هشدار امیر سرتیپ حاتمی به دشمنان درباره سناریوی سوریه‌سازی ایران

کدخبر: ۵۲۷۹۴۸
اقتصادنیوز: شاور فرماندهی کل نیروهای مسلح در امور ارتش گفت: دشمنان قصد داشتند که ما را همچون سوریه، لیبی، یمن، عراق و افغانستان درگیر جنگ کنند؛ اما به دلیل هوشیاری ما ناکام مانده‌اند.
هشدار امیر سرتیپ حاتمی به دشمنان درباره سناریوی سوریه‌سازی ایران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، امیر سرتیپ حاتمی در همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس که در دانشگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) برگزار شد، اظهار کرد: در جنگ مؤلفه‌های متعددی تأثیرگذار است که در بین همه آن‌ها دو مؤلفه‌ نیروی انسانی و فناوری و تجهیزات بیش از بقیه اثر دارد. برخی معتقدند که نیروی انسانی اصل است و برخی فناوری را اصل می‌دانند که هر کدام استدلال‌ها و اشارات تاریخی به جنگ‌ها دارند.

مشاور فرماندهی کل نیروهای مسلح در امور ارتش یادآور شد: در این رابطه به جنگ‌های اخیر در منطقه همچون جنگ‌های اول و دوم خلیج فارس نیز اشاره می‌کنند؛ اما ما در جمهوری اسلامی از زاویه دیگری به این موضوع نگاه می‌کنیم و همان‌طور که رهبری فرمودند به جنگ به‌ عنوان گنجینه نظر داریم؛ بنابراین هر دو مؤلفه و همچنین تمامی مؤلفه‌ها مهم هستند. نیروها، رشته‌ها و تمامی رسته‌ها در جنگ ایفای نقش کردند که لازم است میزان نقش هرکدام را بررسی کرد و در جنگ‌های احتمالی آینده، به آن توجه داشت.

وی با اشاره به نقش و اهمیت علم و فناوری در دفاع مقدس، اظهار کرد: استفاده از تجارب جنگ، کشور را بیمه می‌کند. جنگ همواره اتفاق می‌افتد؛ اگر تاریخ ۵۰۰ سال گذشته ایران‌زمین را بررسی کنیم، خواهیم دید که بارها ناخواسته درگیر جنگ‌های بسیاری شدیم؛ البته از وقوع چندین جنگ هم جلوگیری شد.

حاتمی با بیان اینکه اگر جنگ نمی‌خواهیم، و می‌خواهیم امنیت کشورمان حفظ شود، باید آماده باشیم و قدرتمند شویم، گفت: آیا دشمنان نمی‌خواستند ما را همچون سوریه، لیبی، یمن، عراق و افغانستان درگیر جنگ کنند؟ اکنون هم می‌خواهند؛ اما چرا اینگونه نشده است؟ چون آماده و هوشیار بودیم و هستیم. آن‌ها در تحمیل جنگ محاسبه می‌کنند و اگر به نفع‌شان نباشد، جنگی را آغاز نمی‌کنند.

مشاور فرماندهی کل نیروهای مسلح در امور ارتش تأکید کرد: باید از علم و فناوری به خوبی استفاده کنیم تا امنیت کشورمان را برقرار کنیم. ما در حوزه پدافند هوایی با فناوری وارد جنگ شدیم. اگر هم می‌خواهیم در جنگ‌های آینده موفق باشیم، باید به فناوری و علم توجه داشته باشیم. ما در جنگ، سامانه‌ها را تلفیق کردیم و ارتقا دادیم؛ بنابراین به علم توجه داشتیم.

وزیر سابق دفاع در خصوص نقش ابعاد مختلف علم در دفاع مقدس افزود: در جنگ، بیمارستان‌های صحرایی برپا و هزاران عمل جراحی انجام شد که این نشان‌دهنده حضور علم تجربی در جنگ است؛ همچنین بسیاری از رشته‌های علوم انسانی در جنگ نقش‌آفرینی کردند. مدیریت در نیروهای مسلح در دوران جنگ از سخت‌ترین کارها بود هر چند تبیین نقش علم مدیریت در دفاع مقدس مورد غفلت قرار گرفته است.

مشاور فرماندهی کل نیروهای مسلح در امور ارتش ادامه داد: نقش علم مدیریت در جنگ و دفاع مقدس باید به‌طور ویژه مورد بررسی قرار بگیرد و این موضوع در سه سطح تاکتیکی، عملیاتی و راهبردی قابل تبیین است.

وی با بیان اینکه فرماندهان ارشد نقش مهم و راهبردی در جنگ داشتند، افزود: با تجهیزاتی که وارد جنگ شدیم، فرماندهان ما توانستند در عملیات «والفجر هشت» جنگنده‌های بسیاری را ساقط کنند و شگفتی بیافرینند.

حاتمی با اشاره به نقش شهید ستاری فرمانده وقت نیروی هوایی در جنگ اظهار داشت: البته باید این بررسی  نقش ها را در بین سایر فرماندهان و گسترده‌تر هم دید.

مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش تاکید کرد: ۴۳ کشور در جنگ از صدام حمایت کردند؛ اما در این سو ما خودمان تنها بودیم. رهبری عالمانه و دلسوزانه امام خمینی (ره) و خلف صالح ایشان حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) موجب شد تا علی‌رغم تمامی فشارها در جنگ و پس از آن، کشور و نیروهای مسلح را بسازیم.

وی تصریح کرد: امروز در پدافند هوایی در بردهای کوتاه، متوسط و بلند شرایط بسیار خوبی داریم که این حاصل مدیریت راهبردی رهبر حکیم و با درایت انقلاب اسلامی و تمرکز تلاش‌های علمی و فن آورانه کشور است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید