اردوغان، رقیب انتخاباتی خود را به زندان فرستاد!

کدخبر: ۵۴۱۸۸۰
محاکمه اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول و یکی از چهره های اپوزیسیون، و یکی از رقبای مهم اردوغان در انتخابات پیش روی ترکیه 4 روز پس از آن که اردوغان اعلام کرد برای «آخرین بار» نامزد ریاست جمهوری می شود، آغاز شد.
اردوغان، رقیب انتخاباتی خود را به زندان فرستاد!
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خراسان، محاکمه امام‌اوغلو دیروز، چهارشنبه ۱۴ دسامبر، در حالی از سرگرفته شد که او به‌عنوان رقیب اصلی اردوغان در آستانه‌ انتخابات ریاست جمهوری ژوئن ۲۰۲۳ در ترکیه شناخته‌ می‌شود.
 
حالا این گمانه به وجود آمده که از سرگیری دادگاه وی، تلاشی از سوی رئیس جمهور ترکیه برای حذف رقباست. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، ید طولایی در کنار زدن رقبایش با استفاده از سیستم قضایی این کشور دارد. سیستمی که کمتر از یک دهه گذشته با حذف بسیاری از افراد نزدیک به جریان گولن، حالا یکپارچه برای خدمت‌گزاری به اردوغان و اهداف حزب عدالت و توسعه آماده است.
 
نمونه این خدمت سیاسی دستگاه قضایی را می توان در لغو قانون مصونیت سیاسی نمایندگان مجلس توسط اکثریت آک پارتی و پس از آن، احضار نمایندگان حزب کردی «دموکراتیک خلق» به دادگاه و اخراج از پارلمان مشاهده کرد. نمونه دیگر خدمت‌گزاری دستگاه قضایی به حزب حاکم را می توان در مختومه کردن پرونده قاتلان جمال خاشقچی در استانبول و ارجاع آن به دستگاه قضایی عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط حسنه میان ریاض و آنکارا مشاهده کرد. با همه آن چه درباره سابقه دستگاه قضایی ترکیه گفته شد، حالا رقیب اصلی اردوغان با خطر محرومیت از فعالیت سیاسی روبه‌روست.
 
حذف رقیب با چکش قاضی/ رقیب اصلی اردوغان در انتخابات 2023 حکم قضایی گرفت

دادستان ترکیه در جلسه پیشین دادگاه که در ماه نوامبر برگزار شده بود، خواستار محکومیت شهردار استانبول به ۱۵ ماه تا 4 سال زندان شده بود. اتهام اکرم امام‌اوغلو از سوی دادستان به دلیل اظهاراتی است که «توهین به اعضای شورای عالی انتخابات ترکیه» تلقی شده است. امام‌اوغلو به عنوان ستاره‌ای نوظهور در صحنه سیاسی ترکیه، پس از انتخابش به عنوان شهردار استانبول در سال ۲۰۱۹، شهرداری این شهر را پس از ۲۵ سال از حزب حاکمِ «عدالت و توسعه» پس گرفت. انتخاب او آن چنان بر حزب حاکم سنگین آمد که دولت ابتدا نتیجه آن را نپذیرفت و دست به برگزاری انتخابات مجدد زد، اما در این انتخابات بازهم امام‌اوغلو پیروز میدان شد. چند ماه بعد، اکرم امام‌اوغلو کسانی را که نتایج اولیه انتخابات شهرداری استانبول را باطل اعلام کرده بودند «احمق» خواند، موضوعی که موجبات شکایت از او توسط مخالفانش را فراهم آورد.

یکی از اعضای حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP)، حزب اصلی مخالفِ قدرت گرفتن رجب طیب اردوغان، محاکمه اکرم امام‌اوغلو را «سیاسی» خوانده است. در حالی که خطر محرومیت آقای امام‌اوغلو از سیاست وجود دارد، ائتلاف مخالف متشکل از 6 حزب از جمله حزب سوسیال دموکرات ترکیه، هنوز نتوانسته است نامزد مشترکی را برای انتخابات ریاست جمهوری که تا 6 ماه دیگر برگزار می‌شود، معرفی کند. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، در تازه‌ترین سخنان خود در آخر هفته‌ای که گذشت، ائتلاف شش‌حزبی اپوزیسیون ترکیه را «مزدور بیگانه» لقب داد و خواستار برگزاری همه‌پرسی به منظور اسلامی‌تر کردن کشور در زمینه حجاب و مقابله با همجنس‌گرایان شد. اردوغان که روز شنبه در یک برنامه مبارزه انتخاباتی در شهر بندری سامسون ترکیه سخن می‌گفت، همچنین خبر داد که قصد دارد «ان‌شاءا...» در سال ۲۰۲۳ دوباره نامزد ریاست‌جمهوری شود، اما این آخرین بار خواهد بود. اردوغان نزدیک به ۲۰ سال است بر ترکیه حکومت می کند. او نخست در سال ۲۰۰۳ به عنوان نخست‌وزیر و سپس در سال ۲۰۱۴ به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بازار سرمایه؛

      اقتصادنیوز: در اولین روز معاملاتی هفته شاخص‌های بازار سهام ریزش سنگینی را ثبت کردند. هراس از درگیری نظامی میان ایران و…

    کارگزاری مفید