واکنش بذرپاش به وعده ساخت 4 میلیون مسکن رئیسی /دولت های قبلی برای قیمت ملک کاری نکردند

کدخبر: ۵۳۹۹۹۲
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی ضمن تشریح برنامه‌هایش به خصوص در حوزه مسکن گفت: ما با بحران فرسودگی دست به گریبان هستیم که این را مشخصا می‌توان در صنایع ریلی، حمل و نقل و ماشین‌های تجاری دید.
واکنش بذرپاش به وعده ساخت 4 میلیون مسکن رئیسی /دولت های قبلی برای قیمت ملک کاری نکردند

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، مهرداد بذرپاش در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس به ارائه و دفاع از برنامه‌هایش جهت تصدی وزارت راه و شهرسازی پرداخت.

بذرپاش با تبریک روز دانشجو اظهار کرد: امروز می‌خواهم درباره پیشرفت ایران صحبت کنم. صحبتم درباره یک وزارتخانه نیست، امروز درباره مسیر یک پیشرفت صحبت می‌کنم اساسا در جمع شما نمایندگان حرف زدن کمتر از این موضوع در شأن شما نیست. ما یک حرکت پیشران در دو سه سال آینده را انجام خواهیم داد.

فوری/ مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی شد

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با بیان این‌که این وزارتخانه پنج صنعت ریلی، هوایی، دریایی، ساختمان و حمل و نقل را تحت پوشش دارد، اظهار کرد: باید نگاه صنعت‌گونه به این وزارتخانه داشته باشیم که پیش از این وجود نداشت. صنعت یعنی بازار و قیمت تمام شده، نرخ فروش، مواد اولیه، تکنولوژی و ارتقاء فناوری و سود مورد توقع؛ ما درباره صنعت حرف می‌زنیم پنج صنعت بزرگی که اجزای اصلی را به خود اختصاص داده است. ما با بحران فرسودگی دست به گریبان هستیم که این را مشخصا می‌توان در صنایع ریلی، حمل و نقل و ماشین‌های تجاری دید. ۱۵ هزار خطوط ریلی ساخته شده و الان با بحران بهسازی مواجه هستیم. باید به این موضوع توجه شود.

سایت حامی دولت: پلمب کردن مغازه علی دایی کافی نیست، مجاراتش کنید!

بذرپاش همچنین گفت: برخی می‌گویند که بنده برنامه‌ای ارائه نکرده‌ام، همین افراد در کمیسیون‌ها حضور پیدا کرده و بعد از طرح انتقادشان از جلسه خارج شدند حال این‌که اگر می‌ماندند برنامه‌هایم را هم می‌شنیدند.

در اکوایران ببینید : گردوخاک زاکانی در دانشگاه شریف

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با بیان این‌که اتمام پروژه‌های نیمه تمام به منابع مالی نیاز دارد، ادامه داد: روش‌های تامین مالی برای اجرای پروژه‌ها مهم است، من رسما در دیوان محاسبات بودم و از بودجه خبر دارم، باید راهی برای تامین منابع مالی برای اجرای پروژه‌ها پیدا کنیم. روش‌های جدیدی لازم است تا بتوان مصوبات مجلس شورای اسلامی همچون ساخت چهار میلیون مسکن را اجرا کرد. ما کمبود مهندس و تکنسین فنی برای ساخت ساختمان و سایر متخصصان برای احداث نداریم.

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در ارزیابی برای میزان بودجه لازم برای ساخت چهار میلیون مسکن با متراژ ۱۰۰ متر گفت: نزدیک به دو برابر بودجه عمرانی کشور یعنی ۲۸۰۰ هزار میلیارد تومان برای ساخت چهار میلیون مسکن نیاز داریم، پس فکر نکنید اگر از ساخت مسکن کوتاه آییم مقصر دولت است یا برعکس مقصر مجلس است، ما همه در یک کشتی نشسته‌ایم و همه برای ایران و نظام تلاش می‌کنیم مگر می‌توان برای مردم کاری نکرد.

بذرپاش با بیان این‌که وزارت راه و شهرسازی وزارت امید است، تصریح کرد: یکی از مشکلات برای ساخت مسکن زمین احتکار شده است، دولت‌ها و مجالس قبلی کاری نکردند و قیمت ملک افزایش پیدا کرد که باید برای آن چاره اندیشی کرد. لازم است احتکار غیرقابل قبول زمین در شهرها وجود دارد. برای ساخت مسکن یک روش واگذاری زمین به افراد سازنده است، همچنین زمین رایگان و انبوه‌سازان و پیمانکاران بزرگ که دارای منابع مالی هستند، داده شود و دولت در قالب اسنادی با آنها تبادل مالی کند.

وی اضافه کرد: روش دیگر نوسازی بافت‌های روستایی و شهری است که در شهرهای بزرگ شهرداری‌ها مجوز لازم برای ساخت مسکن را می‌دهند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی