جنگنده‌های سوخو-۳۵ روسیه در راه ترکیه!

کدخبر: ۵۲۳۶۲۴
اقتصادنیوز: رئیس آژانس صنایع دفاعی ترکیه امروز (شنبه) خبر داد که این کشور ممکن است خرید جت‌های جنگنده سوخو-۳۵ (Su-۳۵) ساخت روسیه را در نظر بگیرد.
جنگنده‌های سوخو-۳۵ روسیه در راه ترکیه!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، از خبرگزاری اسپوتنیک، اسماعیل دمیر، رئیس آژانس صنایع دفاعی ترکیه به سی‌ان‌ان ترک گفت: «اگر خرید جنگنده‌های اف-۱۶ ساخت ایالات متحده آمریکا با شکست مواجه شود، جایگزین دیگری داریم و آن خرید جت‌های جنگنده Su-۳۵ ساخت روسیه است.»

آمریکا پیش‌تر اعلامیه‌ای رسمی به ترکیه مبنی بر حذف این کشور از برنامه جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ به خاطر خرید سامانه‌های دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه ارسال کرد. واشنگتن این تفاهم نامه مشترک در مورد جنگنده‌های اف-۳۵ با ترکیه را لغو کرد و در عوض آن را با هفت شریک باقیمانده در این پروژه یعنی انگلیس، ایتالیا، هلند، استرالیا، دانمارک، کانادا و نروژ امضا کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه متعاقبا اعلام کرد که آمریکا آنکارا را به خرید جنگنده‌هایی دیگر اما از نسل چهارم همچون جنگنده‌های اف-۱۶ دعوت کرده است. قرار است کنگره آمریکا با این مساله موافقت کند و وزارت امور خارجه آمریکا نیز برای تحقق این قرار داد در حال لابی کردن است تا قانون گذاران را متقاعد سازد که این توافق به نفع واشنگتن است.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید