واکنش سازمان ملل به انفجار تروریستی مسجد شیعیان در کابل

کدخبر: 491916
اقتصادنیوز: معاون سخنگوی سازمان ملل در واکنش به انفجار تروریستی مسجد شعیان در کابل گفت: در زمانی که مسلمانان در سراسر افغانستان برای استقبال از عید آماده می شوند، هیچ کلمه ای نمی تواند این عمل نفرت انگیز و هدف قرار دادن یک مکان عبادت را به اندازه کافی محکوم کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سازمان ملل متحد حمله مرگبار امروز به مسجد و خانقاه "خلیفه صاحب" در منطقه دارالامان کابل را که منجر به کشته و زخمی شدن ده ها نفر شد، به شدت محکوم کرد.

فرحان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: حمله امروز به مسجد "خلیفه صاحب" آخرین مورد از چندین  حمله بی‌رویه به اهداف غیرنظامی در پایتخت و استان‌های افغانستان است و به طور مستقیم حداقل دو تن از کارکنان سازمان ملل و خانواده‌هایشان را که در زمان حمله در داخل مسجد بودند، تحت تأثیر قرار داد.

"مت نادسن" معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان نیز خاطرنشان کرد حمله امروز که در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و در آستانه عید سعید فطر انجام شد، جان انسان ها و مقدسات مذهبی را نادیده می گیرد.

 او گفت در زمانی که مسلمانان در سراسر افغانستان برای استقبال از عید آماده می شوند، هیچ کلمه ای نمی تواند این عمل نفرت انگیز و هدف قرار دادن یک مکان عبادت را به اندازه کافی محکوم کند.

انفجاری مهیب عصر جمعه در مسجد و خانقاه «خلیفه صاحب» در شهر کابل روی داد. رسانه‌ها، آخرین آمار شهدای حادثه انفجار تروریستی در مسجد «خلیفه صاحب» شیعیان کابل را ۵۰ تن اعلام کرده اند.

حملات تروریستی و خشونت‌های مرگبار اخیرا در افغانستان شدت گرفته است که در شدیدترین آن یک مدرسه مورد هدف قرار گرفت. قربانیان این اقدام تروریستی بیش از ۲۰ کودک و نوجوان دانش‌آموز بودند.

مرگبارترین حمله از زمان آغاز حکومت طالبان البته مربوط به انفجار انتحاری در فرودگاه کابل بود که در اثر آن بیش از ۱۰۰ غیرنظامی افغان و ۱۳ نظامی آمریکایی کشته شدند.

شاخه منطقه‌ای گروه داعش در افغانستان با اکثریت سنی، بارها شیعیان و صوفیان را که از شاخه‌های عرفانی اسلام پیروی می‌کنند، هدف قرار داده‌اند.

مقامات طالبان اصرار دارند که نیروهای آنها داعش را شکست داده‌اند، اما تحلیلگران می‌گویند که این گروه، یک چالش امنیتی کلیدی است. طالبان از زمان به دست گرفتن قدرت، به طور مرتب به مخفیگاه‌های مشکوک داعش در ولایت ننگرهار حمله می‌کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی