اشغالی، خواستار اقدام عاجل سازمان ملل در حمایت از مردم فلسطین و توقف اشغالگری و تجاوزات اسرائیل شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، در نشست امروز سفرای کشورهای اسلامی که با حضور آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، در خصوص موضوعات مهم جهان اسلام از جمله تحولات اخیر در سرزمین‌های اشغالی فلسطین و هتک حرمت مسجدالاقصی توسط رژیم صهیونیستی و نیز پدیده رو به رشد اسلام‌هراسی مورد بحث و تبادل نظر به عمل آمد.

در این نشست، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد ضمن اشاره به تحولات اخیر در سرزمین های اشغالی فلسطین و اقدامات رژیم صهیونیستی در حمله به مسجدالاقصی و کشتار مسلمانان روزه‌دار فلسطین، خواستار اقدام عاجل جامعه بین‌المللی به ویژه سازمان ملل متحد جهت حمایت از مردم بی‌دفاع فلسطین و توقف اشغالگری و تجاوزات رژیم صهیونیستی شد.

در این راستا، سفرا و نمایندگان سایر کشورهای اسلامی نیز طی سخنانی بر اهمیت نقش سازمان ملل در حل و فصل عادلانه مسئله فلسطین و پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی تاکید کردند.

در این نشست، همچنین موضوع اسلام هراسی و تشدید اقدامات گروه های افراطی علیه مسلمانان در برخی از کشورهای اروپایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این رابطه و به پیشنهاد سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل مقرر شد بیانیه مشترکی از سوی کشورهای اسلامی خطاب به رؤسای مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای امنیت در محکومیت اقدام اخیر گروه‌های افراطی در سوئد در آتش زدن قران و اهانت به مقدسات دین مبین اسلام تهیه و صادر شود که این پیشنهاد مورد توافق نمایندگان کشورهای اسلامی قرار گرفت. 

در این جلسه، همچنین نماینده افغانستان خواستار محکومیت اقدامات تروریستی در افغانستان توسط کشورهای اسلامی شد.

سفیر و نماینده دائم ایران با محکومیت عملیات تروریستی اخیر در افغانستان که منجر به شهادت افراد بیگناه شده است از پیشنهاد نماینده افغانستان حمایت کرد.

نهایتا مقرر شد در بیانیه مذکور حملات اخیر تروریستی علیه مراکز مذهبی و آموزشی در افغانستان که منجر به کشته و زخمی شدن صدها تن از مردم مظلوم افغانستان شد از سوی کشورهای اسلامی محکوم شود.

این بیانیه قرار است طی روزهای آینده از سوی نمایندگان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در نیویورک صادر شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد در این نشست طی سخنانی با تبریک ماه مبارک رمضان به همه مسلمانان جهان، مسئله فلسطین و اسلام‌هراسی را از موضوعات مهم بین‌المللی که وی توجه ویژه‌ای به آنها دارد، معرفی کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی