عصبانیت اتحادیه اروپا از آزمایش موشک بالستیک پیونگ یانگ

کدخبر: ۵۳۲۶۵۳
اقتصادنیوز: اتحادیه اروپا شلیک موشک بالستیک توسط کره‌شمالی را محکوم کرد و آن را نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل دانست.
عصبانیت اتحادیه اروپا از آزمایش موشک بالستیک پیونگ یانگ

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، اتحادیه اروپا روز شنبه طی بیانیه‌ای اقدام کره شمالی در شلیک موشک بالستیک را محکوم کرد.

بیانیه هشدارآمیز وزارت خارجه کره شمالی به واشنگتن

اتحادیه اروپا در بیانیه خود اعلام کرد: «اقدام کره شمالی در شلیک موشک بالستیک را محکوم کرده و آن را اقدامی تنش زا و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل می‌دانیم».

در این بیانیه آمده است: «گفت‌وگو تنها راه برای تحقق صلح و امنیت در شبه جزیره کره است».

اتحادیه اروپا در این بیانیه تاکید کرد: «آماده حمایت از روند دیپلماتیک برای تقویت صلح و عاری کردن شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای هستیم».

 با افزایش تنش در شبه جزیره کره، سئول روز شنبه اعلام کرد که کره شمالی بار دیگر چند موشک شلیک کرده است.

ارتش کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد، کره شمالی چهار موشک بالستیک کوتاه‌برد به دریای زرد در شرق شبه جزیره کره شلیک کرده است.

در این بیانیه آمده است، موشک‌های کره شمالی، حدود بیست کیلومتر از زمین ارتفاع گرفته و مسافتی نزدیک به ۱۳۰ کیلومتر را طی کردند.

شلیک این موشک‌ها پس از آن انجام گرفت که وزارت امور خارجه کره‌شمالی روز جمعه به آمریکا درباره رزمایش نظامی هوایی که در نزدیکی این کشور در حال انجام است هشدار داد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه کره‌شمالی، پیونگ‌یانگ از آمریکا خواست تا رزمایش هوایی تحریک آمیز را متوقف کند و هشدار داد که تحریک مستمر، اقدام متقابل مستمر به دنبال خواهد داشت.

کره جنوبی روز پنجشنبه نیز اعلام کرده بود که کره شمالی سه موشک بالستیک کوتاه‌برد شلیک کرده است. اعلام شلیک این موشک‌ها دقایقی پس از آن انجام شده که «پاک جونگ چون» دبیرکل کمیته مرکزی حزب حاکم کره شمالی اعلام کرد: «گزارش شده که آمریکا و کره جنوبی رزمایش هوایی مشترک به اسم "طوفان هوشیار" را تمدید کرده است».

پیش از آن، رسانه‌های محلی بامداد پنجشنبه از شلیک مجدد موشک بالستیک توسط کره شمالی به سمت دریای شرقی (دریای ژاپن) خبر داده بودند.

همچنین ارتش کره جنوبی روز چهارشنبه اعلام کرد که نظامیان کره شمالی حداقل ۱۰۰ گلوله توپخانه به سمت دریای شرقی (دریای ژاپن) شلیک کردند که در مرز دریایی حائل بین دو کره فرود آمدند.

در آن بیانیه آمده بود که ارتش کره شمالی طی هفت ساعت، علاوه بر ۱۰۰ گلوله توپخانه، حداقل ۱۷ فروند موشک بالستیک و دیگر انواع موشک‌ها را به سمت دریای شرقی شلیک کرد.

ساعاتی بعد از انتشار این بیانیه، ارتش کره جنوبی در بیانیه‌ای تازه اعلام کرد که کره شمالی در روز چهارشنبه علاوه بر ۱۷ موشک قبلی، ۶ موشک دیگر نیز شلیک کرده است.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید