درخواست مهم اردوغان از نخست وزیر سوئد

کدخبر: 496681
​اقتصادنیوز: رئیس جمهور ترکیه از نخست وزیر سوئد خواست تا کشورش گام‌های ملموسی را اتخاذ کند که نگرانی‌های ترکیه درمورد پ ک ک و فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق را در نظر بگیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،از روسیا الیوم، ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای پس از گفتگوی تلفنی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با مگدانلا اندرسون، نخست وزیر سوئد اعلام کرد که در این تماس، روابط دوجانبه دو کشور و درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو مورد بررسی قرار گرفت.

اردوغان در این تماس اعلام کرد که ترکیه همواره از سیاست درهای باز ناتو به صورت کامل حمایت می‌کند.

وی به این امر اشاره کرد که همبستگی یک ارزش اساسی در داخل این پیمان از نظر امنیت کشورهای عضو و امنیت جمعی است.

اردوغان گفت که ترکیه از مدت‌ها قبل ناخرسندی خود را نسبت به تماس‌های سوئد با افراد و گروه‌های تحت کنترل تشکیلات تروریستی PYD /PKK / YPG ابراز کرده است.

وی به این امر اشاره کرد که حضور سازمان تروریستی گولن و فعالیت‌های آن در سوئد ادامه دارد.

اردوغان گفت که ادعاها مبنی بر اینکه حزب کارگران کردستان، حزب اتحاد دموکرات و یگان‌های مدافع خلق کرد با داعش مبارزه می‌کنند، بیانگر حقیقت نیست.

اردوغان گفت که آنکارا خواهان این است که سوئد گام‌های ملموسی را اتخاذ کند که نگرانی‌های ترکیه درمورد پ ک ک و فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق را در نظر بگیرد.

وی در گفتگو با نخست وزیر سوئد عنوان داشت که کشورش باید محدودیت‌هایی را که بر ترکیه در صنایع دفاعی به دلیل انجام عملیات "چشمه صلح" در سوریه إعمال کرده است، بردارد.

تیتر یک
از دست ندهید