واکنش اوکراین به تصمیم مسکو درخصوص صادرات غلات

کدخبر: ۵۳۰۹۹۳
اقتصادنیوز: وزیر خارجه اوکراین با متهم کردن مسکو به کاربرد بهانه نادرست برای تعلیق همکاری، از همه کشورها خواست که از روسیه بخواهند به تعهداتش عمل کند.
واکنش اوکراین به تصمیم مسکو درخصوص صادرات غلات

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «دمیتری کوله با وزیر امور خارجه اوکراین روز شنبه در پی تصمیم مسکو برای قطع موقت همکاری با توافق ایجاد دالان برای انتقال غلات اوکراین، از همه کشورها درخواست کرد که از روسیه بخواهند که به تعهداتش پایبندی نشان دهد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، کوله ضمن متهم کردن روسیه به کاربرد بهانه نادرست برای تعلیق همکاری، از همه کشورها درخواست کرد از روسیه بخواهند آنچه را که بازی گرسنگی، نامید، متوقف کند.

واکنش سازمان ملل به تصمیم جدید روسیه درباره غلات اوکراین

مسکو پیش از این اعلان کرده بود که همکاری خود را در اجرای این توافق سه ماهه در پی حمله نیروهای اوکراین به شناورهای روسیه در آبهای شبه جزیره کریمه که تحت تصرف روسیه قرار دارد، تا مدت نامعلومی متوقف می کند.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد روز شنبه به وقت محلی در واکنش به تعلیق همکاری مسکو در ابتکار صادرات غلات دریای سیاه موسوم به توافق غلات گفت که در تماس با مقامات روسیه در این زمینه هستیم.

وی افزود: از گزارش های مربوط به تعلیق مشارکت روسیه در ابتکار صادرات غلات پس از حمله به ناوگان روسیه در دریای سیاه مطلع و با مقام های روسیه در این زمینه در تماس هستیم. ضروری است که همه طرف ها از هر گونه اقدامی که ابتکار غلات را در معرض خطر قرار می دهد، خودداری کنند، زیرا توافق غلات تلاش انساندوستانه ای است که تاثیر مثبت آشکاری بر دسترسی میلیون ها نفر در جهان به غذا دارد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی سازمان ملل جمعه شب به وقت محلی نیز در بیانیه ای افزود: ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که تمام تلاش خود را برای تمدید ابتکار غلات دریای سیاه و اجرای کامل هر دو توافق‌نامه، از جمله رفع سریع موانع باقی‌مانده برای صادرات غلات و کود روسیه بکار گیرند.

 سخنگوی سازمان ملل متحد با بیان اینکه این نهاد بین المللی کاملا متعهد به ادامه همکاری با همه طرف ها برای اطمینان از رسیدن به این هدف است، گفت که چالش ها و مشکلات را دست کم نمی گیریم اما می دانیم که می توان بر آنها غلبه کرد.

 دوجاریک ادامه داد: مدت اولیه توافق برای تسهیل صادرات غلات و کود از اوکراین ۱۲۰ روز است و در صورت عدم مخالفت طرفین می تواند به طور خودکار در ۱۹ نوامبر تمدید شود.

سخنگوی  سازمان ملل متحد اظهار داشت که از سرگیری صادرات به طور قابل توجهی به کاهش قیمت گندم و سایر کالاها کمک کرده  و منجر به رها شدن حدود ۱۰۰ میلیون نفر از فقر شدید شده است.

این در حالی است که مارتین گریفیتس هماهنگ کنند امور بشردوستانه سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران با ابراز خوشبینی نسبت به تمدید توافق صادرات غلات دریای سیاه، اعلام کرد که برخی رویه های توافق در راستای تسهیل روند صادرات، نیاز به بازنگری دارند.

این مقام سازمان ملل با اشاره به عزم سازمان ملل برای تمدید سریع توافق صادرات غلات دریای سیاه گفت: این توافق برای بازارهای جهانی حائز اهمیت است. به صورت جدی در حال تلاش هستیم و نسبت به تمدید توافق خوشبین هستم.

پهپاد جاسوسی آمریکا در نزدیکی کریمه به پرواز درآمد

به گزارش ایرنا از خبرگزاری اسپوتنیک؛ روسیه همچنین اعلام کرده است  که قصد دارد موضوع حملات تازه نیروهای اوکراین به کریمه و خط لوله نورد استریم را در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز مطرح کند.

نیروهای اوکراین در چند روز گذشته چند بار به کریمه و کشتی های روسیه در دریای سیاه حمله کرده اند.

توافقنامه صادرات غلات از اوکراین ۳۱ تیرماه سال جاری توسط نمایندگان اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل متحد در استانبول امضاء شد.

بر اساس این توافقنامه، کنترل بندرهای «اودسا»، «چرنومورسک» و «یوژنی» که محل صادرات غلات خواهند بود در اختیار طرف اوکراینی است. علاوه براین، هیچ کشتی دیگری به جز کشتی های حامل محصولات غذایی و کود اجازه حضور در این بنادر را نخواهد داشت.

روسیه و اوکراین تقریباً تأمین یک سوم گندم جهان را در اختیار دارند، درحالی که روسیه صادرکننده اصلی کود شیمیایی و اوکراین صادرکننده بزرگ ذرت و روغن آفتابگردان در جهان هستند. کشورهای غربی بارها مسکو را برای بستن بنادر اوکراین و عدم امکان ارسال غلات اوکراین سرزنش کرده اند. مسکو نیز پاسخ داده است، اگر کی‌یف بنادر خود را از مین پاک کند، عبور امن محموله های غلات را تضمین خواهد کرد. کشورهای غربی قصد داشتند تا با اعزام کشتی‌های نظامی به دریای سیاه، انتقال غلات از اوکراین را ضمانت کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید