هشدار استرالیا به چین/ جزایر سلیمان« خط قرمز» ماست

کدخبر: 490840
اقتصادنیوز: نخست وزیر استرالیا اعلام کرد که کشوری با طرح‌های چین برای ایجاد پایگاه نظامی در جزایر سلیمان کاملا مخالف است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا در بیانیه‌ای که امروز (یکشنبه) توسط شرکت ABC استرالیا منتشر شد، تأیید کرد که همچنان با دولت جزایر سلیمان که اخیراً یک توافقنامه امنیتی با چین منعقد کرده است، در تماس است و موضع کانبرا را در این مورد به آن اطلاع می‌دهد.

موریسون افزود: این فقط یک نگرانی برای استرالیا نیست، بلکه یک نگرانی مشترک برای استرالیا و دولت‌های منطقه‌ای مانند فیجی و پاپوآ گینه نو است و خط قرمز مشترک ما با نیوزلند و البته ایالات متحده است.

نخست وزیر استرالیا با اشاره به اینکه کشورش با شرکای خود برای «تامین امنیت منطقه» و «پرهیز از هرگونه تاثیر منفی در منطقه کار می کند»، افزود: اجازه ایجاد هیچ پایگاه دریایی ارتش چین در منطقه‌مان را نخواهیم داد.

این در حالی است که دولت موریسون مورد انتقاد شدید مخالفان خود در داخل کشور قرار دارد و آنها آن را متهم می کنند که برای جلوگیری از انعقاد توافقنامه امنیتی فوق الذکر بین چین و جزایر سلیمان اقدام کافی انجام نمی دهد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی