واکنش آمریکا و کره جنوبی به آزمایش موشکی جدید کره شمالی

کدخبر: 494865
اقتصادنیوز: سالیوان و همتای کره جنوبی او، آزمایش های موشکی کره شمالی را نقض قطعنامه های شورای امنیت دانستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگوی تلفنی با همتای جدید کره ای خود بر خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره تاکید کردند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه به وقت محلی در پی آزمایش موشکی جدید کره شمالی اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور در تماسی با پارک جین، وزیر خارجه جدید کره جنوبی، بر هدف مشترک دو کشور برای خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره تاکید کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت که بلینکن و پارک در طول گفتگوی تلفنی خود، همچنین پرتاب‌های موشک بالستیک اخیر کره شمالی را محکوم کردند.

سخنگوی کاخ سفید روز گذشته اعلام کرد که کره شمالی ممکن است همزمان با سفر رییس جمهور آمریکا به شرق آسیا یک آزمایش موشکی انجام دهد.

بر اساس اعلام کاخ سفید، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا ۲۰ تا ۲۴ مه ( ۳۰ اردیبهشت تا ۴ خردادماه) به کره جنوبی و ژاپن سفر خواهد کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا و همتای کره‌جنوبی او نیز روز پنجشنبه به وقت محلی در یک تماس تلفنی پرتاب موشک‌های بالستیک کره شمالی را محکوم کردند.

سالیوان و همتای کره جنوبی او، آزمایش های موشکی کره شمالی را نقض قطعنامه های شورای امنیت دانستند.

به گفته کاخ سفید، سالیوان و کیم سونگ هان، مشاور امنیت ملی کره جنوبی همچنین در مورد سفر آتی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به کره جنوبی گفتگو کردند.

منابع خبری اعلام کردند کره شمالی در اقدامی جدید سه موشک بالستیک را در سواحل شرقی خود آزمایش کرده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری ژاپن تایمز از ابتدای سال میلادی تاکنون کره شمالی دست کم ۱۶ موشک آزمایش کرده است.

بر اساس این گزارش، کره شمالی سه موشک بالستیک کوتاه برد از منطقه سونان در شمال پیونگ یانگ پایتخت خود شلیک کرده است.

کره شمالی ۱۸ اردیبهشت نیز یک موشک بالستیک به احتمال زیاد از یک زیردریایی در نزدیکی شهر بندری سینپو در امتداد سواحل شرقی این کشور شلیک کرده است.

برنامه موشکی کره شمالی در پی آزمایش های این کشور  عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت به ریاست آمریکا بررسی شد و واشنگتن و حامیانش برغم مخالفت چین و روسیه بر تحریم هرچه بیشتر کره شمالی تاکید کردند.

محمد خالد الخیاری دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد در امور خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره کره شمالی اعلام کرد: نشانه هایی از آغاز دوباره  فعالیت های ساخت و ساز در مرکز آزمایش هسته ای پونگی ری در کره شمالی وجود دارد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی