سرخط مهمترین خبرهای سیاسی 24 ساعت اخیر؛

سیگنال های جدید در مذاکرات ایران و عربستان /برجام گرفتار مارپیچ مرگ

کدخبر: ۵۴۶۰۶۰
اقتصادنیوز در گزارش زیر مروری بر مهم ترین خبرهای سیاسی 24 ساعت اخیر کرده است.
سیگنال های جدید در مذاکرات ایران و عربستان /برجام گرفتار مارپیچ مرگ

به گزارش اقتصادنیوز، دنیای سیاست روز گذشته بار دیگر شاهد خبرهایی درباره از سرگیری مذاکرات ایران و عربستان بود. همچنین دیدار رهبر انقلاب با اعضای انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا و اظهارات جدید برجامی از دیگر خبرهای مهم روز گذشته بودند که در این «بسته خبری اقتصادنیوز» به آن اشاره شده است. 

دیدار رهبر انقلاب با اعضای انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا

روز گذشته اعضای شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا با رهبر انقلاب دیدار کردند.

مقام معظم رهبری در این دیدار با اشاره به اینکه انجمن‌های اسلامی یکی از ثروت‌های جمهوری اسلامی و دارای مأموریتهایی منحصر بفرد است،  تأکید کردند: استمرار ثبات قدم، اثرگذاری بر محیط پیرامونی و تبیین حرف نوی جمهوری اسلامی از کارهای لازم انجمن‌های اسلامی است.

رهبر انقلاب با گرامیداشت یاد مرحوم حجت‌الاسلام دکتر اژه‌ای از بنیانگذاران اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، مسئله علم و پیشرفت علمی را گفتمان رایج کشور در سالهای اخیر خواندند و گفتند: مسئله پیشرفت علمی و عبور از مرزهای دانش نباید فراموش، و اینگونه تصور شود که توجه به جنبه های دینی و انقلابی موجب غفلت از پیشرفت‌های علمی است.

دیدار مقامات ایران و عربستان

دیدار مقامات ارشد ایران و عربستان و از سرگیری مذاکرات تهران- ریاض، این بار در مراسم تحلیف و سوگند لولا داسیلوا، رئیس جمهور برزیل در صدر اخبار قرار گرفت.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان اخیرا در توئیتی از دیدار با وزیر سعودی در حاشیه نشست بغداد-2 خبر داده بود.

روز گذشته نیز دستیار وزیر امور خارجه ایران با تایید این دیدار گفت: گفت‌وگوهای ایران و عربستان در مراحل اولیه خود است و ما خواهان روابط خوب با کشورهای همجوار هستیم. وی همچنین خاطرنشان کرد در گفت‌وگو با عربستان پیشرفت‌هایی را محقق کردیم و درهایمان برای ازسرگیری روابط باز است.

همچنین سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور که برای شرکت در مراسم تحلیف لولا داسیلوا رئیس جمهور جدید برزیل به این کشور سفر کرده بود،  در حاشیه این مراسم با فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان دیدار و گفت‌وگو و ضرورت ادامه گفت‌وگوهایی که به واسطه عراق آغاز شده بود را یادآوری کرد.

وزیر خارجه عربستان هم بر این نکته تاکید داشت که مصمم هستیم شرایط و نگرانی های موجود را  یک به یک مورد بحث قرار داده تا بتوان به نتیجه رسید.

برجام گرفتار مارپیچ مرگ

 نشریه فارین پالیسی در گفتگویی با استفان والت، نظریه‌پرداز روابط بین‌الملل، استاد دانشگاه هاروارد و ستون‌نویس همین مجله، دیدگاه او را در مورد وقایع سال میلادی پشت سر گذاشته  به ویژه برجام جویا شد. 

وی با بیان اینکه توافق هسته ای صورت نمی گیرد، گفت: اگر ناگهان دولت بایدن با اسرائیلی مواجه شود که به شدت نگران پیشرفت هسته‌ای ایران است، یا عربستان سعودی یا کشورهای حاشیه خلیج فارس که از این بابت ادعای نگرانی می‌کنند و همه به واشنگتن می‌آیند و می‌گویند؛ «برای این ماجرا چه کار می‌خواهی بکنی؟»، این امر دولت بایدن را در موقعیت بسیار ناخوشایندی قرار خواهد داد.

اما اظهارات مقامات کشورهای مذاکره کننده درباره برجام نیز همچنان ادامه دارد. میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در طرفداری از ایران گفت: اخیراً ایران چندین بار آمادگی خود را برای به نتیجه رساندن مذاکرات وین درخصوص بازگرداندن برجام تایید و به درستی اعلام کرد که توپ در زمین غرب است.

از سوی دیگر روز گذشته علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه در حاشیه مراسم گرامیداشت سردار سلیمانی گفت: روند گفت‌وگوها مسیر پیوسته‌ای بوده است و اکنون هم پیوسته است، وقفه در آن ایجاد نشده اگر این کار رسانه‌ای نمی‌شود دلیلش این است که به طور جدی مسائل در حال پیگیری است.

 فریدون مجلسی دیپلمات پیشین و کارشناس مسائل بین الملل درباره چراغ سبز اخیر ایران برای ادامه روند مذاکرات برجام گفت: میز مذاکره به نتیجه رسیده و دو طرف منتظر امضای طرف ایرانی هستند. طرف ایرانی هم موافقت نکرده و موافقت هم نخواهد کرد. وی ادامه داد: طرف های غربی توقع دارند که ایران از خط قرمزهایشان در منطقه خطور نکند. جمهوری اسلامی ایران هم اعلام کرده که بر سیاستهایش در خاورمیانه پایبند است و از آن عقب نمی کشد.

افزایش حقوق کارمندان در بودجه 1402

از سوی دیگر، بیانیه وزارت خارجه ایران به مناسبت سالگرد شهادت سردار سلیمانی،  گفتگوی ضد ایرانی وزرای خارجه اسرائیل و آمریکا، دیدار یک نماینده مجلس با محمدجواد ظریف و افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان دولت در لایحه بودجه 1402  از دیگر خبرهای مهم روز گذشته بودند. 

 

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی