اعلام جرم آمریکا علیه ۱۳ مقام چینی

کدخبر: ۵۲۹۸۹۵
وزارت دادگستری آمریکا علیه سیزده مقام چینی به اتهام طراحی برای سرقت اطلاعات، سرکوب مخالفان و استخدام جاسوس در ایالات متحده، اعلام جرم کرد.
اعلام جرم آمریکا علیه ۱۳ مقام چینی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس،  در ادامه تنش‌زایی‌های آمریکا با چین علی‌رغم هشدارهای صریح پکن درباره برهم خوردن بی‌سابقه روابط، واشنگتن به بهانه‌های امنیتی علیه چندین تبعه و مقام چینی اعلام جرم کرد.

«مریک گارلند» وزیر دادگستری آمریکا شامگاه دوشنبه در سه پرونده جداگانه، ۱۳ چینی را به دست داشتن در طرح‌هایی برای بازگرداندن اجباری مخالفان دولت پکن به کشور، سرقت اطلاعات محرمانه درباره تحقیقات آمریکا از یک شرکت مخابراتی چینی و همچنین استخدام جاسوسانی برای اقدام در خاک ایالات متحده متهم کرد.

به نوشته وبگاه «سی‌بی‌اس نیوز»، گارلند در نشست مطبوعاتی اعلام جرم علیه این افراد، مدعی شد: «همانطور که این پرونده‌ها ثابت می‌کنند، دولت چین قصد داشت در آزادی و حقوق مردم آمریکا مداخله کند و سیستم قضائی ما را تضعیف نماید. آنها موفق نشدند».

«کریس رِی» رئیس اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) نیز که همراه گارلند در این نشست حضور داشت، گفت: «شاید پکن فکر کند که پایبندی ما به قانون یک ضعف باشد، ولی اشتباه می‌کنند. فرایندهای قانونی و دموکراتیک ما، سلاح‌هایی به ما می‌دهند که چین از آنها بی‌بهره است».

طبق این گزارش، در یکی از پرونده‌های مذکور، دو افسر اطلاعاتی چینی به تلاش برای ایجاد اخلال در تحقیقات جنایی آمریکا درباره یک شرکت مخابراتی چینی و استفاده از یک جاسوس دوجانبه برای کسب اطلاعات از درون اف‌بی‌آی متهم شدند.

این اقدام ضد چینی جدید آمریکا در حالی است که روز گذشته «جیمز هولمز» عضو ارشد دانشکده جنگ نیروی دریایی آمریکا ضمن اذعان به ضعیف‌ شدن توانایی ارتش این کشور برای انجام مأموریت در اقیانوس آرام، گفت این در حالی است که واشنگتن و پکن در محدوده خطر هستند. 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید