درخواست سناتور آمریکایی در پی تیره شدن روابط واشنگتن و ریاض

کدخبر: ۵۲۷۵۰۷
اقتصادنیوز: سناتور دموکرات آمریکایی از توقف فروش تسلیحات به عربستان حمایت کرد و گفت واشنگتن باید از تحویل ۲۸۰ سامانه پدافند هوایی به ریاض خودداری کند.
درخواست سناتور آمریکایی در پی تیره شدن روابط واشنگتن و ریاض

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، با تیره شدن روابط میان آمریکا و عربستان سعودی در پی تصمیم اوپک پلاس، سناتور دموکرات آمریکایی خواستار ارسال سامانه‌های پدافند هوایی به اوکراین بجای عربستان شد.

عربستان به آمریکا هشدار داد/ برای امنیت خود سلاح صادر کنید!

کریس مورفی سناتور دموکرات آمریکایی روز جمعه به وقت محلی از توقف فروش تسلیحات به عربستان در حمایت کرد و گفت ایالات متحده باید از تحویل ۲۸۰ سامانه پدافند هوایی به عربستان سعودی خودداری کند.

این سناتور ایالت کنتیکت آمریکا پیشنهاد داد دولت بایدن به جای ارسال این سامانه پدافند هوایی به عربستان، آنها را به اوکراین ارسال کند.

اتهام زنی وزیر خارجه آمریکا به عربستان!

وی تصریح کرد اوکراین به این سامانه‌ پدافند هوایی برای دفاع از خود در برابر حمله روسیه نیاز دارد.

وی پیش از این نیز، به تعداد فزاینده دموکرات‌های مخالف عربستان اشاره کرده و گفته است که ایالات متحده با توجه به کاهش تولید ۲ میلیون بشکه‌ای ناگهانی عربستان و همچنین سابقه حقوق بشر ریاض، در رابطه با پادشاهی سعودی تجدید نظر کند.

این سناتور دموکرات همچنین گفته است فکر می‌کردم که هدف از فروش سلاح به کشورهای خلیج فارس به رغم نقض حقوق بشر [ در این کشورها ]، جنگ بی‌معنا در یمن، کار علیه منافع آمریکا در لیبی و سودان و غیره این است که زمانی که یک بحران بین‌المللی رخ می‌دهد کشورهای خلیج فارس، آمریکا را بر روسیه و چین ترجیح می‌دهند.

گروه اوپک پلاس چهارشنبه گذشته اعلام کرد که تولید نفت خود را ۲ میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد و این اقدام که بزرگترین کاهش از زمان همه گیری کرونا محسوب می‌شود؛ با واکنش تند مقام‌های آمریکایی مواجه شد که نگران افزایش قیمت بنزین در کشور خود هستند.

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به این اقدام اعلام کرد، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در حال ارزیابی مجدد مناسبات واشنگتن با ریاض درپی تصمیم اوپک پلاس مبنی بر کاهش تولید نفت است.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در گفت وگو با سی ان ان گفت که بایدن مایل به همکاری با کنگره در مورد آینده روابط با عربستان است.

وی تصریح کرد: تصور می‌کنم رئیس جمهور خیلی روشن و واضح اعلام کرده که این مناسبات نیاز به ارزیابی مجدد دارد و ما مایل به بازنگری آن هستیم. مطمئنا با توجه به تصمیم اوپک، من فکر می‌کنم که وی در این موقعیت قرار دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد در بازنگری روابط با عربستان سعودی قطعا چشمان خود را نسبت به تهدیدهای ایران در منطقه و فراتر از آن، نخواهیم بست.

وزارت امورخارجه عربستان در واکنش به خشم آمریکا از همراهی دولت ریاض با روسیه برای کاهش تولید نفت در بیانیه‌ای اعلام کرد: ریاض هیچ دیکته‌ و رفتاری را نمی‌پذیرد که با هدف منحرف کردن تلاش‌ها برای حمایت از اقتصاد جهانی انجام می‌شود.

رسانه‌های عربستان گزارش دادند، وزارت امورخارجه سعودی اعلام کرد، دولت ریاض سخنانی در قبال این کشور و پس از تصمیم اوپک پلاس دریافت کرده که گویا این تصمیم به عنوان جانبداری عربستان از درگیری‌های جهانی و یک تصمیم با انگیزه سیاسی علیه ایالات متحده آمریکا بوده است.

این بیانیه تاکید کرد: دولت عربستان مخالفت کامل خود را با این اظهارات بی اساس اعلام می‌کند، این اظهارات به دنبال آن است که تصمیم اوپک پلاس را به خارج از چارچوب اقتصادی محض آن سوق دهد، این درحالی است که این تصمیم با اجماع کامل و توسط تمام کشورهای عضو اوپک پلاس گرفته شد.

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه به وقت محلی نیز خطاب به عربستان گفت: وزارت خارجه عربستان می‌تواند در جهت وارونه کردن مسائل تلاش کنند اما حقایق ساده هستند.

این مقام کاخ سفید اظهار داشت: در هفته‌های اخیر عربستان سعودی بصورت خصوصی و علنی پیام داد قصد دارد تولید نفت خود را کاهش دهد. کاری که می‌دانستند نفع روسیه را افزایش داده و تاثیر تحریم‌ها را کاهش می‌دهد. این مسیری اشتباه است.

تیتر یک
  • بررسی نرخ سودبازارهای مالی در هفته دوم آذر

    اقتصادنیوز: در بررسی بازارهای مالی هفته دوم آذر ماه دوبازار بانکی همچنان ثابت بوده و تغییری نداشته اند. طبق داده های…

کارگزاری مفید