تصویب یک قطعنامه ضدروسی در سازمان ملل

کدخبر: ۵۳۴۷۷۲
اقتصادنیوز: قطعنامه مکانیسم دریافت خسارت جنگ اوکراین از روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل با ۹۴ رای موافق، ۱۳ رای مخالف و ۷۴ رای ممتنع به تصویب رسید.
تصویب یک قطعنامه ضدروسی در سازمان ملل

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مجمع عمومی سازمان ملل در نشست فوق العاده روز دوشنبه به وقت محلی خود قطعنامه ایجاد مکانیسم بین المللی برای جبران خسارات ناشی از جنگ روسیه در اوکراین را تصویب کرد.

ادعاهای جدید کرملین پس از شکست در خرسون!

در رای گیری برای این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل، ۹۴ کشور رای موافق، ۱۳ کشور مخالف و ۷۴ کشور رای ممتنع دادند.

علاوه بر روسیه، کشورهای چین، ایران، بلاروس، آفریقای مرکزی، کوبا، کره شمالی، اریتره، اتیوپی،  مالی، نیکاراگوئه، سوریه و زیمباوه به این قطعنامه رای منفی دادند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور این قطعنامه، خواستار پاسخگویی روسیه به خاطر حمله به اوکراین شد و قطعنامه‌ای را تصویب کرد که موجب آن  پرداخت غرامت به اوکراین از سوی روسیه به رسمیت شناخته می شود.

جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه / نام 14 نفر از بستگان سناتور روسی در لیست تحریمی

 این قطعنامه که توسط ۹۴ کشور از ۱۹۳ عضو مجمع حمایت شد، اذعان می دارد  که روسیه باید در قبال نقض قوانین بین‌المللی در اوکراین پاسخگو باشد و "عواقب حقوقی تمام اقدامات نادرست بین‌المللی خود از جمله جبران خسارت وارده را متحمل شود."

واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل گفت که غرب  به صورت دسته جمعی هر کاری انجام می دهد تا برای  فروش دارایی های روسیه که از آغاز عملیات نظامی ویژه مسکو در اوکراین مسدود کرده است، مشروعیت ایجاد کند. 

سفیر روسیه خاطرنشان کرد که غرب  مدت‌ها به دنبال آزادسازی دارایی‌های روسیه  بوده است اما  قصدی برای  بازگرداندن این دارایی ها به مالک واقعی‌شان نداشته بلکه هدف داشته برای کمک به اوکراین این دارایی ها را هزینه کند.

قطعنامه مجمع عمومی بر لزوم پاسخگویی مسکو در قبال عواقب قانونی تخلفات و اجبار آن به پرداخت غرامت تاکید می کند.

این قطعنامه همچنین به کشورهای عضو توصیه می‌کند که جمع‌آوری شواهد نقض روسیه را تقویت و هماهنگ کنند.

در نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد اوکراین، کشورهای غربی به خسارت و خرابی عظیم ناشی اوکراین اشاره کردند و گفتند که این خسارتها  مستلزم حمایت طولانی مدت از این کشور برای بازسازی است. 

کشورهای غربی معتقد بودند از آنجا که روسیه تنها عامل این ایجاد  خسارت است، باید هزینه جبران آن را بپردازد.

همزمان با صدور این قطعنامه ، دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین تایید کرد که مذاکراتی طی روز جاری میان هیات های روسیه و آمریکا در آنکارا، برگزار شده است.

اوکراین و روسیه اوایل اسفند ۱۴۰۰ تنها چند روز پس از حمله روسیه به همسایه خود، گفتگوهای صلح متناوبی را انجام دادند، اما در هفته های بعد ارتباط چندانی بین آنها برقرار نشد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه سپتامبر(شهریور) گفت مسکو هنوز از مذاکره با کی یف استقبال می کند و از اوکراین خواست خصومت را کنار بگذارد. ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین نیز در مقابل بیان کرد که کی یف آماده مذاکره با مسکو است اما تنها زمانی که رئیس جمهور دیگری در روسیه به قدرت برسد. کرملین در پاسخ تاکید کرد که مسکو منتظر تغییر در موضع کنونی رئیس جمهوری اوکراین یا فرد جانشین او خواهد ماند.

زلنسکی اوایل ماه کنونی (نوامبر) شروط مذاکرات صلح با روسیه را تعیین کرد و خواستار احیای تمامیت ارضی اوکراین، احترام به منشور سازمان ملل، غرامت به دلیل خسارات وارد شده در جنگ و مهم تر از همه تضمین تکرار نشدن درگیری ها شد.

چندی پیش، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه دستور عقب نشینی نیروهای روسی از ساحل راست رودخانه دنیپر را به پیشنهاد سرگئی سورویکین فرمانده گروه مشترک نیروها در منطقه عملیات ویژه نظامی صادر کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید