وزارت خارجه روسیه بیانیه داد / سفیر هلند فراخوانده شد

کدخبر: ۵۳۱۵۲۱
اقتصادنیوز: روسیه ژیل بسکور پلاگ، سفیر هلند را به دلیل رویکرد جذب وابسته نظامی سفارت روسیه در اروپا، احضار و اعتراض قاطع دولت روسیه به وی ابلاغ کرد.
وزارت خارجه روسیه بیانیه داد / سفیر هلند فراخوانده شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزارت امورخارجه روسیه ژیل بسکور پلاگ سفیر هلند را برای اعتراض به ادعای تلاش سازمان‌های اطلاعاتی انگلیس به منظور جذب یک دیپلمات نظامی روسیه در لاهه احضار کرد.

راهکار روسیه برای مقابله با تحریم‌های غرب

تارنمای خبری دیلی بیست گزارش داد، وزارت امورخارجه روسیه روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: «به دلیل رویکرد جذب وابسته نظامی سفارت روسیه در اروپا، سفیر هلند احضار و اعتراض قاطع دولت روسیه به وی ابلاغ شد».

بر اساس بیانیه وزارت امورخارجه روسیه، تلاش برای استخدام این دپیلمات در ۲۸ مهر انجام شده است.

به گزارش تاس، این وزارتخانه گفت که مقامات هلند "نه تنها این اقدامات غیرقانونی را متوقف نمی‌کنند، بلکه در آنها مشارکت می کنند. "

روسیه از هلند خواست برای جلوگیری از این نوع فعالیت‌های استخدامی ادعایی در آینده "اقدامات جامع" صورت دهد.

به گزارش داچ نیوز، مسکو اعلام کرد که ممکن است روابط میان هلند و روسیه به دلیل این حادثه بدتر شود. روس‌ها می‌گویند ثابت شده است که هلندی‌ها به انگلیسی‌ها اجازه می‌دهند بیش از حد در کشور خود احساس راحتی کنند و روسیه را مورد تهدید قرار دهند.

سفیر جدید روسیه کارش را در ایران شروع کرد

وزارت امورخارجه هلند هنوز به درخواست‌ها برای اظهار نظر در این خصوص پاسخ نداده است. دفتر وزارت امورخارجه انگلیس نیز از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرد.

این اولین بار نیست که دولت روسیه از رفتار دولت هلند با دیپلمات‌های روسی انتقاد می‌کند. روسیه مدعی بود که هلند در ماه فروردین سعی در استخدام سه دیپلمات روسی داشت و قبلاً سفیر هلند را در سال ۲۰۲۰ احضار کرده بود تا از دستگاه‌های ردیابی که ظاهراً روسیه در خودروی یک کارمند سفارت و دستیار وابسته نظامی روسیه، پیدا کرده بود، شکایت کند.

روابط میان هلند و روسیه در سال‌های اخیر به ویژه پس از سرنگونی پرواز MH۱۷ در سال ۲۰۱۴ که از آمستردام به کوالالامپور در حال حرکت بود، بدتر شده است. ۱۹۳ نفر از ۲۹۸ مسافر این هواپیما تبعه هلند بودند.

هلند و استرالیا در اوایل سال جاری علیه روسیه در مورد MH۱۷ اقدام قانونی کردند، اما هنوز از مسکو عذرخواهی دریافت نکرده‌ اند. روسیه دخالت خود را در سقوط این هواپیما رد کرده است.

به گزارش گاردین، برخی از خانواده‌های قربانیان امیدوارند که ایگور گیرکین، مردی روسی که گمان می‌رود تا حدی مسئول سرنگونی هواپیما بوده، در طول جنگ در اوکراین دستگیر شود.

هلند همچنین با ارائه کمک‌های پزشکی و بشردوستانه، علاوه بر تأمین مالی تحقیقات در مورد جنایات جنگی ادعایی که روسیه در اوکراین مرتکب شده است، در کمک به اوکراین در جنگ نقش مهمی ایفا کرده‌اند.

اتهام اخیر تلاش برای جذب نیروی روسیه در حالی مطرح می‌شود که آژانس‌های اطلاعاتی در سراسر جهان تشخیص داده‌اند که مخالفت‌های داخلی بر سر جنگ روسیه و اوکراین می‌تواند فرصتی بی‌نظیر برای استخدام روس‌هایی باشد که حائز اطلاعات حساس هستند.

اف‌بی‌آی در اوایل سال جاری برنامه‌ای را راه‌اندازی کرد تا از تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی برای جذب نیرو در نزدیکی سفارت روسیه در آمریکا استفاده کند.

دفتر میدانی اف‌بی‌آی به دیلی بیست گفت: «اطلاعات ارائه‌شده به شیوه‌ای محرمانه اداره می‌شود و امنیت عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است».

روسیه قبلاً نیز با احضار سفیر آمریکا در روسیه و متهم کردن دولت ایالات متحده به تلاش برای جذب نیرو، به اقدامات نادرست آمریکا اعتراض کرده است. همچنین پس از آنکه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را جنایتکار جنگی خطاب کرد، روسیه سفیر آمریکا را احضار و مراتب اعتراض دولت را ابلاغ کرد.

وزارت امورخارجه روسیه اعلام کرد: چنین اظهاراتی از سوی رئیس جمهور آمریکا که شایسته یک دولتمرد با این درجه نیست، روابط روسیه و آمریکا را در آستانه گسست قرار داده است.

روسیه سیا را هم متهم کرد که یک استخدام‌کننده را فرستاده تا سعی کند دیپلمات روسی را که در مأموریت دائمی سازمان منع تسلیحات شیمیایی خدمت می‌کرد جذب کند. سیا هیچ گاه به درخواست رسانه‌ها برای اظهار نظر در این باره پاسخی نداد.

لزوماً مشخص نیست که احضار سفیر هلند به پیامدهایی مانند اخراج دیپلمات‌ها منجر خواهد شد یا نه؛ امری که می‌تواند اختلافات میان روسیه و هلند را گسترش دهد. روسیه اوایل ماه جاری تهدید کرد که ممکن است مسکو روابط دیپلماتیک خود را با کشورهای غربی قطع کند. در اوایل سال جاری نیز، پس از اخراج ۷۰ دیپلمات روسی از سوی بلغارستان، روسیه تهدید کرد که روابط خود را با این کشور قطع خواهد کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید