جزئیات رایزنی تلفنی مقامات ترکیه و اوکراین

کدخبر: 510944
اقتصادنیوز: وزیر دفاع ترکیه با ابراز خرسندی از آغاز روند انتقال غلات اوکراین طی روزهای آینده، با اشاره به اهمیت حرکت هرچه سریع‌ تر اولین کِشتی اظهار کرد: آنکار وظیفه خود را در چارچوب این انتقال انجام خواهد داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه امروز سه شنبه با الکساندر کوبراکف وزیر زیرساخت اوکراین به صورت تلفنی گفتگو کرد.

خبرگزاری آناتولی گزارش داد، بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی وزارت دفاع ترکیه، خلوصی آکار ضمن اعلام خرسندی از آغاز روند انتقال غلات طی روزهای آینده، با اشاره به اهمیت حرکت هرچه سریع‌ تر اولین کِشتی گفت: ترکیه نیز وظیفه خود را در چارچوب این انتقال انجام داده و خواهد داد.

وزیر دفاع ترکیه همچنین تاکید کرد که فعالیت‌ ها در مرکز مشترک هماهنگی ادامه دارد.

گفتنی است که ترکیه، اوکراین، روسیه و سازمان ملل در ۲۲ ژوئیه در استانبول سندی مربوط به «انتقال امن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» را امضاء کردند.

این سند جمعه هفته گذشته (۲۲ ژوئیه) در شهر استانبول در ارتباط با «انتقال امن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» امضاء شد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در مراسم امضای توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراین در استانبول گفت: این توافق روزنه امید و توافقی برای جهان محسوب می شود. توافقنامه انتقال غلات روزنه امیدی است و لذا از همه طرف های مذاکره در استانبول قدردانی می کنم. یک مرکز هماهنگی مشترک برای نظارت بر صادرات غلات از بنادر اوکراین ایجاد خواهد شد. عرضه غلات و محصولات به بازارهای جهانی به غلبه بر کمبود جهانی غذا کمک می کند. مرکز هماهنگی چهارجانبه در استانبول حداکثر تا ۲ هفته دیگر شروع به کار می کند. توافق امروز به مدت ۳ ماه با امکان تمدید اعتبار دارد. امروز با رضایت و امید شاهد هستیم که به بیشترین نیاز جهان پاسخ دادیم. بدون این توافق نمی توانیم قیمت مواد غذایی را در جهان تثبیت کرده و به گروه های آسیب‌پذیر کمک کنیم. از ابتدای جنگ، تماس های متعددی برای رسیدن به توافقات داشته ایم و امروز باید آنها به طور کامل اجرا شود. امروز در دریای سیاه پرتو امیدی وجود دارد که جهان بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمند است.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی