سیا مدعی شد؛ اقدامات جدید ایران در آمریکا

کدخبر: ۴۹۱۱۳۷
اقتصادنیوز: کیهان در خبرهای ویژه خود بخشی از گزارش اخیر سیا درباره اقدامات ایران را منتشر کرد.
سیا مدعی شد؛ اقدامات جدید ایران در آمریکا
به گزارش اقتصادنیوز در این مطلب آمده است: سازمان «سیا» در گزارشی تصریح کرد: ایران همچنان در پی گسترش سلطه و نفوذ خود در منطقه است.
رادیو فرانسه، بخش‌هایی از ارزیابی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا، را دربارۀ تهدیدهای جهانی از جمله تهدیدهای ایران منتشر کرده است. در این گزارش با‌ اشاره به دو سال بحران ناشی از شیوع کرونا و حمله روسیه به اوکراین آمده است «جهان امروز خشن‌تر، بی‌ثبات‌تر و سخت‌تر از پیش شده است.» آمریکا ماه‌هاست بیشترین رکود قربانیان کرونا در جهان را به خود اختصاص داده است.
در ادامه گزارش سازمان سیا و در بخش مربوط به تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان شده است: ایران همچنان منافع آمریکا را تهدید خواهد کرد و خواهد کوشید نفوذ آمریکا در خاورمیانه را کاهش داده و در مقابل نفوذ خود را در منطقه تحکیم بخشد. جمهوری اسلامی ایران می‌کوشد سلطه خود را بر کشورهای همسایه گسترش داده و از شدت تهدیدها علیه ثبات ایران بکاهد.
بر اساس گزارش، ایران خواهد کوشید با بهره گیری از برنامۀ اتمی رو به توسعه خود و قدرت نیروهای نیابتی و متحدانش و نیز دیپلماسی و فروش اسلحه، اهداف خود را پیش براند.
گزارش سازمان سیا سپس افزوده است: ایران ضمن پیشبرد اهداف همیشگی خود برای تسلط یافتن بر منطقه، بر این اعتقاد است که در نبردی حیاتی با آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن درگیر است.
گزارش سازمان سیا سپس تصریح می‌کند: روی کار آمدن ابراهیم رئیسی،  مشوّق رهبر جمهوری اسلامی برای پیشبرد طرح تبدیل کردن ایران به یک قدرت اسلامی در جهان بوده است.
گزارش سازمان سیا می‌گوید: ایران همچنان شهروندان آمریکایی را مستقیماً یا از طریق حملات نیابتی خود به‌ویژه در خاورمیانه تهدید می‌کند. جمهوری اسلامی همچنین مصمم است شبکه‌های خود را در داخل جامعه آمریکا توسعه بخشد و بیش از یک دهه است که رهبران تهران، چنین هدفی را دنبال می‌کنند.
تیتر یک
کارگزاری مفید